...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Bliżej natury, bliżej zdrowia, bliżej CHLEBA

Jakie są rodzaje chleba, dlaczego nie warto z niego rezygnować i jak wygląda praca w piekarni? Już niebawem dzieci i młodzież wejdą na moment w rolę piekarzy i dowiedzą się tego wszystkiego podczas wydarzenia "Bliżej natury - zdrowe pieczywo od małego do dorosłego".

Do priorytetowych zadań Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP należy promowanie pieczywa. Jak do niego zachęcić? Przede wszystkim pokazując, jak od podstaw wygląda jego produkcja. To fascynujący proces, który wymaga lat doświadczeń, wiedzy i umiejętności podążania za trendami. Nadal tym wiodącym trendem jest zdrowie i bycie “fit”. Pieczywo może być funkcjonalne i stanowić doskonały element dbania o zdrowie i sylwetkę. Wtedy, gdy jest ono wypiekane z najlepszych zbóż, z użyciem prozdrowotnych dodatków, a przede wszystkim też jest wyrabiane tradycyjnymi metodami.

Nie wszyscy o tym wiedzą. Stąd pomysł na to, by edukować w tym kierunku już najmłodszych - pokazać im poszczególne etapy tworzenie bochenka chleba. A nawet pozwolić własnoręcznie uformować i wypiec bułkę. Taką możliwość będą mieć uczestnicy spotkania  "Bliżej natury - zdrowe pieczywo od małego do dorosłego", które odbędzie się już po raz 4. w ramach Cavaliady w Poznaniu w dniach 30.11-3.12.

 


Na spotkaniu, skierowanym głównie dla dzieci i młodzieży, ale też ich opiekunów i wszystkich odwiedzających targi, w specjalnie  zaaranżowanej piekarni młodego jeźdźca, podczas wspólnej zabawy będzie okazja dowiedzieć się jak wytwarza się ciasto, jak wygląda naturalnie wyprowadzany kwas chlebowy, jakie są zasady prawidłowego żywienia. Ponadto będzie można spróbować różnych gatunków pieczywa, zobaczyć różne gatunki mąk i ziaren stosowanych w piekarstwie. Spotkanie z mistrzem piekarstwa będzie okazją do zadawania pytań, np. o to czym różni się chleb żytni od tego pszennego. Lub też czy różni się piekarnia sprzed pół wieku od tej współczesnej.

 

 

Taka forma nauki i poszerzania świadomości z całą pewnością przypadnie do gustu najmłodszych. I stanie się kolejnym krokiem do przywrócenia należnej uwagi pieczywu, które stanowi ważną część piramidy żywienia zdrowego człowieka. 

PROJEKT FINANSOWANY Z FUNDUSZU PROMOCJI ZIARNA ZBÓŻ I PRZETWORÓW ZBOŻOWYCH

 Więcej informacji >>> http://www.cavaliada.pl/pl/

Bieżące wydanie czasopisma

Listopadowy Mistrz Branży już jest, a w nim m.in.: pastry chef Krzysztof Kopciński o sile polskiego cukiernictwa i wyzwaniach współczesności, relacja z ważnego spotkania ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego z rzemieślnikami piekarstwa w Poznaniu oraz rady Sylwii Majcher, jak produkować "bez odpadów".

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji