...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Co się kryje w czekoladzie? - podręcznik smaku

165 stron wiedzy na temat smaku czekolady - książka Renaty Januszewskiej, “Hidden Persuaders in Cocoa and Chocolate” to owoc jej wieloletniej pracy jako sensora smaku. I dowód na to, że smak to wielopoziomowe doznanie.

Wyróżniamy dziś 5 podstawowych smaków - słodki, gorzki, słony, kwaśny oraz umami. Nie zawsze jednak tak było… Jeszcze przed naszą erą, starożytni filozofowie, tacy jak Platon lub Arystoteles próbowali odgadnąć czym jest właściwie smak i jak zmienia się jego postrzeganie. W dziejach bywało, że przyjmowano 8 lub nawet kilkanaście różnych smaków! I słusznie, bo smak to znacznie bardziej skomplikowana sprawa, niż może się wydawać.

To przede wszystkim ważna sprawa. Stąd Renata Januszewska postanowiła zebrać ogrom swojej pracy i doświadczeń jako sensorka smaku w siedzibie Barry Callebaut i przekazać ją w ręce tych wszystkich, którzy mogą z tej wiedzy skorzystać - technolodzy, pastry chefowie, cukiernicy, czekoladnicy i chocolatierzy. A także wszyscy, którzy są koneserami czekolady. Autorka przedstawia najpierw ciekawą perspektywę historyczną, a także biologiczną i chemiczną, by uświadomić, ze smak to coś więcej, niż ulotne uczucie - to również czysta nauka.

 

 


Dzięki badaniom nad smakiem wiemy, np. jak dobierać ze sobą poszczególne składniki (tzw. food pairing), by uzyskać harmonię. A także jak poszczególne smaki wpływają na samopoczucie. A to klucz do zaskarbienia sobie sympatii konsumentów. By nad smakami pracować i właścicie je dobierać, najpierw jednak należy je nazwać! Okazuje się, że poszczególnych aromatów i nut smakowych jest ogromna liczba! Autorka Książki podzieliła je na grupy i zilustrowała każdy smak tak by łatwo można było go nazwać, dopasować do pozostałych oraz zobaczyć jakie emocje i odczucia prowokuje. W grupie smaków “brązowych” możemy znaleźć więc takie nuty jak - grzanka, karmel, słodki popcorn, mokka. W pozostałych grupach - mlecznej, owocowej, roślinnej, możemy znaleźć, m.in.: rozmarynowy, oliwkowy, różany, tabakę i wiele, wiele innych. Najciekawsze jest przyglądanie się powiązaniom z emocjami, jakie wywołują. Dla przykładu - smak maślany pobudza uczucia takie jak satysfakcja, błogość i relaks. Z kolei smak cytrynowy: szczęście, ekscytację, radość, ale też… agresję. Specjalną grupą smaków są te, które budzą raczej niepożądane uczucia konsumenta. I o tych też warto wiedzieć i mieć je na uwadze.

 


Januszewska stara się podkreślić, że samo budowanie smaku wymaga pogłębionego spojrzenia na surowce i szacunku do nich. Smak ukryty w ziarnie kakaowca jest wypadkową wielu czynników, którym ten był poddawany, takich jak pora roku, w której zakwitało drzewo, położenie geograficzne, warunki fermentacji, czas i temperatura prażenia i wiele innych.  

 


Książka miała swoją oficjalną premierę podczas  największych targów sektora przekąsek i słodyczy - ISM w Kolonii w lutym. Od tamej pory doczekała się wielu pozytywnych recenzji branżowych niemiecko, francusko i anglojęzycznych znawców. Można ją kupić przez Internet, np. na Amazon lub polskiej księgarni online - Kraina Książek.

Bieżące wydanie czasopisma

Sprawdź: skąd wziął się fenomen warszawskich pączków z Górczewskiej? Jak ugryźć tłusty czwartek w 2019 r.? Czekolada bean-to-bar – jak to się robi zagranicą? Czy polska gastronomia przeżywa roślinny boom? Czym zastąpić plastikowe opakowania i w co warto pakować chleb?

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj okrojony numer (Katalog reklam) online lub pobierz PDF >>

Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji