...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Opłata recyklingowa w piekarniach i cukierniach

Od 1 stycznia 2018 obowiązuje znowelizowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe przepisy są związane z wprowadzeniem opłaty recyklingowej za wydawaną przy kasie jednorazową torbę plastikową.

Okazuje się, że pobieranie tej opłaty obowiązuje również sprzedawców wyrobów własnych – piekarnie i cukiernie.

Przepisy o opłacie recyklingowej obowiązujące od początku stycznia mówią, że opłatę powinna pobierać każda „jednostka handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce”. Wynosi ona 20 gr i pobierana jest od każdej lekkiej torby (o grubości między 15 a 50 mikrometrów). Do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć VAT (w przypadku czynnych podatników).

Pojawiły się wątpliwości dotyczące pobierania opłat przez hurtownie (o czym mówi art. 40a ust. 1 znowelizowanej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) – a konkretnie podwójnego naliczania opłat najpierw przez hurtownie sprzedające torebki foliowe sklepom, a potem przez same sklepy. Jak wówczas naliczyć opłatę końcowemu klientowi w sklepie? Ministerstwo Środowiska ocenia naliczanie pierwszych opłat przez hurtownie jako bezprawne, gdyż foliówka sprzedawana jako produkt do sklepu nie powinna być objęta opłatą recyklingową. Tę opłatę powinno się pobierać dopiero wtedy, gdy sklep sprzedaje torbę klientowi. Eksperci są zgodni w tej sprawie. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy hurtownia, sprzedając paczkę foliówek przedsiębiorcy (sklepikarzowi) zapakuje ją w osobną torbę: wtedy może pobrać od niej opłatę.

Po wprowadzeniu przepisów przedsiębiorcy zaczęli je traktować dość dowolnie – wynika z sondy przeprowadzonej w placówkach handlowych przez Dziennik Gazetę Prawną. Część przedsiębiorców nalicza opłatę, część nie; jedne doliczają VAT, inne nie. Informacje na paragonach często nijak się mają do rzeczywiście pobranych opłat. Część placówek sprzedaje klientom grubsze torby jednorazowe lub w ogóle rezygnuje z foliówek. Wiele piekarni i cukierni rozdaje nadal torby foliowe za darmo, interpretując przepisy na własną korzyść – zasłaniają się sprzedażą „wyrobów własnych”, a nie produktów, a ponadto twierdzą, że nie są jednostkami handlu detalicznego. To jednak błąd, jak zgodnie twierdzą eksperci. Według nich wyroby własne są nadal produktami sprzedawanymi w sklepie i jeśli są pakowane w lekkie torby foliowe, powinna być od nich pobierana opłata recyklingowa. Ponadto zwracają uwagę, że w ustawie nie ma dokładnej definicji jednostki handlu detalicznego.

Jakie są sankcje za niedostosowanie się do przepisów? Jest ich kilka i mogą słono kosztować:
- wojewódzki inspektor inspekcji handlowej może nałożyć karę administracyjną w wysokości od 5 tys. zł do 20 tys. zł. Mało tego, do opłaty recyklingowej mają też zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej dotyczące zobowiązań. To oznacza, że jeżeli sklep, piekarnia lub cukiernia nie pobierze wspomnianej opłaty, to
- należną kwotę oszacuje fiskus (ponieważ do opłaty recyklingowej mają też zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej dotyczące zobowiązań)
 - trzeba też będzie zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami, gdyż od opłaty należy naliczać VAT.

Bieżące wydanie czasopisma

Mistrz Branży na Gwiazdkę, czyli czekolada mistrzów, ferment w cukiernictwie i siła fińskiego piekarstwa. Sprawdź receptury mistrzów z całego świata na świąteczne wypieki i desery z czekoladą. Stwórz własną tabliczkę "bean to bar", spróbuj trufli z kiszoną dynią, upiecz chleb korzenny i skosztuj fińskiego chleba...

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj nowy numer online lub pobierz pdf PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji