...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Maszynka do wałkowania makaronu i ciasta

Podręczne i niewielkie urządzenie, które niezwykle ułatwia prace dekoratorskie. Jak wybrać odpowiednią wałkownicę do swojej pracowni?

Jednym z niezwykle pomocnych narzędzi w mojej pracowni jest maszynka do wałkowania masy. Jest niewielka, więc zawsze znajduje się w moim podręcznym zestawie. Bardzo ułatwia i przyśpiesza prace, a co najważniejsze sprawia, że płaty masy, które wałkuję, są równej grubości. Na rynku dostępne są przeróżnej jakości maszynki do makaronu czy wałkowania ciasta i mas plastycznych, wersje z napędem elektrycznym i ręcznym. Jaką wybrać? Wszystko zależy od tego, do czego będzie służyć i jak często będzie używana. Jest kilka elementów, o których warto pamiętać przed zakupem takiej maszynki.

Inne artykuły

 

Rodzaj materiału
Ponieważ mamy do czynienia z produktami jadalnymi, rolki powin­ny być wykonane z anodowanego aluminium, przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Takie aluminium nie uwalnia metali cięż­kich na wałkowaną masę, jest też twardsze i odporne na korozję.

Trwałość
Dobry materiał to długa żywotność produktu. Maszynki poza rol­kami wyposażone są również w noże, które zbierają resztki masy. Cienki metal czy słabej jakości aluminium może wyginać się pod wpływem nagromadzonej masy. Jeśli maszynka nie jest regularnie czyszczona, masa na jej najcieńszym ustawieniu strzępi lub/i ury­wa się. Twarde aluminium sprawia, że masa jest wypierana przez noże, więc nietrudno dostrzec moment, w którym niezbędne jest czyszczenie, ponieważ resztki masy natychmiast dostają się na wałkowaną powierzchnię.

fot. 1

fot. 2

fot. 3

fot. 4

 

Precyzja regulacji
Większość z urządzeń dostępnych na rynku to maszynki o 9-stop­niowej regulacji grubości, ich szerokość rolek, czyli powierzchni roboczej, wynosi 150 mm (wersja z napędem ręcznym i elek­trycznym). Alternatywą mogą też być ręczne maszynki do mas plastycznych, których powierzchnia robocza wynosi aż 175 mm. W miniaturowej dekoracji to duża różnica, która daje znacznie więcej możliwości. Zdarza się, że „najtańsze” wersje maszynek mają defekty w po­staci krzywo zamontowanych rolek, przez które przepuszcza­na jest masa. Wówczas rozwałkowany płat masy jest grubszy z jednej strony. O ile podczas robienia domowego makaronu nie ma to większego znaczenia, to podczas wytwarzania drobnych, precyzyjnych dekoracji ma to ogromny wpływ na efekt końcowy.Zastosowanie
W przypadku niewielkich i średniej wielkości dekoracji świetnym rozwiązaniem są małe maszynki do makaronu. Nie zajmują dużo miejsca, a wspomaganie nią pracy jest niezwykle cenne. Jeśli wał­kownica jest potrzebna do pokrycia dużych powierzchni tortów, wskazane będzie znacznie większe pole robocze. Tu z pomocą przychodzą znane już w Polsce wałkownice elektryczne, których rolki przepuszczają płaty masy o szerokości do 40 cm. Są idealne do mas cukrowych, a ich silikonowe walki równomiernie wałkują duże powierzchnie (wałki nadają bardzo delikatna strukturę). Uwielbiam pracę z maszynką do makaronu i mas plastycznych, okazała się bardzo pomocna w wykończalniach m.in. wzorków, które umieszczam na moich figurkach. Wykonanie precyzyjnych wzorów to jedna sprawa, ale rozwałkowanie i tworzenie imita­cji materiału/tkaniny to zupełnie inny stopień trudności. Wzo­rek bardzo łatwo może się rozciągać i zdeformować, a przy ta­kiej wielkości dekoracji każda nierówność jest od razu widoczna (fot. 1 i 2). Dzięki maszynce mogę szybko blendować kolory i tworzyć wielobarwne przejścia (fot. 3 i 4). Oczywiście nie re­zygnuję z tradycyjnego walka do mas cukrowych, choć płaskie płaty masy uzyskuję głównie dzięki rolkom maszynki. Przepusz­czone przez nią są równomierne, gładkie i gotowe do ułożenia na figurce, dekoracji czy torcie.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam w wyborze odpo­wiedniej maszynki do wałkowania. Bawcie się dobrze!


Angelika Chwyć, ambasadorka marki Saracino, SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze
www.facebook.com/angelika.chwyc


Kreatywny sugarcrafting z Angeliką Chwyć – w nowym cyklu artykułów (zobacz numery Mistrza w których były te artykuły | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 ) Angelika Chwyć, artystka, dekoratorka, właścicielka SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze, podzieli się z wami warsztatem tworzenia cukrowo­-czekoladowych dekoracji.

Światowej klasy ekspertka prezentuje:
• autorskie techniki dekorowania,
• ciekawe eksperymenty z surowcami,
• niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwiają pracę dekoratorom.

 

Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji