...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Jak dodatkowo zaoszczędzić na energii elektrycznej – rozmowa z dr. inż. Pawłem Kurtaszem

O negocjacjach z zakładem energetycznym, o tym, dlaczego tak ważne jest śledzenie struktury zużycia energii elektrycznej oraz o inteligentnych licznikach – rozmowa z Pawłem Kurtaszem, ekspertem projektu „3xŚrodowisko” ds. energii elektrycznej.

Rozmowa z dr inż. Pawłem Kurtaszem, ekspertem projektu „3xŚrodowisko” ds. energii elektrycznej; elektrotechnikiem, przedsiębiorcą zajmującym się rozwojem i wdrażaniem inteligentnych technologii z wykorzystaniem narzędzi z obszaru IT i automatyki. W swojej pracy kładzie duży nacisk na kwestię efektywności energetycznej, oszczędzania zasobów i zrównoważonego rozwoju.

Marta Krzyżanowska: Gdy mówimy o oszczędzaniu energii elektrycznej w firmach, dużo uwagi poświęcamy odpowiednim nawykom, wymianie oświetlenia na LED-owe, wybieraniu sprzętu energooszczędnego. Jednak dodatkowe oszczędności można uzyskać, odpowiednio negocjując umowę z zakładem energetycznym i właściwie dobierając taryfy.

Paweł Kurtasz: Warto zwracać na to uwagę. Po pierwsze, nawyk szukania oszczędności, oczywiście takich, które nie wpływają na jakość wytwarzanych usług i towarów, może znacząco zmienić koszty generowane przez firmę. Często przedsiębiorcy nie mają czasu na analizowanie rachunków za energię. A naprawdę warto, ponieważ oszczędności finansowe mogą być znaczne.


Dla firm z branży spożywczej – piekarni – koszty ponoszone za energię elektryczną mają znaczący udział w comiesięcznych rachunkach. Jak powinny przygotować się do ewentualnych rozmów z dostawcami?

P.K.: Przede wszystkich należy śledzić strukturę zużycia energii, to pozwala na dokładne przeanalizowanie taryf i dobranie takiej, która będzie optymalna. Jeśli firma pracuje na 3 zmiany i większość wypieków jest robiona nocą, czyli wtedy jest największa moc pobierana, można przypuszczać, że wybór taryf dziennej i nocnej będzie optymalny. Zachęcam też do prowadzenia negocjacji nie tylko z jednym dostawcą, ale też z dwoma. Mamy wtedy lepsze możliwości, widzimy, gdzie są możliwe ustępstwa ze strony dostawcy.

Jak można śledzić strukturę zużycia energii? Często mamy rozeznanie, kiedy nasza firma działa najintensywniej.

P.K.: Nasze przeczucia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Często nasze przypuszczenia mogą być właściwe, ale warto to sprawdzić. Dla posiadaczy inteligentnych liczników jest to proste. Taki licznik dokonuje pomiaru energii co 15 min i za pośrednictwem sieci komórkowej, przesyła dane pomiarowe na konto internetowe, dostępne tylko dla właściciela licznika. Logując się na wskazanym portalu, widzimy dokładną strukturę zużycia energii w naszej firmie. W tym przypadku przez strukturę zużycia rozumiemy ilość energii, jaką zużyła firma w poszczególnych przedziałach godzinowych, z dokładnością do 15 minut.

Jaki jest koszt takiego licznika?

P.K.: Od ok. 700-800 zł, ale jeśli opłaty za energię sięgają 2000-3000 zł miesięcznie, warto zainwestować w inteligentny licznik. Oprócz licznika koszt stanowi abonament za przesyłanie danych, który może wynosić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ale abonament można wykupić na kilka miesięcy. Ten czas wystarczy na prześledzenie struktury zużycia energii piekarni.

Jak taka inwestycja może przełożyć się na efekt, czyli wysokość rachunków?

P.K.: Rachunki obniżają się o kilkanaście procent, nawet 20%. Jedna z firm energetycznych testowała wykorzystanie takich liczników na szerszą skalę i okazało się, że oprócz niższych kosztów wynikających z optymalizacji taryfy spadło również samo zużycie energii. Stało się tak, ponieważ podejmujądziałania mające na celu obniżenie rachunków za energię elektryczną, zaczynamy przyglądać się własnym nawykom.

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej i chwalenia się rezultatami. Projekt „3xŚrodowisko” organizuje konkurs „Oszczędzaj, chroniąc środowisko”. Firmy, które wdrażają rozwiązania pozwalające na oszczędzanie takich zasobów, jak woda, energia elektryczna, paliwo, zapraszamy do udziału w konkursie. Czeka aż 30 nagród pieniężnych, pomyślanych, jako zwrot poniesionych inwestycji.

P.K.: Zapraszam do udziału. Firma zyskuje, bo obniża koszty a dodatkowo może wygrać nagrodę i dzięki temu inwestować w kolejne rozwiązania. A oszczędzając energię elektryczną dbamy o środowisko.

Dziękuję za rozmowę

Marta Krzyżanowska, koordynator ds. promocji projektu

Projekt „3xŚrodowisko”  wspiera działania proekologiczne w firmach z sektora MSP. Pokazuje, że ochrona środowiska zaczyna się od obniżania rachunków, czyli od oszczędzania wody, energii elektrycznej i innych zasobów. Firmy mogą wypracować metody takich działań podczas bezpłatnych warsztatów oraz korzystając  z bazy dobrych praktyk. Projekt jest dofinansowany z udziałem instrumentu finansowego Unii Europejskiej LIFE+ i ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.3xsrodowisko.pl

Facebook:  www.facebook.com/Ekologiawfirmie

 

Bieżące wydanie czasopisma

Sernik idealny, czyli jaki? Jaką rolę jajko odgrywa w wypiekach? Wiosenne kwiaty z cukru krok po kroku. Historia piekarni Versailles. A na naszej okładce Branżowa Osobowość Roku - Agnieszka Krenc. Zapraszamy do lektury...

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  Piece Hoba do Jackowski

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji