czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Co z zakazem handlu w niedziele? 0

dodano ,Redakcja PS

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządzących, ograniczenie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej handlu w niedziele najprawdopodobniej nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r. Dodatkowo w mediach pojawiają się od kilku dni wypowiedzi polityków, które mogą świadczyć o chęci rozszerzenia zakazu handlu na wszystkie niedziele.

1 stycznia 2018 r. jest terminem mało prawdopodobnym dla rozpoczęcia obowiązywania ustawy ograniczającej handel w niedziele – przyznał 10 listopada br. Henryk Kowalczyk, minister i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, w rozmowie z dziennikarzami radiowej Trójki. Ministerstwo Spraw Zewnętrznych przesłało bowiem do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny opinię dotyczącą konieczności potwierdzenia zgodności projektowanej ustawy ograniczającej handel w niedziele z unijnymi przepisami. W związku z wątpliwościami zawartymi w dokumencie resortu konieczne będą zmiany treści projektu ustawy lub jego notyfikacja przez Komisję Europejską. W drugim przypadku może trwać to nawet 13 miesięcy.

Projekt jest, ale decyzji brak
Pod koniec października sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Zgodnie z zapisami tego dokumentu handel dozwolony byłby w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Nie jest to jednak ostateczna wersja ustawy, a jedynie jej szkic i teraz to rząd musi zdecydować, czy uchwali przepisy takim brzmieniu. Nic nie jest przesądzone, gdyż od kilku dni ze strony obozu rządzącego pojawiają się opinie, świadczące o chęci rozszerzenia zakazu na wszystkie niedziele w miesiącu.

Wszystkie niedziele bez handlu?
Minister finansów Mateusz Morawiecki, który początkowo przeciwny był tym zmianom, po strajkach „Solidarności” buntującej się przeciwko próbie wprowadzenia tylko częściowego zakazu handlu, stwierdził 4 listopada br. w wywiadzie dla radia RMF FM, że jeśli byłaby taka wola społeczna, poparłby zakaz handlu we wszystkie niedziele. 10 listopada minister Kowalczyk otwarcie przyznał, że: – Osobiście wolałbym, żeby zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele. (…) Jest dużo możliwości do wyboru. (…) Zakaz obejmujący wszystkie niedziele, tylko część, albo w ogóle jego brak. Czas na decyzję. Podobna wypowiedź 11 listopada padła również z ust premier Beaty Szydło, która w wywiadzie dla radia RMF FM stwierdziła, że: – Podzielam to zdanie, że wszystkie niedziele powinny być wolne. Dodała również, że dyskusja przeprowadzona przez rząd przy okazji opiniowania obywatelskiego projektu ustawy nie była łatwa, jednak: – Większość ministrów raczej skłania się ku temu, żeby wszystkie niedziele były wolne.

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe