czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Lubelskie uczennice w gronie najlepszych młodych cukierników świata! 0

dodano ,Redakcja AK

Choć nie stanęły na podium, poszybowały wysoko! Uczennice Agata Wolfram i Renata Buczek z Lublina pokazały naprawdę światowy poziom na najważniejszych mistrzostwach młodych cukierników w Rimini.

Od 21 stycznia 2017 r. możemy być nieco spokojniejsi o polskie cukiernictwo. Jak się okazuje, mamy bardzo zdolną młodzież, która pokazała swoje umiejętności, walcząc o Puchar Młodych Cukierników w Rimini. Renacie Buczek oraz Agacie Wolfram z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie przyszło zmierzyć się z ekipami z Japonii, Meksyku, Rosji, Singapuru, Francji, Indii, Włoch, Filipin. Zmagania młodych cukierników oceniali legendy włoskiego cukiernictwa: Iginio Massari oraz Davide Malizia. Ostatecznie główna nagroda przypadła drużynie z Japonii.

Planeta fantazji

Podczas dwóch dni zawodów dziewczyny czekał szereg zadań, w tym: przygotowanie dwóch ponad metrowych rzeźb z czekolady oraz karmelu i dragantu, trzech rodzajów pralin, dwóch deserów i czterech tortów czekoladowych. – Miałyśmy do wydania deser w szkle, który miał prezentować kulturę i tradycję danego kraju. Postawiłyśmy na ciemny mus z tonką, brusznicą i trawą żubrową uwieńczony kruszonką oraz palony czekoladą – opowiada Agata Wolfram. Pozostałe prace miały nawiązywać do tematu przewodniego, czyli „Planeta fantazji”.

Największą przeszkodą w walce o zwycięstwo okazał się czas. Tego od początku było niewiele. – Po etapie w Polsce okazało się, że ze względów zdrowotnych jedna osoba nie może pojechać do Rimini – opowiada Tomasz Machoń, opiekun drużyny oraz właściciel Cukierni Staropolska. – Długo zastanawialiśmy się, czy w ogóle jechać. Wtedy zadzwonił do mnie Janusz Profus, mówiąc, że po prostu trzeba wziąć się do pracy i spróbować. Na szczęście dziewczyny, Renata i Agata, są bardzo zdolne i przede wszystkim ambitne.

Nieco gorzej było z kondycją sprzętu na stanowisku ich pracy w Rimini. – Nagle okazało się, że nie mamy dopływu ciepłej wody – relacjonuje jedna z uczestniczek. – Potem był problem z temperówką, która praktycznie przestała działać. To jednak nie zniechęciło dziewczyn do walki. Udało im się wydać wszystkie słodkości na czas. – Zważając na te wszystkie trudności, jak też na to, że byłyśmy chyba najmłodszymi uczestniczkami mistrzostw, uważam nasz występ za udany. Dałyśmy z siebie wszystko – mówi Renata Buczek.

– Jesteśmy dumni, że nasze uczennice znalazły się w gronie 10 najlepszych drużyn na świecie i mogły godnie reprezentować Polskę, a zarazem Lubelszczyznę za granicą – mówi Tomasz Machoń, właściciel Cukierni Staropolska i menadżer uczennic

Nie mniej dumny z polskiego zespołu jest opiekun drużyny Tomasz Machoń, który podkreśla, że takie zdolności w wieku 18 lat to ogromny kapitał na przyszłość. Na tym etapie konkursu przyjął rolę menedżera uczestniczek, dzięki czemu udało się zorganizować ich wyjazd i pozyskać sponsorów. – Sama możliwość nauki u takich mistrzów jak Michał Iwaniuk, Sebastian Szmyd, Rafał Macała, Thierry Ayel, Wiesław Kucia to już ogromna nagroda – mówi.

Cukiernik Tomasz Machoń wraz z uczennicami Renatą Buczek i Agatą Wolfram

Z całą pewnością dziewczyny wykorzystają pozyskane umiejętności w przyszłości. W żadnym wypadku nie zamierzają spoczywać na laurach. – To, czego się nauczyłyśmy, przygotowując do konkursu, i to, co na nim zobaczyłyśmy, to nasze. To cenna lekcja na przyszłość. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy nie tylko dali pieniądze, ale poświęcili swój czas i dopingowali nam przez cały czas mistrzostw – mówią uczestniczki.

W konkurs zaangażowali się nie tylko inni mistrzowie, ale też sami uczniowie i to szkoły plastycznej. To oni na zasadzie konkursu stworzyli projekt eksponatów. Wielu spośród kolegów i koleżanek polskiego teamu również pomagało w przygotowaniach. – W wielu młodych ludziach pojawił się duch zdrowej rywalizacji i zazdrości. To dobrze, to znak, że coś dobrego zaczyna się dziać w środowisku – podkreśla Tomasz Machoń.

My również mamy nadzieję, że wszystko, co najlepsze w polskim cukiernictwie, dopiero przed nami!

Aurora Czekoladowa

Zdjęcia udostępnione przez Agatę Wolfram

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe