...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Prognozy na 2023 rok. Mąka tańsza nie będzie

Rolnicy, którzy w ostatnich miesiącach magazynowali zboże, licząc na kolejne podwyżki są mocno rozczarowani. Ceny spadły, a eksperci prognozują, że mogą się jeszcze nieco obniżyć. Mimo spadku cen pszenicy, cena mąki nie spada. Dlaczego?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało właśnie notowanie z rynku zbóż za okres od 16 do 22 stycznia 2023 roku. W skład notowania wchodzą ceny zakupu ziarna zbóż i sprzedaży produktów przemiału zbóż w wybranych przedsiębiorstwach, na giełdach towarowych oraz na targowiskach.

 

 

Cena pszenicy konsumpcyjnej wg MRiRW w wymienionym okresie wyniosła 1366 zł (spadek o 2,3 proc tydzień do tygodnia.). Zaś cena pszenicy paszowej wyniosła 1400 zł (spadek o 2,2 proc.). Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne, to cena kształtowała się na poziomie 1084 zł (-5,2 proc.). Zaś żyto paszowe kosztowało 1048 zł (-4,3 proc.). To ceny uśrednione, lokalnie mogły być niższe.

– Aktualnie popyt na zboża jest mocno ograniczony ze strony krajowych przetwórców, a firmy handlowe czy eksporterzy proponują sprzedającym poziomy wynikające z obecnych cen na rynkach światowych – a więc sporo niższych niż parę miesięcy temu. Młyny mają spore zapasy i nie planują większych zakupów ziarna w najbliższych tygodniach – ocenia Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo – Młynarskiego.

Spadek również na Matifie

Nie da się ukryć, że ostatnie miesiące przyniosły spadek cen zbóż na światowym rynku. Obniżeniu cen sprzyjały zmniejszenie niepewności na rynku, odpływ kapitału spekulacyjnego, a także wznowienie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne.

 

 

– Ceny pszenicy na giełdzie MATIF spadły w ostatnich 3 miesiącach o przeszło 60 euro na tonie. Praktycznie jesteśmy na poziomach notowanych tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Dalszy wyraźniejszy spadek jest możliwy ale pod warunkiem korzystnego przebiegu pogody w kolejnych miesiącach, utrzymania eksportu zbóż z Ukrainy przez porty czarnomorskie i miejmy nadzieje udanych siewów jarych zbóż w Ukrainie a także w USA i Kanadzie – dodaje prezes związku młynarskiego.

Możliwość spadku cen prognozują także ostatnie analizy banku Credit Agricole, z których wynika, że ceny pszenicy w Polsce wyniosą ok. 1200 zł/t na koniec 2023 roku. Natomiast kukurydza sucha na koniec 2023 r. ma być skupowana po 1050 zł/t, a cena rzepaku ma wynieść ok. 2500 zł/t.

A mąka nie jest tańsza

Ceny prądu, gazu i paliwa windują do góry ceny pieczywa i zatrzymują spadki cen mąki.

 

 

 – Zboże jest nieco tańsze niż w okresie marzec-październik ubiegłego roku, jednak w niewielkim zakresie przekłada się to na niższe ceny mąki. Wpływ na to ma aktualna sytuacja gospodarcza i inflacja. W tym roku znacznie wzrośnie płaca minimalna co także przekłada się na oczekiwanie wzrostu płac wszystkich pracowników, gigantycznie poszły do góry koszty związane z transportem, opłatami za prąd i gaz. Produkcja opakowań też wymaga znacznie większych nakładów. Jednym słowem spadki cen zbóż zostały skonsumowane przez wzrosty cen innych czynników kosztotwórczych pozasurowcowych. Dotyczy to także pieczywa czy makaronów w produkcji których koszty energii i gazu mają wysoki udział – mówi Krzysztof Gwiazda.

 

Bieżące wydanie czasopisma

Sernik idealny, czyli jaki? Jaką rolę jajko odgrywa w wypiekach? Wiosenne kwiaty z cukru krok po kroku. Historia piekarni Versailles. A na naszej okładce Branżowa Osobowość Roku - Agnieszka Krenc. Zapraszamy do lektury...

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  Piece Hoba do Jackowski

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji