...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Cena jagodzianki - branżowy specjalista komentuje

Drożdżówka za 15 zł?! Skandal? Raczej jagodzianka! Jak co roku w wakacje specjał ten był jednym z najbardziej pożądanych w ofercie piekarni i cukierni, ale i… najdroższych. Czy faktycznie jednak producenci powinni aż tak windować ceny jagodzianek?

Pozornie jagodzianka to produkt dość prosty i tani w produkcji. Opiera się na tradycyjnym cieście drożdżowym, które w tym wypadku powinno być pulchne, lekkie i chrupkie z wierzchu. Jak takie uzyskać? Odpowiada nasz ekspert, z którym porozmawialiśmy o hicie letniego sezonu, Wiesław Kucia (Szkoła Artystyczna): -  Ciasto musi być zrobione na dobrej jakości maśle. Ważna jest też jego produkcja, nie może to być ciasto zbyt sztywne, a powinno być luźne, czyli zawierać sporo masła, jaja i mleka. To nadaje miękkości, a gryz jagodzianki powinien być podobny do ugryzienia pączka - tłumaczy i podkreśla. - Tłuszcz też jest nośnikiem smaku!

Ciasto jest ważne, nie powinno “przygniatać” nadzienia, ale jak zauważa ekspert, najistotniejsze jest nadzienie. - W żadnym wypadku nie powinien to być półprodukt, a prawdziwe, świeże jagody - mówi i dodaje - Nie skreślam używania półproduktów w cukierni, bo te na pewno przydadzą się zimą, gdy zwyczajnie nie ma jagód, ale latem w jagodziance muszą być prawdziwe jagody - deklaruje. 

 


A właśnie ten składnik sprawia, że jagodzianki mają odpowiednio wysoką cenę. Tylko jaka jest ta odpowiednia cena? Czy istnieje tu jakaś norma lub granica tej kwoty? A co nasz ekspert uważa o drożdżówce za 20 złotych? 

- Uważam, że rynek jest wolny i nie mam nic przeciwko ustalaniu cen takich, jakie ktoś uznaje za słuszne za swój produkt. Jeśli ktoś przez lata budował sobie markę i używa ekskluzywnych składników najwyższej jakości to czemu nie? Zważmy na to, że nawet jeśli ktoś używa polskiego, a nie francuskiego masła i używa zwykłą mąkę pszenną, a nie - na przykład - ekologiczną orkiszową, to i tak cena tych podstawowych produktów na tyle wzrosła, że jagodzianka nie może już kosztować 2-3 złote, bo to po prostu niewykonalne. Nie wspominając już o tym, że poszybowały w górę też prąd lub gaz, paliwo, a to też ostatecznie wchodzi w cenę finalnego produktu, który przecież trzeba wypiec i dowieźć do punktu sprzedaży. Zapakować to, zapłacić wreszcie podatek…  - wyjaśnia Kucia. - Biorąc to wszystko pod uwagę, a także ceny jagód (ok 20-25 zł za litr), masła (5 zł), cukru (4 zł), to szybko możemy wyliczyć sobie, że dobrej jakości jagodzianka musi kosztować co najmniej ok. 8 złotych, by to było dla producenta opłacalne. 


Jagodziankowe wariacje polskich cukierni - czytaj artykuł >>> KLIK!



Jak na to wszystko reaguje konsument? Czy jest gotowy na słodkie bułki w cenie monoporcji? Jak wynika z naszego redakcyjnego researchu większość piekarni, która podwyższyła ceny ubiegłoroczne za jagodzianki nie spotkała się z negatywnym odzewem. 

 


- Zmienia się mentalność konsumenta, który już nie chce zapchać sobie żołądka tanią, byle jaką jagodzianką, ale docenia smak i jakość. Oczywiście każdy ma prawo sam w sobie zrobić w domu jagodziankę. Albo iść do dyskontu, gdzie są jagodzianki produkowane przemysłowo. Każdy ma wybór i każda jagodzianka znajdzie swojego nabywcę, więc nie uważam za słuszne robienie szumu wobec tego, ile one kosztują.

Wiesław Kucia zauważa, że ten koszt jest zmienny nie tylko ze względu na to jakich składników używa konkretny piekarz lub cukiernik, ale też na jaką skalę są produkowane wypieki. - Małe pracownie rzemieślnicze czy cukiernie butikowe pracują tak samo dużo, ale sprzedają mniej, bo więcej zajmuje produkcja, która nie jest często zmechanizowana. Automatycznie więc cena musi wzrosnąć. 

 


O ile to już wybór poszczególnego producenta, który zna koszty utrzymania swojej firmy i potrzeby, a zarazem ograniczenia swoich stałych odbiorców. Sztuką jest więc zrobić świetną jagodziankę, nie zapominając o tym, że obie strony mają być zadowolone. 


Bieżące wydanie czasopisma

Czy absolwenci szkół gastronomicznych mają dobry start? Jak wykonać tort na 600 osób w 1-osobowej pracowni? Czy przekształcenie swojej działalności w spółkę dziś się opłaca? Czym różni się szarlotka od jabłecznika?

  • Wykup prenumeratę

  • Zobacz więcej
    Bieżący numer

    Polecamy przeczytać



    Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

    Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

    Mistrz Branży

    Maszyny i urządzenia do produkcji