...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Czekoladowy Londyn

W 2013 r. po raz pierwszy stolica Wielkiej Brytanii powitała Salon Czekolady ‒ lokalną edycję największego wydarzenia w czekoladowej branży. Uwagę czekoholików Londyn przyciąga jednak całorocznie.

Salon du Chocolat to sprawdzona marka w świecie czekolady, łącząca dziesiątki wydarzeń w różnych miejscach, od Bordeaux do Zurichu, z renomą paryskiego święta. W tym roku Brytyjczycy zamienili kameralne Chocolate Unwrapped na własną wariację Salonu Czekolady. Nadal o wiele mniejszą niż paryski odpowiednik, ale z dużymi ambicjami wyznaczania i prezentowania nowych trendów. Wśród wystawców znaleźli się tym razem nie tylko Europejczycy, ale również goście z Nikaragui, Ekwadoru, Grenady czy Wietnamu. Nie zabrakło tradycyjnych brytyjskich marek czy francuskich domów czekolady (Valrhona, Pralus, Bonnat). Wykłady i prezentacje prowadzili cukiernicy z restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelina, opiniotwórczy autorzy i krytycy. Podczas Salonu ogłoszono wyniki International Chocolate Awards ‒ nagród, które z jednej strony pokazały ogromny potencjał czekoladowych manufaktur produkujących w kraju pochodzenia ziaren kakao (Pacari z Ekwadoru, El Rey z Wenezueli), a z drugiej – potwierdziły pozycję londyńskich czekoladników potrafiących zamienić dobrą kuwerturę w praliny i trufle.

Różnorodne czekoladowe oblicza Londynu

Czekolady Londyn możemy poznać, wybierając się na spacer z przewodnikiem. Od 2005 r. po stołecznych butikach oprowadza Jennifer Earle, twórczyni konceptu Chocolate Ecstasy Tours. Swoje marzenia i pasję odkrywania nowych słodkich miejsc zamieniła w firmę, z którą współpracuje dziś kilkunastu przewodników. Typowy spacer trwa około 3 godzin, obejmuje degustację pitnej czekolady i czekoladek oraz krótkie wprowadzenie do historii czekolady. Na uczestników czekają zniżki w odwiedzanych lokalach. Ceny zaczynają się od 40 funtów.

Na Salonie Czekolady aż w trzech kategoriach czekoladki Paula A. Younga zdobyły prestiżowe złote nagrody, a sam Paul otrzymał dyplom dla wyróżniającego się innowatora. Sekrety produkcji słonych karmelków i wyszukanych ganaszy możemy poznać podczas regularnie odbywających się warsztatów cukierniczych. Wiążąc karierę z czekoladą, warto zostawić CV w jednym ze sklepów (Islington/Soho/Bank) tego mistrza oryginalnych smakowych połączeń. W książce „Adventures with Chocolate” (ang. „Przygody z czekoladą”) znajdziemy przepisy na czekoladki, słodkie i wytrawne dania z czekoladą oraz szereg przydatnych wskazówek, odpowiednich zarówno dla ekspertów, jak i dla tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki.

Paul A. Young - innowator w dziedzinie czekolady

Artisan du Chocolat – za francuską nazwą kryje się brytyjskie przedsiębiorstwo Irlandczyka Gerarda Colemana. Gerard szkolił się w Belgii u Pierre’a Marcolini, potem w ciągu kilkunastu lat niewielką pracownię w Londynie zamienił na fabrykę czekolady i czekoladek w Kent, a niektóre wyroby trafiły do kart restauracji Gordona Ramsaya czy Hestona Blumenthala. Najbardziej znanym produktem firmy są perły z płynnym słonym karmelem.

Od 1983 r. na mapie Londynu możemy odnaleźć Rococo, czekoladowe królestwo Chantal Coady, dziś składające się z 3 sklepów, a swego czasu pierwszy punkt handlowy poświęcony wyłącznie czekoladom. Przed ćwierćwieczem Chantal stworzyła „ruch na rzecz prawdziwej czekolady”, otwarcie krytykując producentów dodających do czekolady inne poza masłem kakaowym tłuszcze roślinne, przykrywających niskiej jakości ziarna waniliną i dużą ilością cukru. W ofercie Rococo na uwagę zasługują czekolady i ręcznie robione praliny, aromatyzowane marokańskimi kwiatami i ziołami, opakowane w papier z wzorami bazującymi na dawnych metalowych formach.

Rococo Chocolates

Wśród odbywających się tutaj ciekawych degustacji natkniemy się np. na porównawcze tastingi z winem, serem, whisky czy kawą.

Różne czekoladowe marki w jednym miejscu znajdziemy w dużych domach towarowych – Fortnum & Mason, Harrods, Selfridges czy Liberty. Dużym wyborem czekoladek od rzemieślników z całego świata szczyci się sklep Alexeeva & Jones w londyńskim Notting Hill. Obok pralin odnajdziemy tu też tabliczki z niedużych zakładów bean-to-bar (włącznie z amerykańskimi czekoladami Amano). Fani czekolady mogą wziąć udział w tematycznych degustacjach.

autor: Piotr Krzciuk, SekretyCzekolady.pl

 

Przydatne adresy


Alexeeva & Jones

alexeevajones.com

297 Westbourne Grove, Notting Hill, London, W11 2QA

Artisan du Chocolat

artisanduchocolat.com

81 Westbourne Grove, Notting Hill, London W2

89 Lower Sloane Street, Chelsea, London SW1

Chocolate Ecstasy Tours

www.chocolateecstasytours.com

Paul A. Young

www.paulayoung.co.uk

143 Wardour Street, Soho, London W1F 8WA

33 Camden Passage, Islington, London N1 8EA

20 The Royal Exchange, Threadneedle Street, London EC3V 3LP

Rococo Chocolates

www.rococochocolates.com

321 Kings Road, London SW3 5EP

3 Moxon Street, London W1U 4EW

5 Motcomb Street, London SW1X 8JU

 

autor: Piotr Krzciuk – obserwator rynku Prawdziwej Czekolady. Doradca branżowy, twórca bloga i sklepu internetowego z Prawdziwą Czekoladą „Sekrety Czekolady”.


 

Bieżące wydanie czasopisma

Panettone na drożdżach czy zakwasie? Czy czosnek pasuje do cukru? Co przyniesie rok 2023? Jak funkcjonuje restauracja oparta na deserach? Dlaczego robienie paczek świątecznych to dobry pomysł dla lodziarni? Zapraszamy do lektury...

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>


  promocja PLUS

  Zimowe gazetka PGD

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji