...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Piekarze, którzy stali się chlebem

Czy dłonie, które wyrabiają i formują chleb, mają wpływ na finalny smak bochenka? 16 piekarzy z całego świata wzięło udział w bezprecedensowym eksperymencie, który przyniósł zaskakujące wyniki.

Puratos to międzynarodowa grupa oferująca innowacyjny sprzęt do piekarni i cukierni. Tym co ich wyróżnia, są przede wszystkim ciekawe projekty i badania realizowane dla branży. Jednym z ciekawszych był eksperyment przeprowadzony w ubiegłym roku na 16 piekarzach z całego świata. Czy chleb wyrabiany z tych samych produktów, ale przez różne osoby będzie smakował tak samo? O tym mieli się przekonać uczestnicy i badacze: Rob Dunn i Ann Madden z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Zaproszeni do badania piekarze najpierw mieli zrobić zakwas w swoich piekarniach, każdy na bazie tej samej mąki wysłanej im przez Puratos. Następnie mieli utrzymać zakwas aż do 4 lipca 2017 roku, kiedy to zebrali się w Centrum Puratos, aby zrobić chleb – każdy na swoim zakwasie.

Zanim piekarze rozpoczęli pracę nad chlebem, pobrano próbki do specjalnych badań DNA. Materiał badawczy został ściągnięty z ich dłoni, był nim także zakwas przeniesiony w pojemnikach. W efekcie naukowcy zbadali i zdefiniowali każdy gatunek grzybów i bakterii, które były obecne w materiale. Czego dowiedzieli się o dłoniach piekarzy i samym zakwasie?

 


Dłonie piekarzy

Najczęściej ludzkie ręce są pokryte zwykłymi mikrobami (mikroorganizmami) skórnymi. W większości są one korzystne, stanowią bowiem warstwę ochronną, od której zależy nasze zdrowie. Niektóre osoby mają na skórze również Lactobacillus. Tego samego rodzaju bakterie często występują w chlebie i zakwasie. Zdaniem naukowców znajdowały się one na ludzkich dłoniach ze względu na kontakt z częściami ciała, które są znacznie bardziej nasycone tym rodzajem bakterii.

Warto dodać, że niektóre z Lactobacillus faktycznie żyją na rękach. To właśnie te dostają się do zakwasu, będąc owym magicznym wkładem piekarza w każdy chleb. To miało być pierwsze zaskoczenie naukowców. Kolejnym była ilość bakterii na dłoniach piekarzy. W porównaniu z innymi ręce piekarzy były znacznie bardziej pokryte bakteriami Lactobacillus. Choć brzmi to dość niezwykle – piekarze dosłownie stali się swoim chlebem. Było to dla wszystkich ogromną niespodzianką. Puratos postanowił wykonać całą serię badań, aby dowiedzieć się, jak to się dzieje.

 


Zakwas

Pytanie, na które miał odpowiedzieć eksperyment, brzmiało: czy ręce i znajdujące się na nich mikroby mają wpływ na zakwas? Przy początkowym badaniu zakwasów pochodzących od 16 różnych osób okazało się, że wiele z nich jest bardzo podobnych do siebie. Należy podkreślić, że mikroorganizmy pojawiające się w materiale badawczym z dłoni znajdowano następnie w zakwasie. Zainteresowanie naukowców wzbudziły te zakwasy, które wyróżniały się pod względem biologicznym. Co więcej, okazało się, że pochodzą one z rąk piekarzy, których dłonie również były pod względem biologicznym wyjątkowe (jeśli chodzi o skład mikroflory).

 


Reasumując, dzięki wnikliwym badaniom zobaczyliśmu jak na dłoni, że większość piekarzy przekazuje mikroby swoim wypiekom, a nawet już zakwasom. Eksperyment ten to dopiero początek badań, które będą kontynuowane Roba Dunna i Ann Madden przy współpracy z Puratos.'

Zobacz filmik >>> KLIK! 

Źródło: www.questforsourdough.com

Bieżące wydanie czasopisma

W nowy rok wchodzimy w znakomitym towarzystwie – Maciej Rosiński, Michał Iwaniuk i Maciej Wiśniewski podkręcą Wasze ambicje na rozwój i kreacje. My zaostrzymy apetyt na branżowe szkolenia, a także na rzemieślnicze pączki i donuty.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Przejrzyj okrojony numer (Katalog reklam) online lub pobierz PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji