czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Młodzi dekoratorzy w Cieszynie 0

dodano ,Redakcja AU

Harmonia smaku, różne tekstury i cienka warstwa masy cukrowej - oto jak prezentował się wygrany tort podczas I edycji Beskidzkiego Konkursu Młodych Cukierników.

Choć w szkołach gastronomicznych nadal nie ma oddzielnych zajęć z dekorowania ciast i tortów, młodzi chętnie sami szkolą się w tym zakresie. W końcu dziś wygląd ma równie ogromne znaczenie jak sam smak. Wyniesienie tych dwóch aspektów na wysoki poziom to już mistrzostwo. Udało się to laureatom konkursu w Cieszynie, który odbył się 22 maja w ZSEG. Z grona 7 dwuosobowych ekip z Polski i Czech zostali wyłonieni uczniowie, którzy zaskoczyli jurorów ciekawymi połączeniami smakowymi jak też umiejętnym obłożeniem tortu masą cukrową. Styl angielski dekoracji był motywem przewodnim I edycji Beskidzkiego Konkursu Młodych Cukierników. W dekoracji tortów przeważały motywy kwiatowe, ale pojawiły się też figurki kreskówek. Jury, pod przewodnictwem Krzysztofa Wysłuchy, zwracało uwagę przede wszystkim na staranne wykończenie dekoracji i dopracowanie detali.

 


- Choć jeszcze sporo pracy przed uczniami, na pewno udział w tym konkursie pobudzi ich chęć do szlifowania talentu. Takie doświadczenia zawsze owocują w przyszłości. A i są nadzieją dla całej branży, bo w ten sposób pobudzamy młodych do bycia coraz to lepszymi - powiedział przewodniczący jury.

 


Faktycznie, to już nie pierwsze zwycięstwo Izabeli Wróbel, która wraz z Mateuszem Kaczmarczykiem zdobyła I miejsce. Zwycięski tort zaskoczył jurorów nietuzinkowym, bo pokrzywowym smakiem. Biszkopt przekładany był ganachem czekoladowo-maślanym. Jego atutem była też galaretka z wiśniówki! Tak nietypowe smaki jak też umiejętne posłużenie się masą cukrową, z której powstały kwiaty i trawa na torcie były też zasługą opiekunki grupy - Joanny Gwizdały, nauczycielki cukiernictwa, w której domowej kuchni odbywały się przygotowania. Zwycięzcy w tym roku kończą etap edukacji zawodowej i jak deklarują w przyszłości chcą oddać się cukiernictwu.

 


- Poziom konkursu był bardzo zróżnicowany. To, co mnie cieszy to, że w niektórych było widać, że osoby, które nad tym pracowały mają do tego rękę i już nie pierwszy raz pracowały z masą cukrową. Myślę, że dla każdego to lekcja i każdy z uczestników powinien czuć się wygrany - podsumowała członkini Jury, Teresa Trzaskalik.

 


Wyniki konkursu:

I miejsce: Izabela Wróbel, Mateusz Karczmarczyk (Skoczów)

II miejsce: Patrycja Zwardoń, Paulina Piecha (Bielsko Biała)

III miejsce: Anna Byrtusova, Eva Maroszowa (Czechy)

 


Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe