czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

3 powody, dla których warto być na Festiwalu Czekolady i Słodkości w Bielsku-Białej 0

dodano ,Redakcja PS

Jesteś cukiernikiem? Chocolatierem? Prowadzisz pracownię tortów artystycznych? Produkujesz słodycze i czekolady rzemieślniczo czy na większą skalę? Dystrybuujesz czy prowadzisz sklep z czekoladami świata lub wyszukanymi słodyczami? Sprawdź, czy wiosenny Festiwal Czekolady i Słodkości w Bielsku-Białej może być dla Ciebie.

Każdy producent czy dystrybutor słodyczy może znaleźć co najmniej 3 powody, dla których warto wziąć udział w Festiwalu. Po pierwsze – promocja i sprzedaż wyrobów tuż przed Wielkanocą na specjalnych stoiskach w formie kiermaszu, po drugie – udział w konkursie na tort lub ciasteczka, po trzecie – zaprezentowanie swojego kunsztu cukierniczego w specjalnej strefie pokazów. Dodajmy, że są to trzy niezależne formy aktywności i promocji, tzn. udział w konkursie czy w pokazach nie jest uzależniony od wykupienia stoiska wystawcy na Festiwalu.

Dużym plusem jest termin i miejsce Festiwalu. Tuż przed Wielkanocą, od 30 marca do 2 kwietnia, będzie można zainteresować konsumentów całą gamą swoich wyrobów, nie tylko na Wielkanoc, zaoferować coś innego, zachęcić do degustacji i kupna. Kto się nie skusi na łakocie na  urokliwym Rynku w Bielsku-Białej?

Podczas Festiwalu, 2 kwietnia, dodatkowo odbędzie się konkurs na torty (na atrapach) i małe formy cukiernicze (jak ciastka, pierniczki,  babeczki). Mogą w nim wziąć udział zarówno cukiernie, jak i pracownie  tortów artystycznych bez konieczności wystawiania się. Oprócz zainteresowania konsumentów uczestnicy konkursu mogą powalczyć też o  nagrodę główną ufundowaną przez firmę Amica. Regulamin dostępny w PDF-ie poniżej.

Jakby tego było mało, na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną atrakcję – mianowicie strefę pokazów kulinarnych, dostępną dla zwiedzających. To kolejna sposobność zaprezentowania swoich umiejętności nie tylko dla kucharzy, ale też cukierników, dekoratorów wyrobów cukierniczych, chocolatierów w formie pokazu lub warsztatów.

Firmy zainteresowane wzięciem udziału jako wystawcy, proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy z organizatorem.

Kontakt
e-mail: joanna.korzeniowska@wefom.com.pl
tel.: 502 592 282

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe