XXIII finał Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz przyniósł nie tylko smaczny powiew wiosny, ale też miłe zaskoczenie. Na podium stanęły aż 4 dziewczyny, w tym 2 finalistki części dla piekarzy. Taka sytuacja zdarza się raz na kilka lat.
Podobne artykuły
Zaskakujące eliminacje w WielkopolsceWielkopolska gotowa na ogólnopolski finał!Kto wygrał wielkopolski etap XXI Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz?W tym roku w Turnieju wzięło udział 16 cukierników i 7 piekarzy z całej Polski. Byli to uczniowie trzecich klas branżowych szkół I stopnia. Konkurs składał się z części teoretycznej w ZSZ nr 5 we Wrocławiu oraz praktycznej, w której finaliści prezentowali swój warsztat pracy, zdolności manualne, wyobraźnię i pomysłowość w interpretacji tematu przewodniego tegorocznej edycji – „Powiew wiosny”. Część praktyczna w zawodzie cukiernik odbyła się w Cukierni Wincentego Wolaka. Młodzi cukiernicy, jak co roku – zgodnie z regulaminem – musieli przygotować: tort, ciastka bankietowe, figurki z marcepanu lub masy plastycznej oraz eksponat z karmelu lub czekolady. Z kolei w Piekarni Leśnickiej Stanisława Kibały adepci piekarstwa formowali rogaliki wyborowe, kajzerki, solanki, małgorzatki, chałkę turecką i chałkę żydowską z ciasta półcukierniczego, wykonywali chleb okolicznościowy oraz dowolny wyrób z ciasta półcukierniczego o masie 500-1000 g.
Dziewczyny zdominowały finał
Uroczyste zakończenie Turnieju odbyło się w zabytkowych salach wrocławskiego ratusza. Zaproszeni goście, sponsorzy rzemieślnicy, nauczyciele, opiekunowie i uczniowie z całego kraju mogli podziwiać ekspozycję prac młodych piekarzy i cukierników.
Nikt nie miał wątpliwości, że uczestnicy byli doskonale przygotowani do zmagań, a tegoroczna edycja prezentowała bardzo wysoki poziom. Poziom, który "podkręciły" dziewczyny, i co ciekawe również w konkursie dla piekarzy, co widać po wynikach ogłoszonych przez przewodniczących obu komisji: Ryszarda Grabarczyka (przewodniczący komisji dla zawodu piekarz) oraz Wojciech Biegański (dla zawodu cukiernik):
W zawodzie piekarz najlepsi byli:
1. miejsce – Mikołaj Herholz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku
2. miejsce – Kinga Rybak z Branżowej Szkoły Wielozawodowej Specjalnej I stopnia nr 2 w Lublinie
3. miejsce – Anna Skrzypek z Zespołu Szkół Spożywczych w Zabrzu
Zwycięzcami w zawodzie cukiernik zostali:
1. miejsce – Roksana Bartłomiejczak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni
2. miejsce – Aleksandra Łukaszewska z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Katowicach
3. miejsce – Gracjan Radzik z Zespołu Szkół Spożywczych w Bydgoszczy.
Cenne nagrody
Wszyscy finaliści zostali obdarowani pamiątkowymi medalami, czasopismami branżowymi i książkami. Laureaci otrzymali puchary i wiele cennych nagród rzeczowych ufundowanych przez komitet główny turnieju i sponsorów, którym za hojność serdecznie dziękujemy. Oprócz nagród laureaci turnieju po ukończeniu szkoły branżowej II stopnia i zdaniu matury otrzymują uprawnienie do przyjęcia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na studia na kierunku bioinżynieria produkcji żywności realizowanym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Szczególne wyróżnienie od „Mistrza Branży” otrzymały Kinga Rybak z Branżowej Szkoły Wielozawodowej Specjalnej I stopnia nr 2 w Lublinie oraz Monika Urbaniak z Branżowej Szkoły I Stopnia Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie. Ponadto Roksana Bartłomiejczak otrzymała puchar za wykonanie najpiękniejszego eksponatu na turnieju, ufundował go Marcin Meryk. Pucharami nagrodzono także mistrzów szkolących.
Gratulujemy wszystkim finalistom, ich nauczycielom i mistrzom szkolącym. Wierzymy, że dzięki kolejnym pokoleniom wykształconych, pełnych pasji cukierników i piekarzy będziemy mogli rozsmakowywać się w dobrym pieczywie i ciastach wykonanych wg sprawdzonych receptur.
Organizatorzy Turnieju we Wrocławiu: Zespół Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników, Cukiernia Wincentego Wolaka, Piekarnia Leśnicka Stanisława Kibało wraz z wieloma znakomitymi, oddanymi idei turnieju rzemieślnikam.
Fot. Lidia Nestoruk