dodano , Redakcja AU

Polscy cukiernicy w europejskiej rozgrywce - tuż przed startem

Pozostał niecały miesiąc do europejskiego finału jednego z największych konkursów cukierniczych Coupe du Monde de la Patisserie, który odbędzie się 10 czerwca w Turynie. Po wielu latach polska reprezentacja będzie miała ponownie możliwość zaprezentowania się na międzynarodowej scenie cukierniczej.

Skład drużyny znany nam już jest od dawna. Przypomnijmy - nasza ekipa to cukiernicy z długoletnim stażem i ogromnym doświadczeniem zawodowym - Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa zaś w Jury międzynarodowym zasiądzie Jarek Nowakowski (Team President).

 

 

Coupe du Monde de la Pâtisserie to  międzynarodowy konkurs cukierniczy założony w Lyonie w 1989 roku przez wielkiego mistrza cukiernictwa, Gabriela Paillassona.

Po debiucie w Paryżu w 2012 roku i dwóch edycjach w Genewie, Turyn jest kolejnym wybranym miastem w kontynentalnej rundzie selekcyjnej, która odbędzie się 10 czerwca 2018 roku przy okazji Gourmet Expoforum, w centrum wystawowym Oval Lingotto.

W europejskich finałach w Turynie mocny, polski zespół zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności cukiernicze. Panowie bardzo ambitnie podchodzą do konkursu, w którym uczestnictwo jest spełnieniem marzeń niejednego cukiernika. Trzymamy mocno kciuki za nasz zespół, który bez wątpienia pokaże wspaniałe, kreatywne oblicze i zawalczy o bycie w pierwszej trójce. Tymczasem trwają intensywne treningi. 

 

 

Wielkie podziękowania dla Partnerów, którzy wspierają naszych cukierników, a są to firmy: Primulator, Ashanti, Debic, Pastry Creation, Valrhona (Lepatio), Ambasador 92

 


W Coupe du Monde de la Pâtisserie w Turynie rywalizować będzie 8 drużyn w godzinach od 10 do 17. Kolejność, w której kraje będą konkurować, została oficjalnie wyłoniona poprzez losowanie:

1. Belgia                                 5. Polska                                
2. Turcja                                 6. Szwajcaria
3. Szwecja                              7. Bułgaria
4. Rosja                                  8. Izrael

Ponieważ Włochy wygrały Coupe du Monde de la Pâtisserie w 2015 roku z zespołem szefów kuchni Fabrizio Donatone, Emanuele Forcone i Francesco Boccia, kraj ten ma już kwalifikacje do wzięcia udziału w wielkim finale w 2019 roku w Lyonie i jest częścią TOP 5.

Każda z 8 drużyn będzie miała 5 godzin na stworzenie mrożonego deseru owocowego i 10 deserów na platerze, każdy zrobiony przez jednego z dwóch kandydatów zespołu. Ponadto drużyny będą musiały wykonać jedną rzeźbę z cukru i jedną z czekolady. Pod koniec każdej sesji międzynarodowe jury zasmakuje w kreacjach, by móc wybrać zwycięzcę europejskiego pucharu cukierniczego oraz dwa pozostałe kraje, które wezmą udział w Wielkim Finale w Lyonie.

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji