czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Finansowe wsparcie polskiej innowacyjności. 2,5 mld złotych na inwestycje! 0

dodano ,Redakcja PS

Od 1 marca do 30 czerwca 2017 roku potrwa nabór wniosków do konkursów szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To pierwszy konkurs, w którym na duże firmy czeka 400 mln złotych, a na małe i średnie przedsiębiorstwa 1 mld zł. Łącznie w obu kategoriach programu przewidziano 2,5 mld złotych.

Pieniądze z programu mają wspierać to, co innowacyjne. Badania przemysłowe i rozwojowe, nowatorskie rozwiązania, nowe technologie. Przedmiot dofinansowania nie jest konkretnie określony w założeniach programu. Ważne jest to, by innowacyjne rozwiązania czy przedsięwzięcia odpowiadały na realne zapotrzebowanie polskich konsumentów i przedsiębiorców. Przedmiot dofinansowania musi się też wpisywać w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS), czyli w wykaz branż, których rozwój ma zwiększać wartość dodaną gospodarki i podnosić jej konkurencyjność. Celem programu jest też zwiększenie nakładów na badania i rozwój, które w Polsce nadal znajdują się poniżej średniej europejskiej.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Newseria Biznes Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wielkimi zaletami programu są: ograniczenie formalności do minimum, ciągły nabór wniosków, ich szybkie opiniowanie i decyzje co do przyznania dofinansowania (maksymalnie 60 dni) – Nabory trwają cały czas, mają charakter ciągły, komisje co miesiąc zbierają wnioski, które w tym czasie wpływają, i oceniają je, tak aby natychmiast dać odpowiedź, co ewentualnie zostało źle zrobione, co trzeba poprawić, nad czym popracować. Przedsiębiorca może poprawić dokument i w ciągu roku złożyć go kilka razy. Nie musi czekać na przykład rok na nowe rozdanie – mówi Dardziński.

Szybka ścieżka – jak mówi podsekretarz – jest efektywnym polskim programem, którym inspirują się inne kraje. Jest on także dobrze oceniany przez Unię Europejską. Ok. 15-20% projektów zgłaszanych do programu może liczyć na dofinansowanie.

Jak podaje Newseria Biznes, w ubiegłorocznych konkursach dla małych i średnich przedsiębiorstw wpłynęło blisko tysiąc wniosków o dofinansowanie o łącznej wartości przeszło 5,5 mld zł, a duże przedsiębiorstwa złożyły 74 wnioski o wartości prawie 900 mln zł.

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe