czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Słodka reprezentacja Polski jedzie do Luksemburga 0

dodano ,Redakcja AU

Wśród 14 zawodników kulinarnej kadry polskiej jest tylko dwóch cukierników: Michał Iwaniuk i Maciej Wiśniewski. To oni będą reprezentować nasz kraj, tworząc słodki bufet podczas międzynarodowych mistrzostw w Luksemburgu.

Branżowe spotkania opłatkowe to nie tylko chwila na podsumowanie roku, osiągnięć i połamanie się opłatkiem, ale też ogłoszenie dobrej nowiny! 2 grudnia 2017 r. w DoubleTree by Hilton Warsaw podczas wigilijnego zjazdu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni zostały przyznane nominacje do Narodowej Kulinarnej Reprezentacji Polski na Puchar Świata w Luksemburgu 2018, który odbędzie się 23-29 listopada 2018 r.

Wybranych zostało dziesięciu szefów kuchni kadry seniorów, dwie kadry juniorów i tylko dwóch cukierników – Michał Iwaniuk i Maciej Wiśniewski. To dla nich powód do dumy.

– Wraz z Maciejem czujemy się tym wyborem wyróżnieni. To dla nas ogromna nobilitacja, ponieważ mocno zajęci na co dzień pracą, nie sądziliśmy że nas to spotka. Ale ta praca została zauważona i to nas cieszy – komentuje Iwaniuk.

Jak dokonało się wyłonienie reprezentantów? Nikt z zawodników nie składał swojej kandydatury. Selekcjoner kadry Sebastian Krauzowicz wraz z dwoma trenerami polskiej drużyny: Zenonem Hołubowskim i Maciejem Rosińskim poprzez obserwację rynku wyłonili kadrę. Przyglądali się poszczególnym cukiernikom – ich pracy i jej poziomowi, osiągnięciom, a także temu, jaki progres poczynili w ostatnim czasie. Liczyły się także pasja do zawodu i wszechstronność. – Ja pracuję dużo w czekoladzie, potrafię zrobić rzeźbę. Ale dekoruję też w masie cukrowej. Maciej z kolei robi karmel – dopowiada Iwaniuk.

 

 

Trenerem cukierników jest Maciej Rosiński, szef kuchni oraz pastry chef w łódzkiej restauracji Affogato. 28 grudnia w Łodzi odbędzie się pierwszy zjazd cukierniczej sekcji, na którym omówiono tematykę oraz przydzielono poszczególne zadania. Treningi rozpoczną się w styczniu.

Konwencja konkursu pozostaje taka sama jak w latach ubiegłych. Cukiernicy będą mieli do przygotowania słodki bufet. na którym z pewnością znajdą się finger food, praliny, małe desery bankietowe oraz deser restauracyjny.

Przed naszymi cukiernikami wielkie zadanie, zwłaszcza dla Michała Iwaniuka, który będzie zaledwie 2 tygodnie po paryskich finałach World Chocolate Masters. Niemniej wierzymy, że tak dobrze dobrany team wzniesie się na wyżyny i pokaże to, co w polskim cukiernictwie najlepsze! 

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe