dodano , Redakcja AU

Torty w centrum uwagi - debata i konkurs na SweetTARGach 2018

17 i 18 marca, czyli już w najbliższy weekend w Katowicach czekają nas dwa dni pełne atrakcji. Inspirujące osobowości, ciekawe dyskusje i zjawiskowe torty. Czy uda się znaleźć odpowiedź na pytanie o współpracę cukierników i dekoratorów?

Katowice to szczególne miasto dla słodkiej branży. W październiku staje się centrum sugarcraftingu za sprawą Cake Festival Poland. A już w najbliższy weekend odbędzie się tu kolejna edycja SweetTARGów. 17 i 18 marca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego zwłaszcza warto przybyć. To własnie w tych dniach odbędzie się wyjątkowy konkurs, w którym swoje siły połączą przedstawiciele dwóch słodkich profesji -   "Profesjonalne Duety: Cukiernik + Dekorator". Sześć wyśmienitych dwuosobowych zespołów przygotuje na żywo torty weselne. Po ocenach jury, każdy z tortów będzie serwowany publiczności!

Można będzie zatem obejrzeć, posłuchać ocen jurorów i skosztować konkursowych słodkości. Konkurs poprowadzi znana z autorskich programów kulinarnych Marieta Marecka. W jury zasiądą mistrzowie, m.in. Bożena Sikoń, Paweł Mieszała, Konrad Tota.

 


Więcej inofrmacji o konkursie >>> KLIK! 

W sobotę o 10:30 odbędzie się także krótki wykład "Torty Artystyczne w tradycyjnej cukierni", a o godzinie 14:00 Debata: Cukiernicy Kontra Dekoratorzy. Swój głos zabiorą sławy cukierniczego świata, m.in. Bożena Sikoń, Tomasz Deker, Anna Daraż i Agnieszka Zając. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania, gdzie znajdują się przyczyny nieporozumień, jak sytuacja zmienia się na przestrzeni kilku ostatnich lat i czy potencjał tkwiący w ścisłej współpracy uda się w przyszłości wykorzystać.Publiczność również będzie miała okazję wypowiedzieć się w tym temacie.

 


Więcej informacji o debacie >>> KLIK!

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji