dodano , Redakcja PS

Polacy lubią naturalne słodkości

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, Polacy, wybierając słodkości w cukierniach, kawiarniach czy lodziarniach, coraz większą uwagę zwracają na naturalność składników, receptury, obecność cukru, glutenu czy laktozy. Coraz częściej też ich wybór pada na te zdrowsze.

Polacy najwięcej słodkości zjadają w lodziarniach (zwłaszcza ludzie młodzi, do 30-tego roku życia), kawiarnie odwiedzają głównie respondenci po 30-tce, częściej kobiety. Piekarnie również są miejscami wybieranymi w dużym stopniu po to, by zjeść coś słodkiego. Według badaczy wpływ na to ma ewolucja piekarni w stronę małych lokali, gdzie oprócz ciast można zamówić na przykład kawę.

Czego oczekują Polacy, wybierając się w poszczególne miejsca? W lodziarniach najchętniej kupują lody rzemieślnicze, lubią szeroką ofertę smaków. Są otwarci również na nietypowe połączenia w lodach owocowych, warzywnych czy z przyprawami. W cukierniach zwracają uwagę na atrakcyjną formę deserów i wypieków, szukają także nowych smaków i przestronnych wnętrz. W kawiarniach najważniejszymi dla nich argumentami są: sezonowa oferta, duża przestrzeń, obecność ogródka. W piekarniach – podobnie jak w cukierniach – znaczenie ma oferta rzemieślnicza i bogata oferta słodkich wypieków. Mężczyźni częściej skłaniają się ku sprawdzonym, tradycyjnym smakom, a kobiety ku nowościom.

Ewa Siuda-Szymanowska

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji