dodano , Redakcja PS

A na deser baton z... owadów

Na początku roku w Hiszpanii prawnie zaakceptowano obrót owadami w celu ich gastronomicznego wykorzystania. Firmy zajmujące się dystrybucją liczyły, że konsumenci będą chcieli ich spróbować choćby z ciekawości. W ich ślad niedawno poszła również sieć Carrefour.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), owady stanowią część diety ponad 2 mln ludzi na całym świecie, dlatego uważane są za „żywność przyszłości”. Z czego to wynika? Są bogate w białka, witaminy z grupy B, zawierają kwasy omega 3 i 6, wszystkie niezbędne aminokwasy, są też ważnym źródłem minerałów, np. żelaza.
Coraz więcej producentów żywności zdaje się to zauważać, czego dowodem są działania hiszpańskiego oddziału sieci Carrefour. W ostatnim czasie hipermarket włączył do swojego asortymentu 10 „owadzich” produktów, m.in. batony energetyczne, przekąski, makarony i muesli. Co warte podkreślenia, zostały one wytworzone w Europie zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jak deklarują przedstawiciele hipermarketu, celem sieci jest zaoferowanie konsumentom innowacyjnych produktów i poszerzenie asortymentu sklepów o nowe wyroby, które są trwałe i przyjazne dla środowiska.

Hiszpańskie przysmaki z owadów zostały dopieszczone pod każdym względem: są wyrabiane ręcznie, do ich produkcji użyto składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego, pakowane są w papier nadający się do recyklingu. Na ich opakowaniu został umieszczony szczegółowy wykaz składników, określono też ich wartość odżywczą. Klienci otrzymają również informacje na temat korzyści związanych ze spożyciem insektów na poziomie odżywczym i środowiskowym.

Konsumpcja owadów jest dość nowym trendem, wynika z rosnącej popularności kuchni azjatyckiej, w której te oryginale dla Europejczyków przysmaki są czymś powszechnym. Warto dodać, że 1 stycznia 2018 r. prawodawstwo europejskie sklasyfikowało owady jako „nową żywność”.

Jak te produkty przyjmą się na rynku? Na razie trudno powiedzieć.

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji