dodano , Redakcja AU

Koniec nieuczciwej współpracy – spotkanie dotyczące nowej ustawy dla sektora rolno-spożywczego

Jak się bronić przed nieuczciwymi warunkami współpracy z hurtownią lub supermarketem? Czy drobny przedsiębiorca lub rolnik może wygrać to starcie? Zapraszamy na spotkanie UOKiK dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej.

Ta ustawa może przynieść duże zmiany z korzyścią dla wszystkich rolników oraz drobnych przedsiębiorców i pośredników sektora rolno-spożywczego. W życie wejdzie 12 lipca 2017 r., ale już teraz wnosi nadzieję w kwestię dotychczasowej współpracy. Wszystko wskazuje na to, że kresu dobiegnie wykorzystywanie przez supermarkety i inne wielkie podmioty swoich kontrahentów dostarczających swoje produkty na sklepowe półki. Znaczące podmioty nie będę miały już prawa do nieuzasadnionego wydłużania terminu płatności lub wymusanie udziału udziału w akjach promocyjnych, o których nie ma mowy w umowie. W takim wypadku przedsiębiorca będzie musiał zgłosić sprawę do Urzędu i wypełnić pismo. Okazją do szczegółowej analizy ustawy oraz omówienia warunków zgłoszenia nieuczyciwego podmiotu będzie specjalne spotkanie zorganizowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które odbędzie się 20 czerwca  2017 r. (wtorek), w godz. 10:00-13:00 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UOKiK, pl. Powstańców Warszawy 1 w Warszawie. Poruszona przy tym zostanie kwestia interesu publicznego oraz aspektów proceduralnych. Przewidziana jest również sesja pytań i odpowiedzi (program do pobrania). Zaproszeni są wszyscy przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji ich zrzeszających, prowadzący działalność w obszarze produkcji, przetwórstwa oraz dystrybucji produktów rolnych i spożywczych.

 

 

Rejestracja trwa do 14 czerwca 2017 r. za pomocą systemu on-line. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o możliwości udziału decyduje kolejność zgłoszeń. Ponadto organizator zastrzega sobie prawo do określenia limitu osób reprezentujących daną instytucję lub branżę.

Spotkanie będzie transmitowane on-line, nagranie zostanie zamieszczone na stronie https://uokik.gov.pl/.

 

 

Dodatkowe informacje:

Marta Kozon 
Biuro Prezesa
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
tel. 22 55 60 202
e-mail: marta.kozon@uokik.gov.pl

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji