...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW

Pączek z piwem - reaktywacja

W ubiegłym roku w Piotrkowie Trybunalskim – specjalnie na Biesiadę Piwną – przygotowano pączki na podstawie receptury z 1885 r. Na pomysł reaktywowania wyrobów XIX-wiecznych cukierników wpadł historyk Tomasz Kruz, w czym pomógł mu młody piotrkowski cukiernik Kamil Migdał i Browar Sulimar.

     
 

Artukuł pochodzi z lutowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

fot. Arkadiusz Michalski, archiwum Bractwa Piwnego

Jak wyglądały pączki 100, 200 czy 300 lat temu? Kto wymyślił słowo „pączek”? Skąd u cukierników z Piotrkowa Trybunalskiego zainteresowanie piwem? Jak interpretować miary w oryginalnej XIX-wiecznej recepturze pączka? O tym wszystkim opowiada archiwista i badacz dziejów Tomasz Kruz.

Mistrz Branży: Pączek, czyli…. co?
Tomasz Kruz: Czyli ciasto o okrągłych kształtach. Wskazują na to nazwy, którymi w kręgu kultury łacińskiej określano pączki: copta, spherica, globulus, globus. W Polsce od XVI w. nazywano je po prostu pączkiem, a nazwę tę zawdzięczamy jednemu z ojców polskiej literatury – Mikołajowi Rejowi.
Od XVII w., na tle epoki barokowej, pojawiły się inne określenia na pączki: beignet, по́нчик, Pfannkuchen, Krapfen, panczkys – i nie ma co się temu dziwić, bowiem kuchnia polska od tego czasu znalazła się pod ogromnym wpływem kultury francuskiej, niemieckiej, później zaś także austriackiej, rosyjskiej i żydowskiej. Taki stan utrzymywał się do początków XX w.


MB: Czy pączek miał słodki początek i czy zawsze wiązał się z tłustym czwartkiem?
TK: Pączek, podobnie jak inne wyroby cukiernicze, ciągle podlega zmianom, dlatego jego wygląd i smak ewoluują. Zmienia się również tradycja jego spożywania. Początkowo pączki były nadziewane mięsem, słoniną czy grochem i bardziej przypominały chleb. W wieku XVI stały się deserem, a ich konsumpcja wiązała się zawsze z pomyślnością i dobrobytem. W „złotym wieku” spożywanie pączków należy kojarzyć z „zapustami”, które wedle tradycji przetrwały do dnia dzisiejszego także w formie „tłustego czwartku”. Z XVI w. pochodzą także znane do dziś powiedzenia: „Wyglądać jak pączek w maśle”, „Żyć, czuć się jak pączek w maśle”. Trzeba tylko pamiętać, że XVI-wieczne pączki nie przypominały w żaden sposób tych współczesnych, bowiem 200 lat później ksiądz Jędrzej Kitowicz opisywał je jako ciastka na tyle twarde, że można nimi było oko podbić.


 

fot. Dariusz Śmigielski

Tomasz Kruz – piotrkowianin, dydaktyk, historyk, archiwista, badacz dziejów napojów fermentacyjnych oraz konsultant historyczny w zakresie produktów regionalnych. Autor licznych publikacji, m.in. „Fachowiec i skradziona łyżka. Z dziejów kontaktów cystersów sulejowskich z piotrkowskimi rzemieślnikami w XVIII w.”. W 2012 r. zorganizował „Biesiadę Trybunalską” promującą szeroko pojęte tradycje piwowarskie.

 

MB: Kiedy zatem pączek przybrał kształt, smak i miękkość, które znamy dzisiaj?
TK: Dopiero XVIII w. i wpływy kuchni saksońskiej oraz berlińskiej zaowocowały wypiekaniem w Polsce pulchnych, lekkich, gąbczastych pączków. Nadziewane były przeróżnymi powidłami, ale przede wszystkim marmoladą z gruszek bądź jabłek. Podawano je obsypane cukrem i cynamonem. Największy wpływ na propagowanie pączków z nadzieniem owocowym miał berlińczyk Paul Tremo (1733-1810) – kuchmistrz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

MB: Kto pierwszy opublikował w Polsce przepis na dobre pączki?
TK: Tak naprawdę nie wiadomo, komu należy przyznać palmę pierwszeństwa, bowiem nie zachowało się takich dzieł zbyt wiele. Pierwszą polską książką kucharską fragmentarycznie opisującą pieczenie ciast jest Compendium Ferculorum… Stanisława Czernieckiego z 1682 r., jednak tam bezpośredniej wzmianki o pączkach nie znajdziemy. Natomiast o pączkach – tzw. kreplach hamburskich – pisał w 1783 r. Wojciech Wielądko w Kucharzu doskonałym.... Nazwa „kreple” była dość powszechnym określeniem na pączki na Mazowszu i w okolicach Lwowa jeszcze w pierwszej połowie XX w. Jako ciekawostkę należy podać, że Wojciech Wielądko de facto nie był autorem wyżej wymienionej pracy, lecz jedynie tłumaczem o wiele starszego francuskiego wydania La cuisinière bourgeoise… z połowy XVIII w. Wiek XIX i wiek XX przyniosły nam już liczne publikacje z zakresu przepisów kulinarnych, a sztukę pieczenia pączków spopularyzowali: Jan Szyttler, Anna Ciundziewicka, Wincenta Zawadzka, Lucyna Ćwierczakiewiczówna, Maria Gruszecka, Teofilia Pszenna, Marta Norkowska i inni. Tym samym pączek zaczął gościć nie tylko na stołach zamożnych.

MB: Dotarł Pan do oryginalnej receptury pączków z nadzieniem porterowym, które XIX-wieczni cukiernicy wyrabiali w Piotrkowie Trybunalskim. Skąd u cukierników zainteresowanie piwem i jego zastosowaniem w nadzieniu?
TK: Oczywiście nic nie bierze się z niczego. W trakcie prowadzonych kwerend archiwalnych badałem kontrakty propinacyjne (przyp. red.: propinacja  – prawo sprzedaży napojów alkoholowych). Okazało się, że wymuszały one na dzierżawcach obowiązek dostarczania do piotrkowskich cukierni piwa angielskiego, bawarskiego i porterów. Mając dostęp do surowca, w XIX w. mistrzowie słodkiego zawodu tworzyli nadzienia ze złotych napojów. Moim zadaniem było odnaleźć przepis na pączki, które powstają w oparciu o piwo. Przepis, choć niekompletny, znalazł się – pochodzi z 1885 r. Receptura pączków z nadzieniem porterowym została ożywiona w 2012 r. dla uczczenia uroczystości obchodów 525 lat tradycji piwowarskich w Piotrkowie Trybunalskim, a także dla zaspokojenia delikatnych podniebień Towarzystwa  Promocji Kultury Piwa.

MB: Jak wyglądał oryginalny przepis na pączki z końca XIX w.?
TK: Do produkcji około 40 pączków potrzebne było: 1,5 kwarty mąki, 0,75 kwaterki mleka, 15 jajek (15 żółtek i 10 białek), 0,5 funta cukru, 4 łuty drożdży, ¼ funta masła, sól, 1 funt smalcu, 1 kieliszek spirytusu, 1 skórka cytryny, 1 gałka muszkatołowa, 2 migdały i wanilia. Należy zwrócić uwagę na to, że w podanym przepisie użyto miar charakterystycznych dla polskiej kuchni XIX-wiecznej. Trzeba pamiętać, że 1 kwarta to 1 litr, 1 kwaterka to 0,25 litra, 1 funt to około 45 dekagramów, a 1 łut to 12,67 grama. Dodatkowo 1 litr mąki pszennej to około 60 dekagramów. Ciasto powinno rosnąć w temperaturze 20° Réaumura.

MB: 20° Réaumura?
TK: W Europie Środkowo-Wschodniej jeszcze do początków XX w. posługiwano się skalą francuskiego uczonego René de Réaumura. Obecnie zapisy takie są dość często mylone ze skalą Rømera, bowiem w XIX i XX w. przez pewien czas używano tego samego skrótu do określania dwóch różnych skali. Temperatura 20°R (Réaumura) odpowiada 25°Celsjusza.

Tajemnica pulchności pączków tkwi także w zaczynie, do przygotowania którego potrzebujemy 1 garnca wywaru z chmielu, 1 funta mąki i ½ szklanki drożdży piwnych. O wysokiej jakości składniki zatroszczył się Browar Sulimar, który jest twórcą Cornelius Porter Baltic – piwa o wyrazistym, mocnym i złożonym smaku, warzonego tradycyjną metodą, wyłącznie z surowców naturalnych.

MB: Przepis i składniki – to chyba nie wszystko. Uwspółcześnienie receptury to jedno, drugie – to przeprowadzenie odpowiednich prób, żeby uzyskać zadowalający efekt końcowy.
TK: Zgadza się. Twórcą pysznych pączków z nadzieniem porterowym jest mistrz cukiernictwa Kamil Migdał, który nie tylko ożywił XIX-wieczną recepturę, ale i uaktualnił ją. Tajemnicą nadzienia jest odpowiednia obróbka piwa wraz ze składnikami znanymi tylko cukiernikowi, która w pełni oddaje smak szlachetnego trunku wraz z dodatkami znanymi jedynie twórcy.

MB: Kiedy będzie można ponownie skosztować pączków z porterem i czy zamierza Pan reaktywować inne zapomniane receptury piotrkowskich cukierników?
TK: Pączki z nadzieniem porterowym będą przysmakiem nie tylko „tłustego czwartku” w piotrkowskiej Cukierni Migdał. Jeżeli chodzi o zapomniane receptury, to proszę o cierpliwość – są ich tysiące, tylko wymagają czasu, żeby je reaktywować.
 
MB: Czekamy zatem na kolejne reaktywacje

Rozmawiała Anna Kania

 

  

Kamil Migdał, cukiernik i właściciel Cukierni Migdał w Piotrkowie Trybunalskim

Produkcja piotrkowskich pączków z nadzieniem porterowym jest identyczna z podaną recepturą, ale dopasowana pod względem technologicznym do współczesnych potrzeb i surowców. Produkcja składa się z trzech zasadniczych elementów – przygotowania zaczynu z nieskomponowanej brzeczki browarniczej (przyp. red. ekstrakt słodowo-chmielowy) zamiast wody, dostarczonej przez Browar Sulimar. Brzeczka ta jest idealnie wywarzona, jak i wyważona w walorach aromatyczno-smakowych. Zaczyn powstaje od 3 do 6 tygodni. Drugim etapem jest przygotowanie ciasta metodą rzemieślniczą, zaś ostatnim sporządzenie nadzienia, które pozostaje tajemnicą w związku z prowadzoną procedurą patentową.

  

 

 

Bieżące wydanie czasopisma

jak pracować z makiem, by upiec makowiec doskonały. Budowanie domku z piernika. Na czym polega nieuczciwa konkurencja? Receptury na świąteczne i zimowe specjały. I wiele innych. Zapraszamy do lektury!

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  oprogramowanie dla piekarni

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji