dodano , Redakcja PS

Tort modelowany algorytmowo

Dinara Kasko, znana cukiernik z Ukrainy, została zaproszona przez firmę Barry Callebaut na promocję nowej rubinowej czekolady w Szanghaju. Jako jedna z pierwszych czterech cukierników na świecie miała okazję pracować z nową czekoladą, wypróbować jej właściwości i stworzyć z niej deser.

Niedawno opublikowała na swojej stronie internetowej film (okienko poniżej) z przygotowania modelowanego algorytmowo ciasta.

Głównym założeniem wszystkich czterech przygotowanych na premierę Ruby Chocolate deserów było podkreślenie i wyeksponowanie właściwości nowej czekolady – ich głównego składnika. Dinara Kasko stworzyła deser, na którego geometryczną formę złożyło się 81 osobnych ciastek o oryginalnym kształcie.

Użyła do tego celu graficznego generatora algorytmów o nazwie Grasshopper powiązanego z narzędziami do modelowania w 3D i umożliwiającego tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych brył. Podstawą do skomponowania całości był kształt piramidy, w którym zmieniono nachylenia płaszczyzn (cały tort składa się właśnie z takich odkształconych w różny sposób piramidek złożonych w całość).

 

Dla zaakcentowania owocowego smaku Ruby Chocolate Dinara Kasko użyła konfitury jagodowej. Cały tort został pokryty chrupiącą warstwą czekolady, a w jego wnętrzu znalazły się: mus i ganache z rubinowej czekolady, beza, biszkopt z czekoladą i malinami.

Ewa Siuda-Szymanowska

Bieżące wydanie czasopisma

Przekonaj się, w czym tkwi cukierniczy geniusz Michała Wiśniewskiego i Patryka Szczepańskiego. Dowiedz się, jakie lodowe petardy i hity przygotowuje polska elita lodziarzy. Sprawdź, co będzie królowało lub szokowało w lodach przez najbliższe miesiące! Nie zwlekaj i sięgnij po najlepszą lekturę w branży!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji