W dniach 17-19 kwietnia odbyły się targi w siedzibie firmy dostarczającej nowoczesne technologie i urządzenia dla naszej branży. Trzy targowe dni upłynęły pod znakiem pokazów i prezentacji, przygotowanych przez międzynarodową ekipę technologów.
Dział cukierniczy firmy Hert przygotował pokazy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem gości. Jednym z takich pokazów była prezentacja łatwej, szybkiej i ekonomicznej produkcji pączków na niewielkiej przestrzeni. Smażalnik Riehle, nadziewarka Edhard i pomadziarka NBS Schumann, znajdują zastosowanie w ciągu całego roku również do innej produkcji, nie tylko pączków.
Nowością, która dotarła do Polski zaledwie dzień przed targami był przelotowy smażalnik IDA Riehle do smażenia pączków, donatów, gniazdek, kulek twarogowych i tym podobnych produktów. Smażalnik ten wyróżnia się spośród innych, oferowanych tego typu urządzeń wysoką wydajnością i rzemieślniczą jakością wysmażonych wyrobów. W targowej cukierni były produkowane, napełniane, dekorowane, żelowane i krojone babki, muffinki czekoladowe oraz inne ciasta i ciastka.
Włoski Mistrz przygotowywał, wypiekał i serwował słodkie i słone ciastka i rogaliki z ciasta francuskiego i półfrancuskiego z użyciem ubijaczki Bear oraz wałkowarek Rollmatic i Euromatic. Swoje umiejętności prezentował barista z firmy Madissa, która oferuje wspaniałą kawę marki Chico Doro oraz ekspresy do jej zaparzania.Ofertę targową uzupełniało specjalistyczne oprogramowanie dla piekarni i cukierni, które dostarcza firma AXEL F.H.U. z Gliwic.
Pokazem budzącym prawdopodobnie największe zainteresowanie był pokaz nalewania ciasta o TA 195 do foremek przez dzielarkę Parta U Direkt, WP Haton. Ciasto, które miało konsystencję płynnej „zupy” było przelewane do leja dzielarki, która ze ścisłą dokładnością odmierzała porcje do foremek (różnice w wadze wypełnionych foremek nie przekraczały 1%).
Francuscy technolodzy z firmy Merand wytwarzali niemal bez przerwy ciabatty i bagietki z ciast luźnych, o dużej nierównomiernej porowatości, tzw. rustykalne. Wykazywali się przy tym francuską fantazją i czasem dodawali różne dodatki. Najsmaczniejsze okazały się te z oliwkami, formowali je na urządzeniu Aqua Pan 100 oraz mniejszej dzielarko formierce Atoupains Millenium. Niemiecki technolog zachwalał możliwości maszyny Quadro Round WP Kemper do produkcji bułek okrągłych i kwadratowych. Najciekawsze, niecodzienne były bułki posypane sezamem w kształcie rombu.
Stanowisko z drobnymi urządzeniami, usprawniającymi produkcję cukierniczą - przyciągało uwagę. Klienci mogli zaobserwować pracę z dozownikami Bakon i Unifiller (również do równoczesnego dozowania dwóch rodzajów mas, np. babki piaskowe dwukolorowe), wypiek w tartletce, wypełnianie, dekorację i wykańczanie żelem babeczek owocowych, ubijanie śmietany metodą zmrożonego powietrza.
Powierzchnię około 100 m2 zajmowała ekspozycja dotycząca tematu krojenia i pakowania w piekarnictwie i cukiernictwie. Wystawione były maszyny GHD Hartmann: Selectra S30 + EC101i oraz zestaw z klipsiarką EC 101 HS. Klipsiarka jest nowym urządzeniem produkcji GHD Hartmann skonstruowanym od początku i całkowicie z myślą tylko o polskich piekarniach. Dedykowana jest przy wydajności 4-6 tys. szt. chleba dziennie.Pierwsze 10 szt. maszyn zostanie sprzedanych w super atrakcyjnej cenie! Kolejnym urządzeniem był Smart firmy Ilapak – najbardziej ekonomiczna choć wciąż wysoce zaawansowana technologicznie maszyna, zaprojektowana z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach.
Podczas Targów Hert było zaprezentowanych wiele innych maszyn i urządzeń np. specjalistyczne czyszczarki blach teflonowanych i muldowanych firmy Plasser, urządzenia do natryskiwania olejem Dubor, spory zestaw różnych wielkości i wydajności ubijaczek Bear, urządzenia do pracy z czekoladą firm Betec i Dedy.
W drobne przyrządy i narzędzia oraz niektóre materiały do produkcji piekarsko-cukierniczej można było zaopatrzyć się w Markecie Akcesoriów, gdzie pracownik Hert służył radą.
Surowce do produkcji dostarczyła firma Merkur a specjalistyczne mieszanki i dodatki firma Credin.
Całkowicie nową ofertą firmy Hert jest MEP System – Store Fitting System – Koncepcje Sklepów.
W ramach tego systemu dostępne są wysokiej jakości, oryginalne, nowatorskie lady, meble sklepowe oraz magazynowe produkcji włoskiej. System obejmuje cały proces od projektu przez produkcję i dostarczenie z montażem „pod klucz” wyposażenia do usług serwisowych, posprzedażowych. MEP System oferuje również rozwiązania dostosowane do franczyzy. MEP System ma bogate, trzydziestoletnie doświadczenie w wielu branżach.
Uzupełnieniem targów i ich niewątpliwą atrakcją były wykłady. Prof. Henryk Mruk przeprowadził wykład przy szczelnie wypełnionej sali konferencyjnej na tematy: „Strategie konkurowania” i „Skuteczne budowanie zespołu”. Natomiast Maciej Komorowski z firmy Managers Group MA przedstawił tematy, które bardzo mocno zainteresowały wielu gości: „Branding i wzornictwo przemysłowe w sklepach piekarsko-ciastkarskich” oraz „Skuteczne, proste, efektywne zarządzanie i kontrolowanie sieci sklepów”. Omówione zostały sposoby na stosowanie obiektywnych miar, czytelnych informacji i łatwe wnioskowanie na ich podstawie, mające na celu osiągnięcie przewagi konkurencyjnej danej firmy.
Wiosna w magazynach
Tradycyjnie, podobnie jak w poprzednich edycjach Targów Hert można było dokonać zakupu maszyn używanych w bardzo atrakcyjnych cenach, ze zniżkami nawet do 50% cen katalogowych.