To już 78. edycja Międzynarodowych Targów Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche” (18-27 stycznia 2013 r.). Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz 27, tradycyjnie już pod hasłem „Polska SCHMECKT!” (Polska smakuje!). Główny nacisk położony jest na promocję produktów regionalnych.
„Grüne Woche” to jedna z największych na świecie tego typu imprez, a dla Polski to bardzo ważne miejsce promocji, choćby z tego względu, że Niemcy to jeden z głównych odbiorców polskiej żywności. – W ubiegłym roku sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec przekroczyła 3 mld euro. Największym zainteresowaniem niemieckich konsumentów cieszą się wysokiej jakości, polskie produkty drobiowe i mleczarskie, ryby wędzone, soki i przetwory owocowe, a także wyroby piekarnicze i cukiernicze – podkreślił minister Stanisław Kalemba.
Polskie Stoisko Narodowe znajduje się w hali 11.2. Jest tu stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także 10 stoisk wojewódzkich. Swoje produkty prezentuje 100 polskich firm. Targowi goście zachwyceni są smakiem prezentowanych na polskich stoiskach produktów tradycyjnych - unikatowych, regionalnych wyrobów wytwarzanych od lat według oryginalnych receptur. Są wśród nich: wyroby piekarnicze, przetwory ekologiczne, wędliny, soki ze świeżych warzyw i owoców, miody, majonezy, sosy, sałatki, ryby, różnego rodzaju sery twarogowe, pleśniowe i wędzone, jogurty, a także wina i inne napoje alkoholowe.
Województwo opolskie
Przedstawiciele Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego (m.in. Piekarnia "Kłos" - Kujakowice Górne, Piekarnia-Cukiernia "Stosiek" - Rzepce/Głogówek)
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Olesna,
Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Korzekwa z Ligoty Dolnej,
Województwo lubuskie
Alicja Jackowska - chleb naturalny na zakwasie,
Browar „Edi” - Wschowa - regionalne piwo,
Browar „Witnica” - regionalne piwo
Kormoran - Ośrodek Turystyczny - ośrodek konferencyjno - turystyczny
Biuro Turystyki DUDEK
Urząd Gminy Deszczno wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich - produkty drobiowe,
Grupa Producentów Rolnych Agrochamp - producent pieczarek
Polan - Anna Hajduk - świeże warzywa, surówki
Gospodarstwo Rolno-Pszczelarskie Wiesław Dudek - miód
LGD Fundacja Wzgórz Dalkowskich,
Stowarzyszenie Zielone Światło – Lokalna Grupa Działania,
Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior Lokalna Grupa Działania,
Teresa Barnaś - pierogi Budachowskie,
Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa - produkty regionalne, pierogi, bliny
Izabela Hukała - wędliny regionalne,
QZKO - ser kozi, mydła z mleka koziego
Firma Madaks - tradycyjna szynka w cieście, wędliny,
Krystyna Doan - dżemy, nalewki regionalne,
Gospodarstwo Rolne Marek Szron - naturalne soki tłoczone,
Ignacy Żegleń - miody, wyroby pszczelarskie
Gospodarstwo Agatka - ser kozi
Dutkowiak Gospodarstwo Pszczelarskie - miody,
Gospodarstwo Rolno-Warzywne Henryk Sondej - kapusta kiszona, ogórki kwaszone,
Lesław Skonieczny - miody i wyroby z wosku pszczelego,
Lokalna Grupa Rybacka Obra - Warta - produkty rybne,
Piotr Strzelecki - HAJDUK PIECZARKI - producent pieczarek
Województwo dolnośląskie
WR Ceramika s.c. J.K.W. Rutyna
Asperfield Polska Sp. z o.o.
OSM w Międzyborzu
ZHiPOW Ścinawa
LGD Ślężanie (PPMG Galicja, Młyn Usługowy, Ol Vita)
Gospodarstwo Ekologiczne „Kowalowe Skały”,
Gospodarstwo Rolne „Gór-Pak”
Gospodarstwo Ekologiczne „Kozia Łąka”
LGD QWsi (Gospodarstwo Ekologiczne „Wagnerówka),
W witrynach wystawienniczych będą prezentowane produkty następujących firm:
OLEOFARM S.C. Marek Chrzanowski, Leszek Stanecki
Firma "SPIŻARNIA MIODOWA"
Winnica Adoria
Manufaktura Draży Czekoladowych "DOTI"
OLEOWITA Ewelina Narożna-Domska
ZPChr Wyt. Art. Spoż. "BORAMEX", Antoni Borowik
Województwo wielkopolskie
Piekarnia-Cukiernia "Natura" Zbigniew Piskorski
Tradycyjne Jadło
Cinna - Produkty Zdrowia Sp. z o.o.
Województwo małopolskie
Cukiernia- Lodziarnia MELBA
„Gawor” Podstolice (wędliny)
„Produkty klasztorne” (nabiał, masło, śmietana, mleko, konfitury, makaron)
„Agro-Wit” (producent żywności ekologicznej)Przedsiębiorstwo Pszczelarskie "APIPOL-KRAKÓW" sp. z o.o. (produkcja i przetwarzanie produktów pszczelich)
PPUH Tłocznia Maurer (soki, wina owocowe, destylaty)
Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” (oscypki, bundz, bryndza
i jagnięcina)
Województwo warmińsko-mazurskie
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku,
Pasieka Tkaczuk,
Spółdzielnia Producentów Drobiu „Marpol”,
Pasieka Pucer,
Browar Kormoran,
Bastek Coffee&Tea,
Gospodarstwo Rolne EKO-AGRO-TUR Dorota i Sławomir Gołubowicz.
Województwo łódzkie
PPHU Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi
Przedsiębiorstwo „HEKTOR” Sp. Z.O.O
Przetwórstwo Mięsno-Wędliniarskie
Ceramika - Centrum Twórczości "Twórcze EGO"
Provincja Sp z o.o. Krzysztof Lechowski - przetwórstwo dziczyzny i runa leśnego, smażone rydze i degustacja dziczyzny
Obwarzanki i precle - wyrób i sprzedaż
PIWOMAR-BROWAR KOREB
Przetwórstwo Owoców i Warzyw www.dros.pl
Wiatrowy Sad
Województwo śląskie
Przez cały okres targów producenci produktów z województwa śląskiego są reprezentowani przez jeden podmiot, który w ofercie będzie miał m.in.:
- krupnioki śląskie, pasztety tradycyjne, tradycyjne sery górskie, śląskie słodycze – maszkiety (oblaty, kopalnioki, szkloki), żur śląski, wino regionalne z lokalnej winnicy w Katowicach, piwo regionalne z browaru w Zawierciu.
Województwo kujawsko-pomorskie
PPH Emix z Rypina – producent koncentratów deserów i dodatków cukierniczych
Fabryka Czekolady PW Łuczniczka Sp. z o.o. z Tucholi - wyroby czekoladowe, praliny
Gospodarstwo Rolne i Sadownicze Wojciech Klimkiewicz Sp. z o.o. z Wtelna
Wytwórnia Wódek i Spirytusu z Torunia – producent wyrobów alkoholowych
Lokalne Grupy Rybackie
Zrzeszenie Producentów Ryb Jesiotrowatych z siedzibą w Toruniu
Polski Związek Wędkarski, Okręg w Toruniu
Województwo zachodniopomorskie
Piekarnia – Cukiernia Asprod Sp. z o. o.- produkty piekarnicze
TAST JAN TABIŃSKI - produkty piekarnicze
Małgorzata i Piotr Kozłowscy - przetwory, ryby wędzone
Bożena i Ryszard Jaszczowscy - przetwory ekologiczne (dżemy, konfitury z róży)
Roman Balewicz - wędliny
Viva Natura - soki ze świeżych warzyw i owoców
Gospodarstwo Pasieczne Kószka II – miody
STARCO – Mleczarnia Sp. Z o. o - produkty mleczne
Producenci ze znakiem PDŻ
Na ministerialnym stoisku prezentowane są wyroby wyróżnione znakiem Programu Poznaj Dobrą Żywność. Swoje produkty prezentują tu firmy: DEGA, OSM Skierniewice, FANEX, VINKON, LAZUR, ORZECH, Średzka Spółdzielnia Mleczarska JANA, Makarony Polskie, OSM Czarnków, DANMIS, Firma Bracia URBANEK, OSM Koło, Browar AMBER, MIK Irena Jańczukowicz-Kosewska, STARCO, OSM Łowicz, OSM Garwolin, OSM TOP TOMYŚL, OSM Grodzisk Mazowiecki, Mościbrody, WSP Społem, Euro Trade, WIPASZ MAXTOP, Miody Mazurskie, Jacek Podgórniak, ZPC Chylat.
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi