...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

A na deser baton z... owadów

Na początku roku w Hiszpanii prawnie zaakceptowano obrót owadami w celu ich gastronomicznego wykorzystania. Firmy zajmujące się dystrybucją liczyły, że konsumenci będą chcieli ich spróbować choćby z ciekawości. W ich ślad niedawno poszła również sieć Carrefour.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), owady stanowią część diety ponad 2 mln ludzi na całym świecie, dlatego uważane są za „żywność przyszłości”. Z czego to wynika? Są bogate w białka, witaminy z grupy B, zawierają kwasy omega 3 i 6, wszystkie niezbędne aminokwasy, są też ważnym źródłem minerałów, np. żelaza.
Coraz więcej producentów żywności zdaje się to zauważać, czego dowodem są działania hiszpańskiego oddziału sieci Carrefour. W ostatnim czasie hipermarket włączył do swojego asortymentu 10 „owadzich” produktów, m.in. batony energetyczne, przekąski, makarony i muesli. Co warte podkreślenia, zostały one wytworzone w Europie zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jak deklarują przedstawiciele hipermarketu, celem sieci jest zaoferowanie konsumentom innowacyjnych produktów i poszerzenie asortymentu sklepów o nowe wyroby, które są trwałe i przyjazne dla środowiska.

Hiszpańskie przysmaki z owadów zostały dopieszczone pod każdym względem: są wyrabiane ręcznie, do ich produkcji użyto składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego, pakowane są w papier nadający się do recyklingu. Na ich opakowaniu został umieszczony szczegółowy wykaz składników, określono też ich wartość odżywczą. Klienci otrzymają również informacje na temat korzyści związanych ze spożyciem insektów na poziomie odżywczym i środowiskowym.

Konsumpcja owadów jest dość nowym trendem, wynika z rosnącej popularności kuchni azjatyckiej, w której te oryginale dla Europejczyków przysmaki są czymś powszechnym. Warto dodać, że 1 stycznia 2018 r. prawodawstwo europejskie sklasyfikowało owady jako „nową żywność”.

Jak te produkty przyjmą się na rynku? Na razie trudno powiedzieć.

Bieżące wydanie czasopisma

Czekolada, bajgle i cruffiny - w najnowszym wydaniu wgryzamy się w tematy, które mocno kojarzą się w jesienią i powrotem do szkoły. Oprócz tego częstujemy też nowinkami, takimi jak mąka z owadów. Szukamy makaronikowych inspiracji.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać
  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>


  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji