O nieuczciwych praktykach sieci handlowych i nierównej pozycji negocjacyjnej producentów żywności wiadomo od dawna. Ostatnie żądania pewnej sieci względem dostawców branży mleczarskiej przelały czarę goryczy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – na prośbę ministra Sawickiego – ma zbadać, czy sieci nie łamią prawa.
Podobne artykuły
Dlaczego klienci, robiąc zakupy, wybierają markety?Piekarnie z potencjałemPolacy oszczędni – wolą ucztować w domuWe wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z przedstawicielami branży mleczarskiej i mięsnej. W spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – prezes Adam Jasser oraz wiceprezes Bernadeta Kasztelan-Świetlik. Reprezentanci obu branż wskazywali na najczęstsze problemy podczas negocjacji handlowych z sieciami, zwracając uwagę na nierówną pozycję obu stron – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Problem dotyczy również innych producentów żywności, w tym piekarzy. Mówił o tym Andrzej Piętka z Akademii Wypieków, który już wcześniej zwracał uwagę, że na linii sieć handlowa - piekarnia dochodzi do nadużyć, jak np. wywieranie nacisku na postawienie za ladą sklepu pracownika piekarni do sprzedaży chleba lub żądanie 100% zwrotów niesprzedanego towaru. (więcej na ten temat TUTAJ lub w Portalu Spożywczym). Podobnie jest w całej Unii Europejskiej i jak zapewniał Adam Jasser, Komisja Europejska podejmuje działania, które mają uregulować ten problem w całej wspólnocie.
Konsolidacja dla producentów żywności, kontrola UOKiK dla sieci
W patowej sytuacji producentom żywności pozostaje wzmocnić pozycję negocjacyjną poprzez konsolidację, zgodnie twierdzą minister Marek Sawicki i prezes Adam Jasser. Wskazywali oni na potrzebę łączenia się firm w ramach poszczególnych branż, a także na konsolidację międzybranżową. Ponadto rozwiązaniem problemów ze zbytem produktów spożywczych mają być działania proeksportowe, które podejmuje ministerstwo w zakresie zdobywania nowych rynków zbytu, jak Chiny czy Algieria.
Według informacji Portalu Spożywczego, minister Marek Sawicki zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy działania sieci handlowych nie wykraczają poza obowiązujące przepisy prawne. Minister zapewnił, że problem nieuczciwych praktyk w łańcuchu dostaw żywności zostanie przedstawiony na spotkaniu Komisji Europejskiej, 7 maja.
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, portalspozywczy.pl