...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Kreatywny sugarcrafting z Angeliką Chwyć. Eksperymenty z masą cukrową i czekoladową

Zawsze powtarzam, że nie ma lepszej lub słabszej masy cukrowej czy czekolady. Są za to ciekawe sposoby na wszystkie masy: ich łączenie i eksperymentowanie! Sprawdźmy, co fajnego może wyniknąć dla dekoratora z fuzji obu mas i jakie ich proporcje stosować w zależności od potrzeb.

Z cyklu Kreatywny sugarcrafting z Angeliką Chwyć

– Gdy pracuję nad koncepcją nowego projektu, daję się ponieść wyobraźni, a następnie zastanawiam się: z czego wykonam poszczególne elementy, czy na rynku dostępny jest surowiec, który pozwoli mi uzyskać oczekiwany efekt, lub za pomocą jakiego produktu/połączenia kilku osiągnę cel, który założyłam? To uruchamia inny sposób myślenia i działania. W dekoratorstwie staram się myśleć szerzej. Nie ograniczam się do możliwości konkretnych surowców, tylko szukam, żeby wydobyć z nich jeszcze więcej możliwości dla siebie. Efekty tych eksperymentów zobaczycie w kolejnych wydaniach „Mistrza Branży”. Zapraszam do kreatywnego świata sugarcraftingu.

masa czekoladowa

masa cukrowa


Uwielbiam eksperymentować, testować produkty, łącząc ze sobą m.in. gotowe masy czekoladową i cukrową. Z każdego produktu można wydobyć najlepsze właściwości. Dlatego tak ważne są eksperymenty i czas na ćwiczenia. Pewne jest, że nie ma jednej masy, która byłaby do wszystkiego, a już niewielkie zmiany pro­porcji pozwolą nam na szersze zastosowanie i stworzenie tej najlepszej dla nas.


MIERZ PROPORCJE NA ZAMIARY

W zależności od potrzeb dobieram różne proporcje masy czekoladowej/czekolady pla­stycznej i masy cukrowej. Od czego to zależy? Przede wszystkim od wielkości dekoracji i szczegółowości pracy.

Przypadek I – więcej masy cukrowej
• do tworzenia małych dekoracji;
• proste owalne kształty (zdecydowanie wygodniej modeluje się z elastycznych mas cukrowych);

Przypadek II – proporcja 1:1
• do modelowania rysów twarzy – do masy cukrowej dodaję czekoladę plastyczną za­zwyczaj w proporcjach 1:1, dzięki czemu gotowa masa zbytnio nie wysycha i mam więcej czasu na wykonanie np. twarzy na podstawie zdjęcia.

Przypadek III – przewaga masy czekoladowej
• do dużych figurek i tortów 3D

W większych realizacjach – przy proporcjach 300 g czekolady plastycznej do mode­lowania i 100 g masy cukrowej – nie stracimy rzeźbiarskich właściwości, a zyskamy masę nieco bardziej elastyczną i szybciej schnącą. Dzięki temu można przystąpić do cieniowania/malowania w krótkim czasie od wymodelowania pracy.
W przypadku mniejszych figurek twarze wykonuję z połączenia masy cukrowej i czekoladowej (lub czekolady plastycznej), w którym przeważa masa cukrowa. Łatwiej jest nadać delikatny owalny kształt twarzy z jednego kawałka
Połączenie masy cukrowej i czekoladowej w proporcji 1:1 daje więcej czasu na modelowanie twarzy. Ponadto po doklejeniu dodatkowych elementów (w tym przypadku broda) łatwiej rozciera się na niej miejsce łączeniaDLACZEGO ŁĄCZĘ MASĘ CUKROWĄ Z CZEKOLADOWĄ?
Przede wszystkim dlatego, że różnorod­ność konsystencji pozwala tworzyć de­koracje o różnych strukturach, gęstości i elastyczności. Masa czekoladowa i cze­kolady plastyczne, na których pracuję, to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich, chcących uzyskać efekt niewidocznych łączeń. Czekolady podczas modelowania są dość miękkie, więc z łatwością pokry­wa się nimi duże powierzchnie. Konsy­stencja czekolady plastycznej przypo­mina masy rzeźbiarskie – umożliwia to jej bardzo dokładne roztarcie bez wi­docznych łączeń. Trzeba jednak uważać, ponieważ bardzo szybko można ją prze­grzać zbyt ciepłymi dłońmi i temperaturą otoczenia. W wyniku ogrzania czekolady robią się tłu­ste, co jest problematyczne podczas bar­wienia, dlatego warto poczekać, zanim za­cznie się delikatnie cieniować, szczególnie nakładając barwniki pudrowe. Tu z pomocą przychodzą masy cukrowe, które w prze­ciwieństwie do czekoladowych są suche i elastyczne – po połączeniu z czekoladą absorbują zawarty w nich tłuszcz.
Przy większych projektach dekoracji czekolada ułatwia pracę, z łatwością można wygładzić całość i dodawać elementy bez widocznych łączeń. „Mrówka” została wykonana głównie z czekolady (twarz ma kilkanaście centymetrów) 


GOTOWE POŁĄCZENIA CZY WŁASNE?
Na rynku są dostępne różne połączenia takich mas – z pewnością warto po nie sięgnąć, ale warto też samodzielnie spró­bować łączyć te produkty, bawiąc się ich proporcjami. Z doświadczenia wiem, że znalezienie odpowiedniego produktu i do­pasowanie konsystencji do własnych po­trzeb, możliwości i warunków, w jakich pra­cujemy, to sprawy kluczowe. Ponadto bez względu na to, czy kochasz masę cukrową, czy nie widzisz świata poza czekoladą pla­styczną/masą czekoladową, zawsze warto łączyć, szukać dalej, przekraczać ograni­czenia i tworzyć nowe możliwości dla re­alizacji naszej twórczej ekspresji. 

Ciąg dalszy nastąpi


Angelika Chwyć,
ambasadorka marki Saracino, 
SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze 
https://www.facebook.com/angelika.chwyc 

Zobacz numery Mistrza w których były artykuły z tego cyklu | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Bieżące wydanie czasopisma

Na jakie superowoce czekają Polacy tego lata? Jak obniżyć poziom cukru w produktach cukierniczych? Gdzie w Polsce serwuje się autentyczne japońskie słodkości? Jakie skarby znajdziemy w ogródku? Zapraszamy do lektury.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>


  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji