dodano , Redakcja AK

Piekarze, którzy chcą zmienić podejście w produkcji pieczywa w Polsce

Bogdan Smolorz (Biopiekarz) i Aleksander Nowakowski (Nowakowski Tradycja) połączyli siły. Pierwszym namacalnym efektem tej współpracy jest świeże rzemieślnicze pieczywo bezglutenowe w standardzie BIO, produkowane pod marką "Biopiekarz". Ale to dopiero początek zmian.

Ta współpraca to ciekawy przykład synergii dwóch piekarni: małej, która rozwinęła innowacyjną technologię produkcji pieczywa BIO bezglutenowego (ale bez odpowiednich środków finansowych), oraz średniej wielkości firmy pod znanym nazwiskiem, która ma możliwości finansowe i sprzętowe do produkcji niszowego pieczywa na większą skalę. Od maja br. trwa współpraca między Bogdanem Smolorzem i Aleksanderm Nowakowskim, a jej efekty widać w zakładach produkcyjnych Nowakowski Tradycja, zlokalizowanych w Kisiniach i Iłowie (woj. warmińsko-mazurskie). – Wierzę, że wspólnie z ich zapleczem technicznym i sprzętowym i moją pomocą będziemy w stanie mieć wpływ na to co konsumenci dostaną do jedzenia (...)  – napisał pod koniec lipca Bogdan Smolorz na fanpage'u BioPiekarz. Wiara, a przede wszystkim dobrze zorganizowane i przemyślane działania w krótkim czasie zaowocowały.

W sierpniu zaczęła działać piekarnia BIO bezglutenowa w Kisiniach, w której pieczywo powstaje od postaw, bez użycia gotowych mieszanek. W drugim zakładzie, w Iłowie, będzie produkowane pieczywo glutenowe również w standardzie BIO. – Uzyskaliśmy certyfikaty na 14 rodzajów pieczywa ekologicznego i na 7 rodzajów ekologicznego pieczywa bezglutenowego – nie kryje zadowolenia mistrz piekarski Aleksander Nowakowski. I przyznaje, że bez pomocy i wiedzy mistrza Bogdana Smolorza certyfikacja trwałaby dłużej. Pieczywo już jest dostępne w sieci sklepów "Bułka z masłem" (sieć własna Nowakowski Tradycja), ale w planach jest dystrybucja na większą skalę.

Mistrzów piekarstwa Aleksandra Nowakowskiego i Bogdana Smolorza połączyła idea rzemieślniczego pieczywa bezglutenowego BIO (fot. Archiwum Nowakowski Tradycja)

To dopiero początek działań obu piekarzy. – Jesteśmy wspólnie zdeterminowani, żeby przeprowadzić wypieki na naturalne tory, sukcesywnie wycofując wszystko co w naturalnym piekarstwie nie powinno mieć miejsca – czytamy na fanpage'u BioPiekarz.

Mistrzowie piekarstwa zamierzają zmienpodejście w produkcji pieczywa i pokazać, że piekarnictwo może być biznesem etycznym, prowadzonym tradycyjnie i z misją. Jak doszło do przełomowej współpracy piekarzy? Jak chcą osiągnąć ambitne cele, na jakie zmiany się szykują? Gdzie będzie dystrybuuowane innowacyjne pieczywo marki Biopiekarz? O tym więcej przeczytacie w najnowszym Mistrzu Branży, który pojawi się na początku września!

 

Bieżące wydanie czasopisma

W nowym Panie nadają tonu. Monika Walecka odczarowuje stereotyp piekarza, Madame Caramel przewodzi po kulinarnych zakątkach Paryża, a sensorka Renata Januszewska odkrywa smakowe niuanse w czekoladzie. Pań nie brakuje w nowym dziale Rzemiosło Przyszłości, jednak mamy też zacne grono Panów. Sprawdź, kto i co się za tym kryje.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji