...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Pierwszy autorski lokal Tomasza Dekera

W wywiadzie opublikowanym w lutowym wydaniu „Mistrza Branży” zapowiadał otwarcie nowego konceptu z piekarnią. I otworzył. 25. lipca ruszył autorski lokal Tomasza Dekera w Gdańsku, który jest jednocześnie piekarnią (ze śniadaniami), cukiernią, lodziarnią, kawiarnią. Pysznym miejscem.

Zainteresowanie klientów w pierwszych tygodniach po otwarciu przerosło wszelkie oczekiwania i trudno było ze wszystkim nadążyć. Widoczne było równie mocno w mediach społecznościowych. - Pracy jest mnóstwo. Śpię po 4 godziny dziennie i to często na raty - śmieje się Tomasz Deker.

Opowiada, że cukiernia nie była w planach od razu. Sezon letni i tak wymagał wzmożonego wysiłku z racji działających w Trójmieście mobilnych lodziarni Spoon by Tomasz Deker. Ale trafił się świetny lokal… i powstała nie tylko lodziarnia, ale również cukiernia i piekarnia, która według właściciela lepiej integruje społeczność.

 

 

Czego można spróbować w lokalu? Są rustykalne bagietki, chrupiące chleby, bajgle i bułki, tartaletki i drożdżówki z owocami, sernik cynamonowo-miodowy, lody w wielu smakach (np. palone masło, cytryna z bazylią, prosecco z grejpfrutem, malina z burakiem, słony karmel). Można zjeść śniadanie, napić się świetnej kawy (właściciel kawiarni jest też certyfikowanym baristą, o czym nie wszyscy wiedzą). Niedługo będzie można przyjść na lunch - o pomoc w serwowaniu lunchów Deker poprosił swoich kolegów, szefów kuchni.

To nie wszystko. Z racji ogromu pracy asortyment nie jest pełny i na pewno niebawem się poszerzy. Dalsze plany rozwoju lokalu są częściowo owiane tajemnicą, ale zakładają coś większego niż wprowadzenie lunchów czy wzbogacenie oferty cukierniczej.

Bieżące wydanie czasopisma

Listopadowy Mistrz Branży już jest, a w nim m.in.: pastry chef Krzysztof Kopciński o sile polskiego cukiernictwa i wyzwaniach współczesności, relacja z ważnego spotkania ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego z rzemieślnikami piekarstwa w Poznaniu oraz rady Sylwii Majcher, jak produkować "bez odpadów".

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji