dodano , Redakcja AU

Jadalna sztuka Carla Warnera

Wieża Eiffela z czekolady i Panteon z makaronu - artysta Carl Warner stworzył scenerię stolic w miniaturze, wykorzystując wyłącznie jadalne składniki. I miał ku temu powód!

Wielu artystów pokusiło się o odtworzenie ulic słynnych miast, zabytkowych budowli i punktów widokowych w miniaturze. Carl Warner, 55-letni artysta z Liverpoolu, pokusił się o zrobienie tego w wersji... jadalnej. Wybrał 7 miast: Paryż, Tokio, Rzym, Madryt, Nowy Jork, Londyn oraz Barcelonę i przedstawił je przy użyciu wyłącznie spożywczych składników. Tak, na przykład, możemy podziwiać paryską scenę targową przedstawiającą budynki wykonane z mieszanki niebieskich i twardych serów, porów, a także czekoladowej Wieży Eiffla. Z kolei Panteon i brukowana uliczka w Rzymie zostały stworzone przy użyciu makaronu, szynki parmeńskiej i parmezanu. Spokojny ogród zen i ceremonia picia herbaty z widokiem na górę Fuji zostały wykonane z mąki, bułek i grzybów shiitake.

 


Skąd tak niecodzienny pomysł? Nietypowe Kreacje kulinarne zostały zamówione przez Hotels.com po sondażu przeprowadzonym wśród turystów, z którego wynika, że do wielu miejsc udają się ze względu na jego walory gastronomiczne. Około 6 na 10 osób w wieku od 18 do 35 lat wybiera miejsce wypoczynku wyłącznie na podstawie tego, co będą jeść - a nie tego, co zobaczą lub zrobią. W rzeczywistości żywność jest większym powodem do odwiedzenia miejsca docelowego, niż sztuki, kultury i muzeów - a także zakupów. 9 000  ankietowanych z 29 krajów stwierdziły też, że Paryż, Tokio i Rzym to najlepsze miejsca dla smakoszy.

 


Sam artysta po otrzymaniu zapytania od pomysłodawców od razu wyraził swój entuzjazm i przyjął zlecenie: Kiedy Hotels.com wyszedł do mnie z pomysłem, od razu wiedziałem, że ten projekt wręcz czekał na mnie tuż przy mojej brukowanej, niebieskiej ulicy z serem. To była dla mnie wspaniała okazja, by w ekscytujący i współczesny sposób przywołać do życia obrazy i sceny z tych niezwykle popularnych miejsc dla smakoszy.

Nie pozostaje nic innego jak cieszyć wzrok dziełami sztuki Warnera, a następnie... zarezerwować hotel na widok tego miejsca, które wywołuje największy apetyt.

 


źrodło: https://www.mirror.co.uk

Bieżące wydanie czasopisma

W nowym Panie nadają tonu. Monika Walecka odczarowuje stereotyp piekarza, Madame Caramel przewodzi po kulinarnych zakątkach Paryża, a sensorka Renata Januszewska odkrywa smakowe niuanse w czekoladzie. Pań nie brakuje w nowym dziale Rzemiosło Przyszłości, jednak mamy też zacne grono Panów. Sprawdź, kto i co się za tym kryje.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji