...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Beztłuszczowa bita śmietana na bazie bakterii - ciekawa alternatywa?

Czy można stworzyć śmietankę do ubijania bez tłuszczu, który do tej pory był gwarantem jej konsystencji i właściwości? Kopenhascy uczeni pracują nad alternatywą, która może okazać się ciekawym produktem - również dla cukiernictwa.

Głównymi problemami w przypadku beztłuszczowych, bezcukrowych czy bezmlecznych alternatyw są smak i właściwości. I często się zdarza, że w tego typu produktach na rynku gwarantem konsystencji podobnej do nabiałowego odpowiednika są sztuczne dodatki. Śmietanka, nad którą pracują duńscy uczeni z Uniwersystetu w Kopenhadze pod przewodnictwem Jensa Risbo, ma prosty skład (tylko cztery składniki), a punktem wyjścia jest zastąpienie cząsteczek tłuszczu naturalnie występującymi bakteriami kwasu mlekowego. Jak twierdzą uczeni, jest to źródło odnawialne (które można produkować w zbiornikach). Komórki bakterii kwasu mlekowego zapewniają te same właściwości śmietanki do ubijania co cząsteczki tłuszczu. Ten typ bakterii występuje naturalnie w ludzkim organizmie (np. w jelitach) czy też wytwarza się podczas fermentacji. Jean Risbo, prowadząc wcześniejsze badania, sprawdzał m.in. jak bakterie kwasu mlekowego stabilizują pęcherzyki piany i krople emulsji, tworzył rozmaite struktury i konsystencje dla żywności. Okazało się, że odpowiednio wyselekcjonowane rodzaje bakterii kwasu mlekowego mają właściwości, które pozwalają wykorzystywać je jako “cegiełki” do budowania struktur. Udało się stworzyć śmietankę do ubijania o takich samych właściwościach jak mleczny odpowiednik. To może być ciekawy produkt dla tych, którzy poszukują beztłuszczowych czy niskotłuszczowych alternatyw.

 


Naukowcy opublikowali artykuł na ten temat w magazynie “Food Hydrocolloids”. Opisali w nim proces zastępowania komórek tłuszczowych bakteriami kwasu mlekowego. Wyprodukowali też niewielkie ilości śmietanki do celów testowych. Na razie skupili się na właściwościach, konsystencji i bezpieczeństwie użycia bakterii w żywności. Zanim pojawi się właściwy produkt, konieczne będą kolejne badania (nad smakiem czy stabilnością mikrobiologiczną), zezwolenia dotyczące stosowania konkretnych bakterii do produkcji.

Risbo zwraca też uwagę, że wyższy koszt produkcji bakterii może być przeszkodą dla wytwarzania śmietanki na skalę przemysłową. Sam proces opisany w artykule otwiera też inne możliwości niż tylko ubijanie śmietany - może być zastosowany np. przy produkcji tradycyjnych lodów, która też jest oparta na cząsteczkach tłuszczu.


źródło: Dairy Reporter

fot: Unsplash

ESS

Bieżące wydanie czasopisma

Czy AI stworzy lepszy smak, niż człowiek? Jak wypadł tegoroczny sezon lodziarski? Z czym najlepiej łączyć pistacje? Które aplikacje pomogą uniknąć strat w sprzedaży? To i wiele innych tematów w tym numerze

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji