dodano , Redakcja AK

15 sierpnia placówki handlowe pod szczególną kontrolą

Zbliżające się Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej będzie wyjątkowo pracowite dla inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Urząd zapowiada wzmożone i drobiazgowe kontrole placówek handlowych 15 sierpnia w całym kraju.

Inspekcja placówek handlowych w Polsce jest podyktowana powtarzającymi się sygnałami o łamaniu zakazu pracy w handlu w święta, a także niepokojącymi informacjami o łamaniu przepisów prawa pracy, głównie przez małe placówki handlowe. Jak podaje Główny Inspektorat Pracy, 15 sierpnia inspektorzy "sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę, przygotowanie do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu BHP. Skontrolują, czy pracujący w placówkach handlowych cudzoziemcy są zatrudnieni legalnie. Sprawdzą, jak są przestrzegane przepisy o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy".

Warto pamiętać, że zakaz pracy w święto w placówkach handlowych nie dotyczy właścicieli lub innych osób pracujących na podstawie umów cywilnych. PIP przypomina, że trzeba mieć na uwadze przepisy Kodeksu pracy, zakazujące wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji