czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Figa z makiem, wegańska dynia i malina z kokosem, czyli polskie smaki w walce o mistrzostwo Europy i świata. 0

dodano ,Redakcja AU

Adam Pokojski, Paulina Salamończyk i Andy Staniek - oto nazwiska zwycięzców polskich eliminacji prestiżowego konkursu Gelato World Tour, którzy będą nas reprezentować w Bolonii.

W końcu przyszedł czas i na Polskę - 10 maja w Łodzi po raz pierwszy odbyły się eliminacje do prestiżowego konkursu Gelato World Tour zorganizowanego przez Primulator Polska, Carpigiani i SIGEP. Swoje lodziarskie umiejętności przedstawiło aż 21 producentów z 18 różnych miast Polski. Ale nie tylko dlatego jury miało trudne zadanie. Podczas konkursu poziom lodowych deserów był tak wysoki, że trudno było wyłonić tylko 2 zwycięzców. W efekcie komisja decyzją Luciano Ferrari z Carpigiani Gelato University zrobiła specjalny wyjątek, dopuszczając do finału 3 uczestnika! W jurorskim gremium znaleźli się również: Monika Soszyńska-Masny, redaktor naczelna Przeglądu Piekarskiegp i Cukierniczego; Grzegorz Olma, redaktor naczelny W Piekarni W Cukierni; Robert Mieldziuk, dyrektor projektu Międzynarodowe Targi Poznańskie; Łukasza Smoliński z bloga Tasteaway oraz Szymon Stach z restauracji Quale Restaurant

 


W końcu przyszedł czas i na Polskę - 10 maja w Łodzi po raz pierwszy odbyły się eliminacje do prestiżowego konkursu Gelato World Tour zorganizowanego przez Primulator Polska, Carpigiani i SIGEP. Swoje lodziarskie umiejętności przedstawiło aż 21 producentów z 18 różnych miast Polski. Ale nie tylko dlatego jury miało trudne zadanie. Podczas konkursu poziom lodowych deserów był tak wysoki, że trudno było wyłonić tylko 2 zwycięzców. W efekcie komisja decyzją Luciano Ferrari z Carpigiani Gelato University zrobiła specjalny wyjątek, dopuszczając do finału 3 uczestnika! W jurorskim gremium znaleźli się również: Monika Soszyńska-Masny, redaktor naczelna Przeglądu Piekarskiegp i Cukierniczego; Grzegorz Olma, redaktor naczelny W Piekarni W Cukierni; Robert Mieldziuk, dyrektor projektu Międzynarodowe Targi Poznańskie; Łukasza Smoliński z bloga Tasteaway oraz Szymon Stach z restauracji Quale RestaurantZadaniem uczestników polegało na wyprodukowaniu pięć litrów lodów do prezentacji w ladzie chłodniczej oraz 750 ml zamkniętych w styropianowym pojemniku przeznaczonym dla jury. Na wszystko mieli tylko 30 minut, a do dyspozycji jednego asystenta oraz przygotowaną wcześniej bazę do lodow. 

 


Już w lipcu podczas kolejnego etapu w Bolonii, która uchodzi za światową stolicę gelato reprezentować nas będą: Adam Pokojski, Paulina Salamończyk oraz Andy Staniek. Jury oceni ich desery zwracając uwagę na smak, strukturę oraz prezentację.  Trzymamy kciuki!!! 

Wyniki polskich eliminacji Gelato World Tour

I miejsce: Adam Pokojski, Cukiernia Pokojski ( Toruń)

 

 

za lody "Figa z makiem, pasternakiem, które opisuje jako połączenie smaku figi, dodatki maku przełamane smakiem korzenia pasternaku.

2 Miejsce: Paulina Salamończyk, Gelato Studio (Gliwice)

 

 

za lody wegańskie na bazie mleka roślinnego z dodatkiem wysokiej jakości oleju z pestek dyni i prażonych pestek dyni oraz skórki pomarańczy.

 

3 Miejsce - Andy Staniek all'Angolo CAFÉ (Zielona Góra)

 

 

za lody "Kokos z białą czekoladą i malinami", który opisuje jako złamanie tradycyjnych smaków kokosu białą czekoladą w połączeniu z malinami.

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe