czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Bliżej natury, bliżej zdrowia, bliżej CHLEBA 0

dodano ,Redakcja AU

Jakie są rodzaje chleba, dlaczego nie warto z niego rezygnować i jak wygląda praca w piekarni? Już niebawem dzieci i młodzież wejdą na moment w rolę piekarzy i dowiedzą się tego wszystkiego podczas wydarzenia "Bliżej natury - zdrowe pieczywo od małego do dorosłego".

Do priorytetowych zadań Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP należy promowanie pieczywa. Jak do niego zachęcić? Przede wszystkim pokazując, jak od podstaw wygląda jego produkcja. To fascynujący proces, który wymaga lat doświadczeń, wiedzy i umiejętności podążania za trendami. Nadal tym wiodącym trendem jest zdrowie i bycie “fit”. Pieczywo może być funkcjonalne i stanowić doskonały element dbania o zdrowie i sylwetkę. Wtedy, gdy jest ono wypiekane z najlepszych zbóż, z użyciem prozdrowotnych dodatków, a przede wszystkim też jest wyrabiane tradycyjnymi metodami.

Nie wszyscy o tym wiedzą. Stąd pomysł na to, by edukować w tym kierunku już najmłodszych - pokazać im poszczególne etapy tworzenie bochenka chleba. A nawet pozwolić własnoręcznie uformować i wypiec bułkę. Taką możliwość będą mieć uczestnicy spotkania  "Bliżej natury - zdrowe pieczywo od małego do dorosłego", które odbędzie się już po raz 4. w ramach Cavaliady w Poznaniu w dniach 30.11-3.12.

 


Na spotkaniu, skierowanym głównie dla dzieci i młodzieży, ale też ich opiekunów i wszystkich odwiedzających targi, w specjalnie  zaaranżowanej piekarni młodego jeźdźca, podczas wspólnej zabawy będzie okazja dowiedzieć się jak wytwarza się ciasto, jak wygląda naturalnie wyprowadzany kwas chlebowy, jakie są zasady prawidłowego żywienia. Ponadto będzie można spróbować różnych gatunków pieczywa, zobaczyć różne gatunki mąk i ziaren stosowanych w piekarstwie. Spotkanie z mistrzem piekarstwa będzie okazją do zadawania pytań, np. o to czym różni się chleb żytni od tego pszennego. Lub też czy różni się piekarnia sprzed pół wieku od tej współczesnej.

 

 

Taka forma nauki i poszerzania świadomości z całą pewnością przypadnie do gustu najmłodszych. I stanie się kolejnym krokiem do przywrócenia należnej uwagi pieczywu, które stanowi ważną część piramidy żywienia zdrowego człowieka. 

PROJEKT FINANSOWANY Z FUNDUSZU PROMOCJI ZIARNA ZBÓŻ I PRZETWORÓW ZBOŻOWYCH

 Więcej informacji >>> http://www.cavaliada.pl/pl/

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe