...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Manufaktura marcepanowych pralin

Nie ma nic prostszego niż wykonanie marcepanowych pralin czy kartofelków. Wystarczy przygotować marcepan, dodać kakao z odrobiną cynamonu, uruchomić wyobraźnię i zabrać się do własnoręcznego lepienia przyjemności! Dla własnej frajdy, dla relaksu i z korzyścią dla klientów.

Krok 1: Formowanie kulek
Z marcepana formujemy niewielkie kulki  o średnicy 1,5-2 cm, następnie obtaczamy je  w mieszance kakao z cynamonem.

 

Jeżeli chcemy uzyskać cieniutką warstwę otoczki kakaowej, wystarczy zanurzyć palce w proszku i w ten sposób przenieść kakao na kulki.

 

Krok 2: Formowanie pralin
Korzystając z masy marcepanowej, np. szla­chetnej (70:30), możemy przystąpić do przy­gotowywania pralin. Marcepan rozwałkowuje­my na grubość około 1 cm.

 

Najlepiej robić to na papierze do pieczenia, do którego marce­pan nie będzie się przyklejał. Aby zapobiec przyklejaniu się marcepana do powierzchni, można podsypać go niewielką ilością cukru pudru.

 

Następnie odcinamy nierówne krawę­dzie i wycinamy z placka marcepano­ wego praliny, np. w formie niewiel­kich kwadracików o wymiarach  2 cm x 2 cm.

 

Praliny w innych kształtach
Aby uzyskać praliny marcepanowe w formie paluszków, wystarczy zrobić z marcepana cienkie ruloniki,  a następnie pociąć je na odpowiedniej długości kawałki. Oblewamy je w taki sam sposób, jak opisano poniżej.
Do wycinania pralin z marcepana można wykorzystać również małe foremki w różnych kształtach, a do dekoracji użyć drobno posiekanych orzechów, płatków migdałowych, wiórków czekoladowych lub koko­sowych czy innych drobinek. Należy pamiętać, aby praliny dekorować przed zastygnięciem czekolady na ich powierzchni.

Chroń marcepan przed wysychaniem
Po przygotowaniu kulek należy je przechowywać w szczelnie zamknię­tym opakowaniu, a masę marcepa­nową – w przerwach w pracy nad pralinami – zawsze trzeba szczelnie zawinąć w folię spożywczą.

 

Jeżeli masa obeschnie, to należy ją odciąć, żeby uniknąć nieprzyjemnych su­chych grudek w nadzieniu marcepa­nowym. 


Krok 3: Oblewanie czekoladą
Podstawowy sprzęt do ręcznego przygotowywania pralin to zestaw specjalnych widelców do oblewania pralin, siatka do ociekania nadmiaru czekolady oraz papier śniadaniowy lub do pieczenia, do wykładania pralin.
Do oblewania czekolady konieczna jest kuwertura. Do pralin marcepanowych najlepiej nadaje się czekolada gorzka, której gorycz doskonale komponuje się ze słodyczą marcepanu. Czekoladę nale­ży wcześniej rozpuścić w łaźni wodnej, a tuż przed oblewaniem stemperować (czyli chłodzić w ruchu) do temperatu­ry około 30°C (więcej o temperowaniu czekolady czytaj w MB nr 1-2).

 

Wycięte kwadraciki zanurzamy za pomocą widelca do oblewania pralin w przygotowanej kuwerturze.
Następnie praliny odkładamy na siatkę, gdzie nadmiar czekolady swobodnie ocieknie. Z siatki przekładamy praliny na papier.

 

   
 

Praliny korpusowe z nadzieniem marcepanowym
Do przygotowania tego typu pralin potrzebne będą korpusy czekoladowe, np. kulki. Można je przygotować samodzielnie lub kupić gotowe w sklepach zaopatrujących cukierników. Do wykonania pralin korpusowych będziemy również potrzebować widelca do oblewania pralin, siatkę do ociekania czekolady oraz papier do odkładania pralin.  

Aby nadzienie nadawało się do dozowania, do korpusów czekoladowych, musi być półpłynne. Czekoladowe korpusy napełniamy takim półpłynnym nadzieniem za pomocą worka do szprycowania lub rożka do dekorowania.
Nadzienie przygotowujemy poprzez wymieszanie masy marcepanowej z syropem cukru inwertowanego w proporcji 1:1. Do nadzienia można również dodać odrobinę ulubionej nalewki. Otrzymamy gesty krem, który dozujemy do korpusów. Jeżeli nie mamy profesjonalnej szprycy, wystarczy zwinąć rożek z papieru do pieczenia, nabrać do niego nadzienie, odciąć końcówkę i nadziewać.
Korpus po nadzianiu musimy „zamknąć” czekoladą, a następnie po zastygnięciu koreczka zanurzyć w czekoladzie. Następnie zbieramy nadmiar czekolady na siatce i odkładamy tak przygotowane korpusy na papier do zastygnięcia. Korpusy oblane jeszcze niezastygłą czekoladą można posypać pociętymi migdałami, uzyskując tym samym bardzo smaczne marcepanowo-migdałowe praliny korpusowe. Korpusy można również ozdobić wzorkiem z czekolady innego koloru lub wystarczy korpus przetoczyć przez siatkę, co da nam bardzo ładny „nastroszony” wzór.
Jeżeli pracujemy z gotowymi korpusami w kształcie pralin nie musimy ich już oblewać. Korpusy nadziewamy i zamykamy je czekoladą.
Czekamy, aż czekolada zastygnie i już możemy się delektować pysznymi pralinami.

 

 

Krok 4: Proste dekorowanie
Wdzięcznym „materiałem” dekoracyj­nym są całe migdały lub inne orzechy.

 

Migdały należy przyklejać do praliny, gdy czekolada na jej powierzchni jesz­cze nie zastygła.

 Warto zapamiętać
• Aby marcepan nie kleił się do powierzchni roboczej, stosuj cukier puder bezpośrednio na blat stołu ze stali nierdzewnej lub pracuj na nieprzywieralnym papierze, np. do pieczenia.
• Marcepan zawsze szczelnie zawijaj, aby zapobiec jego wysychaniu.
• Figurki lub kartofelki trzeba formować w miarę szybko, tak aby zapobiec nadmiernemu rozgrzewaniu się marcepana w dłoniach. Rozgrzany marcepan bardziej się klei.

 mgr inż. Anna Sacharczuk

   
 

W parze z marcepanem
Marcepan bardzo dobrze komponuje się z płynnymi barwnikami spożywczymi, aromatami, a także wszelkimi pastami orzechowymi. Na przykład poprzez połączenie marcepana np.: szlachetnego (70:30) i pasty pistacjowej (bardzo drobno zmielone pistacje), odrobiny alkoholu i kilkoma kroplami aromatu lub olejku migdałowego otrzymamy pyszne nadzienie marcepanowo-pistacjowe.

Marcepan dobrze komponuje się również ze smakami owocowymi. Można wypróbować dodatek powideł owocowych. Marcepan połączony z powidłami owocowymi oraz niewielką ilością soku z cytryny da nam pyszne nadzienie owocowe z nutą migdałową.

 

 

Materiał pochodzi z drukowanego numeru Mistrza Branży wrzesień 2012

 

 Opcje filtrowania

 
 
 
 

Proszę zaznaczyć maksymalnie 5 pozycji.

 
rozwiń opcje

Polecamy przeczytaćPrzejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

Piece Hoba do Jackowski

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji