...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Jerzy Bartnik: elastyczny czas pracy to ułatwienie dla MSP

‒ Małe firmy zatrudniają elastycznie i nic tego nie zmieni. (…) zaproponowane uregulowania mogą budzić wśród pracowników opór. Należy jednak sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze ‒ mieć pracę i dostosować się, podobnie jak pracodawca, do trudności na rynku, czy też nie mieć jej wcale ‒ pisze prezes ZRP Jerzy Bartnik.

19 czerwca br. na stronie internetowej Związku Rzemiosła Polskiego opublikowano komentarz prezesa ZRP Jerzego Bartnika w sprawie nowych zapisów w Kodeksie pracy, w tym elastycznych godzin pracy. Poniżej pełny tekst komentarza.

***

Dla firm mikro i małych, a nawet średnich jest to w gruncie rzeczy rozwiązanie w dużej mierze obojętne. Relacje kształtowane w zespołach pracowniczych już dziś odbiegają od wymogów kodeksu pracy, są kwestią umowy między pracodawcą i pracownikiem. Także zapis o konieczności przygotowywania harmonogramów pracy może być problematyczny.

W obecnych realiach rynku praca dziś jest, a jutro już może jej nie być. Firma niemal codziennie staje przed wyborem, że albo dostosuje się do potrzeb konsumenta, albo straci zamówienia na swoje usługi czy produkty.  

Skoro więc rynek wymusza elastyczne zachowania od pracodawcy, to planowanie sztywnego planu zatrudnienia jest anachronizmem czasu minionego. Rynek wtedy był ustabilizowany, dominowały umowy na czas nieokreślony. Trzeba sobie uświadomić, że wszelkie odgórne narzucanie planowania to biurokracja, wymierzona w pracodawcę, który w związku z pojawieniem się nowych czynników determinujących pracę w firmie, często zmuszony jest do zmiany koncepcji pracy i zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie.

Moim zdaniem przymuszenie właściciela firmy do tworzenia szczegółowego harmonogramu pracy jest bzdurne, a jeszcze bardziej absurdalnym jest karanie go za nie przestrzeganie przyjętego regulaminu. Takie zapisy powinny zniknąć z kodeksu pracy, ponieważ, jak już wspomniałem, są anachroniczne i nie nadążają za zmieniającym się rynkiem. Zdarza się, że harmonogram jest czystą fikcją, wypełnia się go najczęściej pod koniec miesiąca, post factum i nie ma faktycznie nic wspólnego z rzeczywistością. I niestety przedsiębiorcę obarcza się koniecznością tworzenia kolejnych dokumentów, zabierających cenny czas.

Rozumiem, że dla pracownika obecna sytuacja nie jest w 100 proc. komfortowa, ale przecież pracodawca również nie wybiera uwarunkowań rynkowych, w jakich funkcjonuje. Dzisiejszą gospodarkę charakteryzują niepewność i nieprzewidywalność. Cechy te stanową olbrzymie ryzyko dla firmy, a ryzykiem trzeba się rozsądnie dzielić. Już samo założenie firmy jest wyzwaniem, a każde zatrudnienie kolejnego pracownika jest szansą, ale i niebezpieczeństwem, które bierze na siebie nie kto inny tylko przedsiębiorca. Zwłaszcza w sektorze MŚP -  który jest kołem zamachowym naszej gospodarki -  pracodawca, który zatrudniałby wszystkich na umowę o pracę na czas nieokreślony, po prostu zakładałby sobie pętlę na szyję.

Przepisy o elastycznym czasie pracy są kontynuacją ustawy antykryzysowej z 2009 roku i mają ułatwiać funkcjonowanie zakładów pracy, tak, by bez strachu o jutro zwiększały zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie uregulowań do kodeksu jest po prostu potwierdzeniem sytuacji już istniejącej. Małe firmy zatrudniają elastycznie i nic tego nie zmieni. Rozumiem, że zaproponowane uregulowania mogą budzić wśród pracowników opór. Należy jednak sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze - mieć pracę i dostosować się, podobnie jak pracodawca, do trudności na rynku, czy też nie mieć jej wcale. Pracodawca nie może zatrudniać ludzi wbrew rachunkowi ekonomicznemu, bo firma po prostu upadnie.”

Jerzy Bartnik, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

źródło: Związek Rzemiosła Polskiego

 
czytaj również
Ruchomy czas pracy korzystny dla obu stronBieżące wydanie czasopisma

W tym wydaniu kładziemy szczególny nacisk na szkolenia i kursy branżowe, które mają o wiele większą rolę do spełnienia, niż tylko nabycie przez kursanta nowych umiejętności. Do tego wywiad z Tomaszem Szypułą.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać
  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>


  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji