...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Czy będziesz płacił ZUS w 2012?

O tym, czy ZUS, czy pracodawca jest upoważniony do wypłaty zasiłku chorobowego w 2012 r., decyduje liczba ubezpieczonych zatrudnionych na dzień 30 listopada 2011 r.

W przypadku pracodawcy zatrudniającego nie więcej niż 20 pracowników prawo do zasiłków ustala i wypłaca ZUS właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy. Natomiast pracodawcy, którzy zgłosili do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników, ustalają prawo i wypłacają zasiłki chorobowe przysługujące pracownikom w okresie zatrudnienia. Muszą to świadczenie wykazać także w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS:

- ZUS RSA (imiennym raporcie o wypłacanych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek),

- ZUS DRA (deklaracji rozliczeniowej).

Jeżeli w ciągu danego roku kalendarzowego albo w grudniu poprzedniego roku (czyli po 30 listopada roku poprzedniego) zmieni się liczba ubezpieczonych, to nie wpływa to na uprawnienie do wypłaty zasiłku. Zmiany te mogą mieć jedynie wpływ na uprawnienia przysługujące w kolejnym roku kalendarzowym. W sytuacji, gdy pracodawca na 30 listopada nie zgłosi nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczba ta ustalona jest według stanu na pierwszy miesiąc, w którym zgłoszenie takie zostało dokonane.

Jeżeli pracodawca był uprawniony do wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, ale od 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego utracił te uprawnienia, to dokumenty niezbędne do kontynuowania wypłaty tych świadczeń (zasiłku chorobowego, opiekuńczego i macierzyńskiego), w okresie pobierania których nastąpiła zmiana uprawnień, powinien przekazać odpowiednie dokumenty do ZUS-u.

Podstawa prawna:

 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. nr 65, poz. 742),

 • ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji