...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Skala podatkowa i podatek liniowy najlepsze dla zaciągających kredyt przedsiębiorców

Forma opodatkowania ma duży wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorców. Największe szanse na kredyt mają osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą skali podatkowej i podatku liniowego.

Jedną z pierwszych decyzji osób rozpoczynających działalność gospodarczą jest wybór sposobu rozliczeń z fiskusem. Dla przedsiębiorców przewidziano cztery formy opodatkowania: skalę podatkową (stawki 18% i 32%), podatek liniowy (19%), ryczałt ewidencjonowany (stawki 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%) i kartę podatkową (stała miesięczna kwota podatku, niezależna od zarobków firmy). Sposób rozliczeń z fiskusem ma duży wpływ na zdolność kredytową, dlatego rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy planują w przyszłości zaciągnąć kredyt – niezależnie od tego, czy jest to kredyt na cele prywatne (np. mieszkaniowe), czy na cele związane z działalnością gospodarczą – powinni przy wyborze formy opodatkowania mieć to także na uwadze. Formy opodatkowania nie można bowiem zmieniać w dowolnym czasie. Jeśli ktoś decyduje się na otwarcie firmy na przykład w marcu 2014 r., będzie mógł zmienić wybraną w tym czasie formę rozliczeń z fiskusem dopiero w styczniu 2015 roku.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą muszą wybrać formę opodatkowania najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia pierwszego przychodu. Jeśli rozpoczynający działalność decydują się na opodatkowanie według skali podatkowej, nie muszą informować o tym fiskusa. Mają jednak taki obowiązek, jeśli chcą rozliczać się z fiskusem w inny sposób – w takiej sytuacji zaznaczają odpowiednią wybraną formę opodatkowania na formularzu CEIDG-1, składanym w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeśli jednak decydują się na kartę podatkową, dodatkowo składają zgłoszenie PIT-16, które można złożyć wraz z wnioskiem o rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Osoby, które kontynuują działalność gospodarczą i chcą zmienić dotychczasową formę opodatkowania, mogą to zrobić tylko raz w roku – po zakończeniu roku podatkowego, do 20 stycznia następnego roku. O zmianie formy rozliczeń podatków muszą poinformować fiskusa pisemnie. Nie ma co prawda oficjalnego formularza, ale urzędy skarbowe mają zazwyczaj przygotowany w tym celu specjalny druk. Wyjątkiem jest przedsiębiorca, który chce wybrać kartę podatkową. W takim wypadku musi złożyć w urzędzie skarbowym PIT-16. Pisemną informację można złożyć osobiście lub wysłać ją pocztą. W tym drugim wypadku należy poprosić o potwierdzenie nadania, szczególnie w sytuacji, gdy przesyłkę zamierzamy przesłać w ostatnim dniu wyznaczonego terminu. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie zamierza zmieniać dotychczasowej formy opodatkowania, nie musi informować o tym fiskusa.


Banki zazwyczaj bez większych problemów kredytują przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem według skali podatkowej lub liniowo. W takiej sytuacji podstawą do wyliczenia zdolności kredytowej jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne (jeśli nie zostały zaliczone w koszty). Problematyczne mogą być jednak zbyt wysokie koszty uzyskania przychodu, korzystne co prawda z podatkowego punktu widzenia (im wyższe koszty, tym niższa podstawa opodatkowania, a więc i niższy podatek), ale obniżające kwotę interesującego banki dochodu.

W dużo gorszej sytuacji są osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą ryczałtu. Ryczałtowcy płacą podatki według określonych stawek procentowych (3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%), uzależnionych od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Co prawda prawie wszystkie banki, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, deklarują, że udzielają kredytów ryczałtowcom (wyjątkiem jest Citi Handlowy), ale problemem może być brak odpowiedniej zdolności kredytowej, szczególnie dla kredytów w wyższych kwotach. Wyliczając ją, banki biorą bowiem zwykle pod uwagę określony procent wykazywanego przez przedsiębiorcę przychodu. Im wyższy procent stosuje bank, tym przedsiębiorca ma większą szansę na kredyt (na przykład Idea Bank bierze po uwagę nawet 100% przychodu, Raiffeisen Polbank do 75%, a Bank Pocztowy 40%). Część banków uzależnia wysokość dochodu netto od stawki ryczałtu, stosując zasadę, że im wyższa stawka podatku, tym większy procent przychodów. Przykładowo w BZ WBK dochód stanowi 50% przychodu przedsiębiorców rozliczającym podatek według 20-proc. stawki, 30% dla 17-proc. stawki i 15% dla pozostałych stawek, a w Getin Noble Banku dochód stanowi 70% przychodu przy stawkach podatkowych 20% i 17%, natomiast dla niższych stawek dochód wynosi 40% przychodu (podatek 8,5%),  25% przychodu (podatek 5,5%) oraz 15% przychodu (podatek 3%).

W jeszcze gorszej sytuacji mogą być osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą karty podatkowej. Banki i w tym przypadku zapewniają, że udzielają kredytów takim przedsiębiorcom (wyjątkiem jest ponownie Citi Handlowy, a także Deutsche Bank oraz Raiffeisen Polbank w przypadku kredytów na cele związane z gospodarczą). Zdolność kredytowa wyliczana jest jednak w następujący sposób: tzw. wymiar karty, czyli płacona co miesiąc stała, obliczona odgórnie przez urząd skarbowy kwota podatku, mnożona jest przez określoną liczbę. Jeśli ów mnożnik jest zbyt niski, zdolność kredytowa staje pod dużym znakiem zapytania. Tym bardziej że same kwoty podatku – uzależnione od rodzaju działalności i liczby mieszkańców miejscowości, w której działa firma, a nie od wysokości przychodów – nie są z reguły wysokie i oscylują wokół kilkuset złotych miesięcznie. Spośród banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, najwyższy mnożnik deklarują obecnie Bank Millennium i Bank Pocztowy (8-krotność wymiaru karty) oraz BZ WBK (7-krotność).

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Berenika Wyrzykowska

 

Bank

Czy bank akceptuje ryczałt? Jeśli tak, jaki procent przychodu bierze pod uwagę?

Czy bank akceptuje kartę podatkową? Jeśli tak, jaką wielokrotność wymiaru karty bierze pod uwagę?

Kredyty na cele prywatne, niezwiązane z działalnością

kredytów na cele związane z działalnością gospodarczą

kredyty na cele prywatne, niezwiązane z działalnością

kredyty na cele związane z działalnością gospodarczą

Bank Millennium

tak, 25% przychodu rocznego

tak, 25% przychodu rocznego

tak, 8-krotność wymiaru karty

tak, 8-krotność wymiaru karty

Bank Pocztowy

tak, 40% przychodu (dla pożyczki hipotecznej)

tak, 40% przychodu (dla pożyczki hipotecznej)

tak, 8-krotność wymiaru karty

tak, 8-krotność wymiaru karty

BGŻ

tak

tak

b.d.

b.d.

BNP Paribas Bank

tak

tak

tak

tak

BZ WBK

tak

- 50% średniomiesięcznych przychodów dla stawki podatku 20%

- 30% przychodów dla stawki 17%

- 15% przychodu dla pozostałych stawek

tak

- 50% średniomiesięcznych przychodów dla stawki podatku 20%

- 30% przychodów dla stawki 17%

- 15% przychodu dla pozostałych stawek

tak, 7-krotność wymiaru karty

tak, 7-krotność wymiaru karty

Citi Handlowy

nie

nie

nie

nie

Deutsche Bank

 

tak

- 50% - wynajem nieruchomości

- 30% - branża usługowa

- 15% - branża handlowa

- 10% - branża produkcyjna

n/d

nie

n/d

FM Bank

n/d

tak

n/d

tak

Getin Noble Bank

tak,

- 70% przychodów dla stawki podatku 20% i 17%

- 40% przychodu dla stawki 8,5%

- 25% przychodu dla stawki 5,5%

- 15% przychodu dla stawki 3%

tak,

- 70% przychodów dla stawki podatku 20% i 17%

- 40% przychodu dla stawki 8,5%

- 25% przychodu dla stawki 5,5%

- 15% przychodu dla stawki 3%

tak, 5-krotność karty podatkowej

tak, 5-krotność karty podatkowej

Idea Bank

tak,

do 70% przychodu

tak,

do 100% przychodu

tak, 5-krotność karty podatkowej

tak, 5-krotność karty podatkowej

ING Bank Śląski

tak, iloczyn 4,26 x miesięczna stawka podatku w zł

tak, iloczyn 4,26 x miesięczna stawka podatku w zł

tak, iloczyn 4,26 x miesięczna stawka podatku w zł

tak, iloczyn 4,26 x miesięczna stawka podatku w zł

Meritum Bank

tak,

indywidualnie w zależności od oceny scoringowej

tak,

do 30% przychodu

tak, indywidualnie

tak,
indywidualnie

Nordea Bank

indywidualnie

indywidualnie

indywidualnie

indywidualnie

PKO BP

tak

tak

tak

tak

Raiffeisen Polbank

tak, od 20% do 60%

tak, do 75%

tak, 4-krotność wymiaru karty

nie

 

 

 

 

 

Źródło: Tax Care (na podst. inf. z banków)

luty/marzec 2014 r.

 

 

 

 

Bieżące wydanie czasopisma

Wakacyjny Mistrz Branży - uczciwy chleb, zioła i czekolada w lodach, kwiaty w ciastkach i wiele innych inspiracji.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji