czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Tort modelowany algorytmowo 0

dodano ,Redakcja PS

Dinara Kasko, znana cukiernik z Ukrainy, została zaproszona przez firmę Barry Callebaut na promocję nowej rubinowej czekolady w Szanghaju. Jako jedna z pierwszych czterech cukierników na świecie miała okazję pracować z nową czekoladą, wypróbować jej właściwości i stworzyć z niej deser.

Niedawno opublikowała na swojej stronie internetowej film (okienko poniżej) z przygotowania modelowanego algorytmowo ciasta.

Głównym założeniem wszystkich czterech przygotowanych na premierę Ruby Chocolate deserów było podkreślenie i wyeksponowanie właściwości nowej czekolady – ich głównego składnika. Dinara Kasko stworzyła deser, na którego geometryczną formę złożyło się 81 osobnych ciastek o oryginalnym kształcie.

Użyła do tego celu graficznego generatora algorytmów o nazwie Grasshopper powiązanego z narzędziami do modelowania w 3D i umożliwiającego tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych brył. Podstawą do skomponowania całości był kształt piramidy, w którym zmieniono nachylenia płaszczyzn (cały tort składa się właśnie z takich odkształconych w różny sposób piramidek złożonych w całość).

 

Dla zaakcentowania owocowego smaku Ruby Chocolate Dinara Kasko użyła konfitury jagodowej. Cały tort został pokryty chrupiącą warstwą czekolady, a w jego wnętrzu znalazły się: mus i ganache z rubinowej czekolady, beza, biszkopt z czekoladą i malinami.

Ewa Siuda-Szymanowska

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe