dodano , Redakcja AU

Ostatnie tygodnie do startu - Polacy w Coupe du Monde de la Pâtisserie

Już niecałe 30 dni dzieli naszą reprezentację w składzie - Michał Doroszkiewicz, Marek Moskwa oraz Jarek Nowakowski (jury) od wielkiego finału w Turynie.

10 czerwca 2018 r. w Turynie między teamami z 8 państw (Belgia, Turcja, Szewcja, Rosja, Polska, Szwajcaria, Bułgaria, Izrael) rozegra się zacięta walka o tytuł światowego mistrza cukiernictwa. Czy przypadnie on w udziale Polakom? Nasi reprezentanci  - Michał Doroszkiewicz oraz Marek Moskwa ze wsparciem Jarka Nowakowskiego (jury) miesiącami przygotowywali się do konkursu. Nie byłoby to możliwe bez pomocy firm, które użyczyły sprzętu, surowców i miejsca - Ashanti School, Primulator oraz E. Wedel.

Cukiernicy odbyli też specjalne szkolenie pod okiem Mistrza Świata Coupé du Monde de la Patisserie 2017 - Etienne Leroy.


Bieżące wydanie czasopisma

Majowy Mistrz Branży pod znakiem tortów, stylowego dekorowania i wegańskiego cukiernictwa. Jak Agnieszka Paczóska wprowadziła Planetę Tortów na artystyczną orbitę i co chce osiągnąć w biznesie? Czego szuka w czekoladzie belgijski mistrz Patrick Aubrion, współtwórca Ruby?

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji