...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Co Polacy jedzą latem 2022 roku na campingu?

W tym roku pod namiotami ze zdziwieniem można zauważyć odwrót od dań tradycyjnie uznawanych za campingowe. Zawartość lodówek turystycznych może zaskakiwać. Po co najchętniej sięgają Polacy latem 2022 roku?

Już nie plecak pełen konserw

Z tegorocznych badań „Podróże z apetytem, czyli jak Polacy jedzą na wakacjach?” przeprowadzonych przez Cateromarket wynika, że najpopularniejsze jest jedzenie w lokalnych restauracjach, ale na drugim miejscu turyści krajowi wybierają wyżywienie we własnym zakresie. Wskazało je 27 proc. respondentów. Co to znaczy?

 

 

Na temat szczegółów nie ma dokładnych danych, ale praktyka pokazuje, że przez lata to były najprostsze dania: konserwy, zupki chińskie czy pasztety. Trzeba zauważyć, że dawniej camping w górach czy na Mazurach oznaczał często niemal całkowite odcięcie od świata, co wymuszało robienie zapasów z wyprzedzeniem. Dziś markety i dyskonty dotarły do najmniejszych miejscowości, a restauracje dowożą nawet na camping. Nie trzeba więc wozić ze sobą zapasów.

Jeden garnek, jedna planeta

Rewolucja na campingach zbiega się z globalnym trendem dotyczącym świadomego, oszczędnego sięgania po żywność. To odzwierciedlają nawet książki kucharskie, które były popularne przed wakacjami: na świecie “The Camping Cookbook” Heather Thomas, a w Polsce “Leśna Kuchnia” Katarzyny Mikulskiej – obie z 2021 roku. Wydana w tym samym czasie pozycja „Jeden garnek, jedna planeta” Anny Jones wyjaśnia stojącą za tym ideologię. Gotowanie prostych, wegetariańskich dań w jednym garnku to już nie powód do wstydu, ale oznaka świadomości społecznej.

Coraz nowsze technologie (w kuchni)

Zwrot w stronę diety roślinnej widać wśród liderów opinii publicznej, celebrytów i mieszkańców miast w całej Europie. Po latach dominacji karkówki i kiełbasek, trendy roślinne docierają również na mazurskie i nadmorskie campingi. Do niedawna „roślinne mięso” po prostu trudno było kupić. Produkty gotowe, jak kotlety sojowe, nie zachęcały do konsumpcji w drodze. Dziś na ogniskach i wakacyjnych grillach smażą się parówki, burgery i kiełbaski roślinne. - Dawniej podział był dosyć jasny na dania pracochłonne - choć zdrowe i gotowe fast-foody, których należało się wystrzegać. Teraz wraz z poprawą technologii wyrobu dań bezmięsnych to się zmienia - zwraca uwagę Agnieszka Wasiak, Dyrektor Sprzedaży w Soligrano - producenta żywności, który w swojej ofercie 8 wariantów wege burgera. Do wyrobu potrzebna jest tylko woda, która znajdzie się akurat na każdym campingu. Skład jest bardzo prosty – różne rodzaje mąki, warzywa i przyprawy gotowe do rozrobienia. Na podobnej zasadzie przygotowuje się ryżotto czy kaszotto tej firmy – oba dania miały już debiuty na tegorocznych campingach. Inne nowości, które da się zobaczyć pod namiotem, to dania liofilizowane, paskalizowane czy ugotowane wcześniej i pakowane próżniowo (np. makarony, ziemniaki, ryż).

A co na śniadanie?

Z dań śniadaniowych to właśnie zboża ekspandowane, które są wyjątkowo lekkie - można je zatem łatwo spakować do torby czy plecaka. - Tu też znika dawny problem rodziców, którzy musieli wybierać między słodkimi płatkami a nudną owsianką. Ekspandowana samopsza czy płaskurka jest smaczna i da się przygotować na różne sposoby, jak np. granole, bowle czy kulki mocy - uzupełnia Agnieszka Wasiak. Niezmiennie chętnie sięgamy po świeże, letnie owoce. Arbuzy, jagody z lasu czy porzeczki prosto z krzaka wielu jednoznacznie kojarzą się z letnim urlopem pod namiotem. Polacy również na wakacjach starają się równoważyć walory smakowe spożywanych posiłków z korzyściami dla zdrowia. Roślinne nowości coraz bardziej im to umożliwiają.

 

Bieżące wydanie czasopisma

Czy można się doktoryzować z słodkości? Jak smakują czekoladki prosto z lodówki? W co warto zainwestować w piekarni i cukierni? Jakie zioła włączyć w swoją produkcję?

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji