...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , FRITSCH Polska, materiał promocyjny

FRITSCH Technology Center POLSKA – FRITSCH Polska Sp. z o. o. we Wrocławiu

Od zeszłego roku FRITSCH Polska działa we Wrocławiu, aby kompetentnie i niezawodnie doradzać polskim klientom we wszystkich kwestiach w ich ojczystym języku.

materiał archiwalny, Mistrz Branży kwiecień 2017

Zarówno w rzemiośle piekarniczym, jak i w przemy­śle aspektem decydującym jest elastyczność obsługi maszyn i urządzeń, a także opracowywanie nowych lub udoskonalanie dotychczasowych wyrobów piekarniczych. Oprócz doradztwa FRITSCH – nie tylko FRITSCH Technology Center w Kitzingen, w Niemczech, ale również we Wrocławiu – oferuje swoim klientom możliwość dokładnego testowania pro­cesów produkcji najróżniejszego pieczywa oraz praktycznego zapoznania się z maszynami FRITSCH.

W tym celu do dyspozycji klientów w piekarni o powierzchni około 135 m2 dostępna jest linia MULTICUT z różnym oprzyrzą­dowaniem oraz wałkowarką ROLLFIX 700 do przeprowadzania pełnych testów. Opracowanie produktu indywidualnie dostoso­wane do każdego klienta stanowi zdecydowaną zaletę.

 

Kompetentna obsługa we wszystkich obszarach
Oprócz regionalnego kierownika sprzedaży na obszarze Polski Klausa-Dietera Kocha, swoim klientom w charakterze sprzedaw­ców, technologów oraz techników serwisowych kompleksową wiedzą w zakresie zagadnień branżowych służą wyspecjalizo­wani doradcy firmy FRITSCH: Eugeniusz Bujlis i Piotr Ceńkar. Dorota Turkowska jest osobą do kontaktu w biurze i przyjmuje wszystkie Państwa zapytania.

Szczegóły dotyczące maszyn z centrum tech­nologicznego firmy FRITSCH w Polsce
Wielozadaniowa linia MULTICUT firmy FRITSCH to ewidentny zysk dla każdej piekarni. Jedna jedyna linia produkcyjna, która oprócz kompaktowej budowyłączy zalety delikatnego dla ciasta procesu sztancowania i obracania z bogactwem form inteligentnej techniki wycinania.

Automatyczna linia MULTICUT pozwala produkować najróżniejsze wypieki z ciasta na chleby specjalne, na bułki, z ciasta drożdżowego, półfrancuskiego, z ciasta kruchego oraz ciasta francuskiego, np. słone paluszki i paluchy ługowane, ciabatty, croissanty, ślimaki, koperty, świńskie uszy itd.

Od lewej do prawej: Piotr Ceńkar, Dorota Turkowska, Eugeniusz Bujlis

 

Ponieważ charakteryzuje się budową modułową, z perfekcyjnie dopasowanymi do siebie elementami, obsługiwanymi centralnie przez inteligentny sterownik, każda zmiana produkcji na linii FRITSCH MULTICUT jest łatwa do zrealizowania. Linia ta jest urządzeniem wielofunkcyjnym, z jedynym w swoim rodzaju procesem wycinania i obracania w jednym etapie pracy. Wspomnianą jednostką wycinająco-obracającą dysponuje tylko firma FRITSCH. Gwarantuje ona perfekcyjnie równomierne i dokładne rozłożenie produktów. Ponadto pracuje niezwykle cicho. Posiada centralne sterowanie pilotem do wszystkich napędów, a więc może jednolicie sterować prędkością całego procesu.

Wszystkie moduły można z łatwością i bez specjalnych narzędzi wymienić w ciągu kilku minut, co w przypadku zmiany produktu umożliwia szybkie przezbrojenie. Ponadto linię produkcyjną FRITSCH MULTICUT można szybko i łatwo oczyścić dzięki świetnej dostępności do każdego elementu, szeroko otwieranym pokrywom ochronnym, rezygnacji z typowych „pułapek” dla ciasta. Pozwalająca na oszczędność miejsca linia MULTICUT jako maszyna wielofunkcyjna oferuje różnorakie możliwości wytwarzania również produktów przeznaczonych specjalnie na rynek polski.

Od kilku lat funkcjonuje na rynku w różnych wersjach „klasyk” – sterowana komputerowo, wytrzymała wałkowarka ROLLFIX 700. W roku 2016 szczególną uwagę zwrócono na nową koncepcję obsługi, przede wszystkim na ekrany dotykowe i na ich wyższą rozdzielczość oraz na przejrzystość rozmieszczenia ikonek do intuicyjnej obsługi.

Czy chcą Państwo w roboczych warunkach, w praktyce, wykreować nowy wypiek, zoptymalizować proces produkcji albo przetestować nowe procesy produkcyjne? Firma FRITSCH serdecznie zaprasza Państwa do swojego centrum pokazowego we Wrocławiu.

 

FRITSCH Polska Sp. z o.o.
ul. Kościerzyńska 12, 51-416 Wrocław
tel. +48 71 326 16 52 faks: +48 71 326 16 51
dorota.turkowska@fritsch-group.com | www.fritsch-group.com

Kontakt dla prasy
FRITSCH GmbH Angela Reinhardt, Marketing
tel. 0049 (0) 93 26/83 419 faks: 0049 (0) 93 26/83 400
angela.reinhardt@fritsch-group.com | www.fritsch-group.com

Bieżące wydanie czasopisma

W nowym Mistrzu Branży milenialsi rządzą i opowiadają: Maciej Majzon-Wójtowicz o pracy na wysokościach i ciągłym uczeniu się czekolady, Justyna Roszkowska o tworzeniu Pochlebnie, a Joel Kroeker o chlebie pobudzającym do myślenia. Sprawdzamy też RUBY (czekoldę milenialsów!) okiem fachowców i modne trendy w tortach.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj okrojony numer (Katalog reklam) online lub pobierz PDF >>

Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji