Angelika Chwyć, artystka, dekoratorka, właścicielka SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze, dzieli się z wami warsztatem tworzenia cukrowo-czekoladowych dekoracji.
Podobne artykuły
Mistrzynie ŚwiataSugarcrafting z Angeliką Chwyć: Cute Woodland – sowaJadalna sztuka, czyli tort 3D
1. Przygotuj masy w kolorach zbliżonych do tych na zdjęciu.
2. Zrób z nich równej długości wałki, lekko je przygnieć i wałkuj. Zostaw na później 1/3 najjaśniejszej żółtej masy, a także całą czarną i brązową.
3 i 4. Przewałkuj 2-3 razy, a następnie złóż materiał na pół, robiąc małą zakładkę, tak aby po chwili wałkowania kolory zaczęły się przenikać.
5-7. Kolejny etap to zmiana kierunku przejścia kolorów. Ściskaj masę i zrób z niej wałek tak, żeby w przekroju widoczne było wspomniane przejście pomiędzy odcieniami.
8 i 9. Połóż element na podstawie ciemniejszym kolorem do dołu, a następnie przygnieć krawędzie, aby uzyskać kształt widoczny na zdjęciu 9.
10 i 11. Następnie przygnieć krawędzie wałkiem, a potem przygnieć od góry jeszcze w trzech miejscach (użyj mniejszego wałka, aby powstało 5 wgłębień i 4 wypustki).
12. Owe wypustki możesz jeszcze nieco wyciągnąć, zrób to ruchem przypominającym szczypanie.
13. Pod delikatnym kątem poprzecinaj cały element w czterech miejscach, zaczynając od najwyższych punktów.
14. Przygotuj rozwałkowaną na płasko żółtą masę, potnij ją w prostokąty.
15. Następnie umieść te prostokąty pomiędzy rozcięciami – nadmiar masy odetnij.
16. Powtórz czynność jak na zdjęciu 12, żeby jeszcze bardziej wyciągnąć najwyższe punkty cukrowego elementu.
17. Następnie rozwałkuj czarną masę na płasko, zrób z niej materiał i pokryj nim element od góry.
18 i 19. Wykonaj pięć wałków z brązowej masy i umieść je w zagłębieniach. Na środku nałóż największy, po bokach nieco mniejsze i jeszcze mniejsze na krawędziach. Cały element możesz nieco wydłużyć/rozciągnąć, tak aby później przeciąć go w połowie.
20. Jedną połowę połóż na rozwałkowanej żółtej masie, żeby wykonać płaski element dzielący odbicie lustrzane twojego wzoru.
21. Złóż oba elementy ze sobą i sklej odrobiną wody.
22. Weź wzorek w palce dłoni i powolutku dociskaj dookoła wzorek do wewnątrz. Za pomocą tego ruchu zacznie się on nieco wydłużać.
23. Po chwili, gdy zwiększy swoją długość o 3-4 razy, zostanie już mocno złączony i będzie można go rozwałkować na podstawie. Zroluj wałek na 2-3 różne grubości.
24. Następnie przetnij i zobacz, jak w przekroju wygląda fantazyjny liść ostrokrzewu.
25. Przed kolejnym etapem należy zabezpieczyć wzorek folią i włożyć na kilka godzin do lodówki. Gdy będzie schłodzony, z łatwością go pokroisz, nie tracąc ostrości obrazka.
26. Każdy z pociętych plasterków zgnieć po jednej stronie, aby bardziej przypominały liście.
27. Następnie rozwałkuj nieco brązowej masy i przyklej na wierzchu różne wielkości symetrycznych liści. Gdy zapełnisz pożądaną wielkość materiału, rozwałkuj lekko plastry, aby wyrównały się z masą, na którą je przyklejasz. UWAGA! Nie wałkuj zbyt mocno, aby nie rozciągnąć wzorów za bardzo.
28. Później możesz dowolnie docinać i układać materiał na figurkach.
Tak prezentuje się szalik, który wykonałam dla królika.
Bawcie się dobrze podczas modelowania!
Angelika Chwyć,
ambasadorka marki Saracino, SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze
https://www.facebook.com/angelika.chwyc