czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Sukcesja nie taka straszna? 0

dodano ,Redakcja PS

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje pilotażowy program wsparcia sukcesji w firmach rodzinnych. Na działania mające przygotować do przekazania władzy ok. 1000 przedsiębiorców z całej Polski w ciągu dwóch lat przeznaczonych zostanie 20 milionów złotych.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez Pentor Research International wynika, że niemal 2/3 firm rodzinnych planuje przekazać zarządzanie kolejnemu pokoleniu, ale tylko co trzecia posiada strategię sukcesyjną, w tym jedynie u 10 proc. plan ten jest spisany. W efekcie w Polsce proces sukcesji tylko w 30 procentach kończy się powodzeniem, tj. dalszym jej funkcjonowaniem w kręgu rodzinnym. Jak przekonywała podczas sesji „Finansowanie firm prywatnych i rodzinnych” odbywającej się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego Nina Dobrzyńska, wiceprezes PARP, instytucja ta liczy, że dzięki otrzymanemu wsparciu aż 90 procent spośród wybranego tysiąca firm z powodzeniem przejdzie przez proces zmiany pokoleń.

Na czym dokładnie będzie polegać wsparcie PARP? W ramach programu doradczo-szkoleniowego zarządzający firmami rodzinnymi oraz ich sukcesorzy będą mogli skorzystać z pomocy prawnej, organizacyjnej oraz psychologicznej oferowanej przez pięć podmiotów  wybranych przez agencję. Przedsiębiorca będzie mógł przedstawić swoją sytuację i otrzyma kompleksową ocenę wraz z doradztwem od momentu podjęcia decyzji o sukcesji aż do realnego rozpoczęcia tego procesu. W ramach działań stworzony zostanie plan sukcesji dostosowany do profilu oraz sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. Jak podkreśla Nina Dobrzyńska, również małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie wezmą udziału w projekcie, mogą liczyć na merytoryczną pomoc w tym zakresie w ramach standardowej działalności PARP.

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe