...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Najlepsi z najlepszych - Piekarz i Cukiernik 2018

Kto piecze najlepszy chleb na świecie? I kto robi najwyborniejsze słodkości? To Jochen Baier z Niemiec oraz Salvador Pla Petit z Hiszpanii - UIBC wybrała najlepszego piekarza i cukiernika 2018 roku.

Jak co roku UIBC, czyli Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników wybrał najlepszego piekarza oraz cukiernika.  Prezydium UIBC dokonało tego wyboru po ocenie 7 kandydatów z Niemiec, Islandii, Hiszpanii, Szwecji i Tajwanu, na podstawie ich osiągnięć w zakresie kariery zawodowej, publikacji, sukcesów w konkursach, działań marketingowych i działań innowacyjnych w branży piekarskiej i cukierniczej. Ostatecznie zaszczytny tytuł Najlepszego Piekarza Roku przypadł Jochenowi Baier z Niemiec, natomiast Najlepszym Cukiernikiem świata został wybrany Salvador Pla Petit z Hiszpanii.

 

 

To był bardzo trudny wybór, ponieważ wszyscy kandydaci mieli doskonałe kwalifikacje - powiedział prezes UIBC, Antonio ARIAS. - Wybór najlepszych spośród tak świetnych profesjonalistów nie jest łatwym zadaniem i gratulujemy wszystkim kandydatom wspaniałej pracy, którą wykonują, oraz branży piekarskiej i cukierniczej.

45-letni Baier z Herrenbergu pod Stuttgartem znany jest szerszej publiczności z programu telewizyjnego Germany’s Best Baker, gdzie występuje w roli jurora. Ponadto reprezentuje niemiecką branże piekarniczą jako ekspert w gazetach codziennych i środkach masowego przekazu. Baier otworzył swoją nowoczesną piekarnię w 2016 roku, gdzie na 1600 metrach kwadratowych, piecze produkty, które dostarcza do swoich dwóch sklepów, ale także do sklepów z zdrową żywnością i znanych restauracji.

Pochodzący z Walencji Pla Petit, mistrz cukiernictwa, jest członkiem Cechu Piekarzy i Cukierników Walencji, a także właścicielem piekarni i cukierni Monpla w Walencji, założonej w 1972 roku. Specjalizuje się w tworzeniu ciast i deserów butikowych, specjalistycznego pieczywa oraz czekoladek. - Na poziomie osobistym to było jak umieszczenie wisienki na idealnym cieście. To najszczęśliwszy moment w moim życiu po narodzinach mojej córki  - powiedział po usłyszeniu werdyktu.

 

 

Zwycięzcy otrzymają nagrody podczas Kongresu UIBC 2018 na targach Iba w Monachium. Stworzą też specjalną recepturę chleba UIBC oraz deser na uroczystą kolację, podczas której otrzymają należne im honory. Ich misją w roku 2019 będzie promowanie zawodu piekarza i cukiernika. A także pracy UIBC podczas publicznych wydarzeń i działań na całym świecie.

 

źródło: https://www.worldbakersconfectioners.org

Bieżące wydanie czasopisma

Listopadowy Mistrz Branży już jest, a w nim m.in.: pastry chef Krzysztof Kopciński o sile polskiego cukiernictwa i wyzwaniach współczesności, relacja z ważnego spotkania ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego z rzemieślnikami piekarstwa w Poznaniu oraz rady Sylwii Majcher, jak produkować "bez odpadów".

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji