Eliminacje do finału XVII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz za nami. Przypomnijmy, jak to się wszystko zaczęło? Kogo zobaczymy w kwietniowych finałach?
Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz ma już swoją historię. Zaczęło się w 1995 r., kiedy po raz pierwszy zorganizowano Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Ciastkarz i Piekarz. Dopiero od 2005 r. - w związku z wprowadzoną zmianą w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego - przemianowano Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz. I tak jest do dziś.
Inicjatorzy, idea, realizacja
Inicjatorkami turnieju były m.in.: ówczesna wizytator Teresa Wójcik oraz Barbara Wolek, nauczycielka metodyk WOM we Wrocławiu, późniejsza dyrektorka Zespołu Szkół Spożywczych (organizator Turniejów). W latach 90. turniej miał zasięg wojewódzki, następnie międzywojewódzki, aż w końcu impreza - dzięki staraniom organizatorów - zyskała rangę ogólnopolską (status Turnieju Ogólnopolskiego nadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej).
Obecnie nad Turniejem czuwa Czesława Gersztyn, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5, obecna przy organizacji turnieju od samego początku. Tak dużego przedsięwzięcia nie dałoby się zrealizować bez udziału wielu zaangażowanych nauczycieli, rzemieślników, sponsorów, dla których turniej jest doskonałą formą promocji zawodu cukiernika i piekarza.
Turniej kształtuje u młodzieży umiejętność szlachetnej rywalizacji i potrzebę poszerzania wiedzy teoretycznej oraz doskonalenia umiejętności praktycznych. Przy okazji spotkań następuje wymiana doświadczeń, nawiązywanie znajomości i planowanie dalszej współpracy pomiędzy nauczycielami zawodu, jak i rzemieślnikami szkolącymi uczniów. Przed finalistami otwierają się możliwości zdobycia atrakcyjnej pracy w renomowanych zakładach rzemieślniczych.
Zasady kwalifikacji uczestników do finałów
1. Finały poprzedzone są eliminacjami na etapie szkolnym i wojewódzkim.
2. Do finału kwalifikuje się uczniów, którzy uzyskali za część teoretyczną i praktyczną minimum 80 punktów w etapie wojewódzkim.
3. Wyłania się najlepszych piekarzy i cukierników wg kryterium:
- I miejsce w województwie, pozostali wg największej ilości punktów, lecz nie więcej niż dwóch przedstawicieli z województwa.
- maksymalna liczba punktów na etapie wojewódzkim wynosi 100 (30 pkt - za część teoretyczną, 70 pkt - za część praktyczną).
Eliminacje 2012
11 stycznia br. w „Kawiarni – Cukierni” Wincentego Wolaka we Wrocławiu odbył się etap wojewódzki XVII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik dla województwa dolnośląskiego. Organizatorem był Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników we Wrocławiu. Zakwalifikowani do tego etapu uczniowie, uczący się w klasach programowo najwyższych w zawodzie cukiernik, zmagali się z różnymi zadaniami. Do wykonania mieli tort, ciasteczka bankietowe, babeczki z owocami i figurki marcepanowe.
Tematem przewodnim edycji jest „Euro 2012”. Tak wdzięczny temat rozbudził wyobraźnię uczestników. Jurorzy mogli podziwiać piękne prace uczniów, decydując tym samym o losie uczestników.
Wyniki
I miejsce zajął – Bartosz Cuper ZSZ nr 5 we Wrocławiu
II miejsce -Magdalena Wiśniewska ZS CKU w Legnicy
III miejsce Katarzyna Biskupowicz Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze
IV miejsce Mateusz Miziniak ZSZ nr 5 we Wrocławiu
Transgraniczna rywalizacja młodych piekarzy
W tym roku w województwie dolnośląskim do etapu wojewódzkiego nie zakwalifikowali się uczniowie w zawodzie piekarz. Natomiast odbyła się z udziałem młodych piekarzy pierwsza transgraniczna rywalizacja w zawodzie piekarz, która była imprezą towarzyszącą turniejowi wojewódzkiemu w zawodzie cukiernik. Do międzynarodowej rywalizacji w zawodzie piekarz stanęło 5 uczniów ostatniego roku nauki z Drezna i 3 uczniów z województwa dolnośląskiego. Prace wykonane przez uczniów oceniała międzynarodowa komisja. Swoim kunsztem rzemieślniczym uczniowie mogli wykazać się, wykonując: chleb okolicznościowy, chałkę plecioną z 6 splotów, plecionkę dowolną z ciasta półcukierniczego (2 szt.), wyroby z ciasta wyborowego (5 szt.) – rogale, solanki, kajzerki i plecionki.
Zwycięzcami wśród uczniów z Drezna zostali:
I miejsce – Andeas Beduhn
II miejsce – Aguilla Wendolys
III miejsce- Julia Mende
Laureaci wśród Polaków:
I miejsce – Mateusz Sadowski z Bolesławca
II miejsce – Sławomir Malczewski z Wrocławia
III miejsce – Maciej Płóciennik z Jeleniej Góry
autor: Lidia Nestoruk