czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Kulinarne Kaszuby – podsumowanie 7. Targów Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii FOOD-to-GO 0

dodano ,Redakcja PS

Kreple, golce czy ferkase to jedne z wielu propozycji kuchni kaszubskiej, które można było poznać i posmakować podczas 7. Targów Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii FOOD-to-GO.

8-9 lutego blisko 3000 odwiedzających przybyło do AMBEREXPO w Gdańsku, aby ponownie odkryć bogactwo tradycyjnych smaków. Była to doskonała okazja dla restauratorów do wprowadzenia kaszubskich potraw do kart dań.

Podczas FOOD-to-GO zaprezentowało się ponad 100 firm, a w ich ofercie można było znaleźć m.in. sprzęt gastronomiczny oraz produkty spożywcze i napoje. Targi były doskonałą okazją do poznania branżowych nowinek i ciekawostek, spotkania się z dotychczasowymi klientami oraz pozyskania nowych odbiorców. FOOD-to-GO to jednak nie tylko prezentacje producentów i dystrybutorów urządzeń niezbędnych do funkcjonowania lokali gastronomicznych, ale także bogaty program towarzyszący i spotkania z ekspertami.

 

– Targi FOOD-to-GO to jak zawsze dwa owocne dni, pełne wartościowych spotkań z wystawcami, a także gośćmi, którzy odwiedzili nas i naszego food trucka z bezglutenową kuchnią wegańską. Wymiana doświadczeń, nawiązane współprace, to to, o co chodzi w dobrych targach. Do zobaczenia za rok! – tak minioną edycję oceniają Jolanta Słoma i Mirosław Trymbulak z Atelier Smaku.

Drugi dzień targów zbiegł się w czasie z Międzynarodowym Dniem Pizzy. Z tej okazji specjalnie dla FOOD-to-GO Tomasz Fierke, znany z wideobloga „Kucharz z Kaszub”, przygotował pizzę po kaszubsku. Smak gęsiny w połączeniu z regionalnym twarogiem rozbudziły kulinarną wyobraźnię zebranych. Tak pizza może być fantastycznym urozmaiceniem menu restauracji.
Podczas tegorocznej edycji w Strefie Prezentacji i Warsztatów goście targów mogli wziąć udział m.in. w spotkaniu z Jolantą Słomą i Mirosławem Trymbulakiem z Atelier Smaku, którzy przygotowali zupę brzadową, przysmak Kaszub.

 

W świat słodkich inspiracji zabrała zgromadzonych Klaudia Budny – finalistka programu MasterChef, która udowodniła, że słodkie i słone nie musi się „gryźć”. Przygotowała wyśmienitą panna cottę z solonego karmelu z wanilią, podaną z emulsją z pomarańczy na bazie likieru, bezikami z pikantnym pudrem pomarańczowym i filetem z pomarańczy.

Marta Truskolawska-Plichcińska, mistrzyni cukiernictwa, zachwyciła nie tylko fantastyczną interakcją z publicznością, ale przede wszystkim słodkim dziełem sztuki w postaci tortu z motywami kaszubskimi. Pani Marta zwracała uwagę na detale i oczarowywała pomysłowością. Z kolei Dawid Makurat, pomorski mistrz cukiernictwa, zaproponował słodkie praliny i pokazał krok po kroku, jak je przygotować.

 

Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego wręcz zaraża pozytywną energią, a ich pokaz jak zawsze zelektryzował zebranych. Prezentacja prowadzona była w języku kaszubskim, a goście mieli okazję spróbować słodkich wafli z dżemem z jagód.
Nie zabrakło również merytorycznej wiedzy. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej opowiadali o warunkach, jakie musi spełnić restauracja, aby wprowadzić menu bezglutenowe. Również wystawcy podzielili się wiedzą i doświadczeniem. Sempre Group Sp. z o.o. opowiedziała o lodach rzemieślniczych. Jej prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie i pobudziła kubki smakowe zebranych, którzy chętnie odwiedzali stoisko firmy.

Dwa dni minęły niezwykle szybko i wyjątkowo inspirująco. Kolejna edycja już za rok. Zapraszamy.

Szczegóły na www.foodtogo.pl

Organizator:
Targi w Krakowie Sp. z o.o.
ul. Galicyjska 9
31-586 Kraków
www.targi.krakow.pl

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe