czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

„Eatwell Guide” – nowe angielskie zalecenia żywieniowe 0

dodano ,Redakcja PS

Public Health England, angielska agenda odpowiedzialna za ochronę i poprawę zdrowia oraz dobre samopoczucie swoich obywateli, opublikowała najnowsze zalecenia żywieniowe pt. „Eatwell Guide” („Przewodnik Dobrego Jedzenia”).

Zdrowa i zbilansowana dieta według „Eatwell Guide”:
• zawiera co najmniej 5 porcji różnych owoców i warzyw dziennie;
• podstawą posiłków są ziemniaki, chleb, ryż, makaron lub inne węglowodany skrobiowe, najlepiej pełnoziarniste;
• uwzględnia niektóre produkty mleczne lub ich alternatywy (takie jak napoje sojowe) o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru;
• zawiera niektóre rośliny strączkowe, ryby, jaja, mięso i inne białka (w tym 2 porcje ryb tygodniowo, z których jedna powinna być zaliczana do kategorii tłustych ryb);
• zawiera w małych ilościach nienasycone oleje i roślinne tłuszcze do smarowania;
• dostarcza od 6 do 8 filiżanek lub szklanek płynów dziennie.W zakresie tłuszczów rekomendacje angielskich naukowców zgodne są z opiniami innych głównych instytucji żywieniowych, w tym polskiego Instytutu Żywności i Żywienia – zaleca się, aby wybierać nienasycone oleje (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek) i roślinne tłuszcze do smarowania oraz stosować je w małych ilościach. Public Health England podaje, że stosowanie roślinnych tłuszczów do smarowania o obniżonej zawartości tłuszczu zamiast masła jest dobrym sposobem, aby zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych. Jest to istotne, gdyż większość Brytyjczyków, tak samo jak Polaków, spożywa zdecydowanie za dużo tego rodzaju tłuszczów.

Natomiast zamiana proporcji poszczególnych tłuszczów na korzyść tłuszczów nienasyconych może spowodować obniżenie poziomu cholesterolu i wpłynąć pozytywnie na nasze serce.
Nowy „Przewodnik Dobrego Jedzenia” pomaga ludziom zrozumieć, jak wygląda zdrowo zbilansowana dieta. Naukowe dowody wskazują, że powinniśmy nadal opierać nasze posiłki na węglowodanach skrobiowych, zwłaszcza z pełnego ziarna i jeść co najmniej 5 porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia. Ograniczanie spożycia artykułów spożywczych o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, soli, cukru i kalorii poprawiłoby nasze diety, przyczyniając się do zmniejszenia otyłości i ryzyka poważnych chorób, takich jak choroby serca i niektórych nowotworów - skomentował dr Alison Tedstone, główny dietetyk Public Health England.

 

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe