...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Cukier, otyłość i konsekwencje dla zdrowia w raporcie Ministerstwa Zdrowia

Gdyby ze sklepowych półek usunąć wszystkie produkty zawierające cukier, pozostałoby ich zaledwie 20%. I to właśnie ten ukryty cukier jest największym wrogiem naszej codziennej diety. Potwierdza to najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia (MZ) i NFZ pt. „Cukier, otyłość – konsekwencje”.

Raport został przedstawiony 21 lutego przez wiceprezesa NFZ Adama Niedzielskiego podczas konferencji Ministra Zdrowia. Wynika z niego, że spożycie cukru przez Polaków nieustannie rośnie. 10 lat temu było go w naszej diecie o 12 kg mniej (w ciągu roku). Raport analizuje, jaki wpływ na nasze zdrowie ma cukier dodawany do produktów spożywczych, które jemy na co dzień. Spożycie zwykłego, „czystego” cukru jest dużo mniejsze. Z tego powodu mogłoby się wydawać, że ograniczamy cukier, a tak nie jest – znacznie więcej przyjmujemy go np. w słodkich przekąskach, gotowych potrawach, jogurtach, napojach etc. Statystyczny Polak przyjmuje ok. 30 kg cukru ukrytego rocznie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że większość wysoko przetworzonych produktów spożywczych zawiera cukier.

Cukier = otyłość = choroby

Nadmierne spożywanie cukru prowadzi do otyłości i w konsekwencji do chorób z nią związanych - a co za tym idzie, również do zgonów. W Polsce ok. 1400 zgonów rocznie jest związanych z nadmiernym spożywaniem napojów słodzonych cukrem. Problem z prawidłową masą ciała pojawia się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży: 44% chłopców i 25% dziewcząt w Polsce ma nadwagę, a 13% polskich nastolatków i 5% nastolatek zmaga się z otyłością. Wśród dorosłych Polaków trzech na pięciu ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Coraz więcej Polaków choruje też na cukrzycę - jest to obecnie ponad 2,7 mln osób (o 600 tysięcy więcej niż w 2012 roku). Ogółem niepokojąco rosną koszty i liczba świadczeń medycznych udzielanych w przypadku chorób związanych z otyłością (np. nadciśnienia, zwyrodnieniowych chorób narządu ruchu, chorób wątroby).

Kampanie "Planuję Długie Życie" oraz "PracoDawca Zdrowia"

Eksperci szacują, że przy obecnym spożyciu cukru do 2025 r. aż 30% Polaków i 26% Polek będzie otyłych. Wzrośnie ryzyko nowotworów, chorób układu krążenia, wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jak zmienić ten stan rzeczy? Ministerstwo Zdrowia przygotowało ogólnopolską kampanię społeczną „Planuję Długie Życie”, która jest realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Akcja ma na celu poprawę wiedzy o postawach prozdrowotnych, dzięki którym można ograniczyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Ma zachęcać Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. W kampanię mają się włączyć pracodawcy, którzy umożliwią pracownikom zgłaszanie się na specjalistyczne kontrole do lekarza w ramach programu „PracoDawca Zdrowia".

Ewa Siuda-Szymanowska

Bieżące wydanie czasopisma

Rzemieślniczy chleb, wegańskie lody, niebieskie koktajle, paprotki w tortach, mąka z bananów... a wszystko to pod wspólnym szyldem - pasji i spójności. Te dwa słowa doskonale przystają też do prac Jowity Woszczyńskiej. Zapraszamy.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Przejrzyj okrojony numer (Katalog reklam) online lub pobierz PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji