dodano , Redakcja PS, materiał promocyjny

Lody, kawa i czekolada – dodatek specjalny

Lody na kółkach, czekolada z drukarki, cebula w pralinkach i wszystkie aromaty w jednym ziarenku kawy! – nasz specjalny dodatek nasyci każdego, kto szuka deserowych inspiracji z najwyższej półki.

Czy nowoczesna technologia jest jedyną słuszną drogą rozwoju współczesnego cukiernictwa? Producenci drukarek spożywczych 3D ogłaszają, że już wkrótce maszyny będą w  wyręczać w pracy cukierników. Nieco inne zdanie na ten temat ma słynny hiszpański mistrz czekolady – Ramon Morato, który twierdzi, że w pracy cukiernika najważniejsza jest... miłość do surowca, z którym się pracuje! Z całą pewnością pasję widać w tym, co robi Anna Szczepłek z Sztuki Czekolady oraz we wszystkich przygotowanych dla nas recepturach. Maciej Majzon-Wójtowicz udowadnia, że potrzebne jest również kreatywne podejście do tematu słodkości, a Krzysztof Barabosz, że dogłębna znajomość produktu.

Zapraszamy do wnikliwego zapoznania się z naszym specjalnym dodatkiem.

 


Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji