...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Receptor, technolog z komputera

Grupa specjalistów z zakresu technologii teleinformatycznych z firmy Almar Electronics przy współpracy z mistrzami branży cukierniczo-piekarskiej opracowała i wdrożyła Receptor. Co to jest i czy ma szansę zrewolucjonizować procesy produkcyjne w najbliższej dekadzie? Przeczytajcie sami.

Receptor - co to jest?

To urządzenie elektroniczne wspierające proces zarządzania recepturami, będące połączeniem komputera oraz superdokładnej wagi elektronicznej. Umożliwia ono programowanie dowolnych receptur i automatyczne ich przeliczanie na zadaną partię wyrobu, a następnie dokładne odważenie wszystkich surowców. Głównymi atutami Receptora są:
- zapewnienie minimalizacji strat produkcyjnych,
- wprowadzenie powtarzalności produkcji
- usprawnienie gospodarki magazynowej.

Receptor zarządza recepturami tak, aby zminimalizować straty powstające w procesie produkcji, zoptymalizować czas przygotowania ciasta lub masy, ograniczyć do minimum wpływ czynnika ludzkiego na jakość produktu oraz wprowadzić powtarzalną jakość produktu nawet przy zmianie pracownika. Posiada on zintegrowaną wagę bardzo wysokiej jakości, wykonaną ze stali nierdzewnej o zakresie ważenia od 0-100 kg z dokładnością do 5 g. Waga wyróżnia się bardzo dużą dokładnością pomiarów oraz bardzo szybką reakcją.

Receptor produkowany jest obecnie w dwóch wariantach: jako urządzenie wolnostojące przeznaczone dla zakładów o dużej mocy przerobowej oraz w wersji stołowej dla małych i średnich zakładów typu rzemieślniczego.

Jak to działa?

Prosto. Wystarczy wybrać zadany produkt oraz ilość do wyprodukowania, a receptor błyskawicznie przelicza wszystkie wartości. W efekcie pracownik otrzymuje wykaz składników z dokładnymi ilościami. Następnie receptor przeprowadza pracownika przez proces ważenia składników, wymuszając dokładne ich ważenie z uwzględnieniem tolerancji dopuszczonej przez zakład. Receptor podaje również dokładną instrukcję obróbki ciasta oraz ustawień maszyn i pieca.

Oprogramowanie posiada moduł edytora receptur, który może działać na dowolnym komputerze podłączonym do tej samej sieci komputerowej co receptor. Edytor umożliwia wprowadzanie własnych receptur i zapisywanie ich bezpośrednio w Receptorze. To, co dotychczas było zmorą technologów odpowiadających za prawidłową produkcję, można osiągnąć bez konieczności stałej kontroli, a nawet bez potrzeby fizycznej obecności na hali produkcyjnej.

Korzyści z zastosowania receptora

Podstawą uzyskiwania bardzo wysokiej jakości produktów jest ścisłe trzymanie się receptury oraz dokładne odważane jej składników, w czym Receptor jest mistrzem. Straty produkcyjne możemy podzielić na dwie kategorie:

Straty na surowcach wynikające z dozowania składników bez ich ważenia. Skutkiem są:
‒ dużo większe zużycie surowców podczas tej samej produkcji,
‒ brak powtarzalności produkcji
‒ gorsza jakość od oczekiwanej.

Straty w półproduktach i wyrobach gotowych wynikające z błędnej kalkulacji ilości potrzebnej masy. Skutkiem jest zniszczenie i wycofanie z produkcji półproduktów, takich jak ciasta czy masy, z powodu zbyt dużej ich ilości oraz większa ilość zwrotów wynikająca z niewłaściwej ilości czy jakości wyrobów gotowych.

Receptor optymalizuje proces produkcji, dzięki czemu całkowicie eliminuje te problemy oraz znacznie ułatwia pracę magazyniera, ciastowego i pracowników stołowych. Ponadto urządzenie gwarantuje powtarzalność produkcji, a zautomatyzowane generowanie receptur na określoną gramaturę wyrobu gotowego zapewnia, że stosunek surowców względem masy będzie zawsze taki sam, co bezpośrednio przekłada się na jakość i powtarzalność produkcji.

Opinie

Dariusz Dąbkowski, właściciel piekarni Metro Plus, Kietrz

- Receptor to poniekąd wspólny projekt firmy Almar Electronics i naszej piekarni. Jest rozwiązaniem, które było testowane po raz pierwszy u nas i dostosowane do naszych potrzeb, choć te potrzeby tak naprawdę są podobne we wszystkich zakładach. Zawsze był problem z pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych lub z ich częstą rotacją – w tej sytuacji jakość naszych wyrobów nie była powtarzalna i to powodowało np. okresowe spadki w sprzedaży. Nie wspomnę o notorycznym braku kontroli nad surowcami. Dlatego potrzebowaliśmy urządzenia prostego w obsłudze, funkcjonalnego, niezawodnego, który byłby odporny na warunki pracy w piekarni, a także łatwy w utrzymaniu czystości. I dostaliśmy.

Urządzenie pracuje u nas już drugi rok, bez żadnej awarii, bez konieczności kalibracji wagi. Receptor rzeczywiście usprawnił pracę całej firmy. Z wyprzedzeniem możemy zaplanować koszty produkcji. Pracownicy też na tym zyskali – nie ma stresu, że źle odważą surowce czy przeliczą. Główny technolog wprowadza jedynie informacje o wilgotności mąki, bo ta wartość jest zmienna, i resztą zajmuje się Receptor. Jest to urządzenia bardzo proste w obsłudze, dlatego nie jestem już uzależniony od wykwalifikowanej kadry, której po prostu w naszym regionie brakuje. Dzięki receptorowi mogłem zatrudnić kobiety, które radzą sobie nie gorzej niż mężczyźni.

Jest jeszcze jedna zaleta posiadania Receptora – spokój. Jeżeli chodzi o produkcję czy kadry, nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć.

Po więcej informacji zapraszamy na http://www.receptor.net.pl/

 

 

Bieżące wydanie czasopisma

Czy AI stworzy lepszy smak, niż człowiek? Jak wypadł tegoroczny sezon lodziarski? Z czym najlepiej łączyć pistacje? Które aplikacje pomogą uniknąć strat w sprzedaży? To i wiele innych tematów w tym numerze

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji