...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Torty w centrum uwagi - debata i konkurs na SweetTARGach 2018

17 i 18 marca, czyli już w najbliższy weekend w Katowicach czekają nas dwa dni pełne atrakcji. Inspirujące osobowości, ciekawe dyskusje i zjawiskowe torty. Czy uda się znaleźć odpowiedź na pytanie o współpracę cukierników i dekoratorów?

Katowice to szczególne miasto dla słodkiej branży. W październiku staje się centrum sugarcraftingu za sprawą Cake Festival Poland. A już w najbliższy weekend odbędzie się tu kolejna edycja SweetTARGów. 17 i 18 marca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego zwłaszcza warto przybyć. To własnie w tych dniach odbędzie się wyjątkowy konkurs, w którym swoje siły połączą przedstawiciele dwóch słodkich profesji -   "Profesjonalne Duety: Cukiernik + Dekorator". Sześć wyśmienitych dwuosobowych zespołów przygotuje na żywo torty weselne. Po ocenach jury, każdy z tortów będzie serwowany publiczności!

Można będzie zatem obejrzeć, posłuchać ocen jurorów i skosztować konkursowych słodkości. Konkurs poprowadzi znana z autorskich programów kulinarnych Marieta Marecka. W jury zasiądą mistrzowie, m.in. Bożena Sikoń, Paweł Mieszała, Konrad Tota.

 


Więcej inofrmacji o konkursie >>> KLIK! 

W sobotę o 10:30 odbędzie się także krótki wykład "Torty Artystyczne w tradycyjnej cukierni", a o godzinie 14:00 Debata: Cukiernicy Kontra Dekoratorzy. Swój głos zabiorą sławy cukierniczego świata, m.in. Bożena Sikoń, Tomasz Deker, Anna Daraż i Agnieszka Zając. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania, gdzie znajdują się przyczyny nieporozumień, jak sytuacja zmienia się na przestrzeni kilku ostatnich lat i czy potencjał tkwiący w ścisłej współpracy uda się w przyszłości wykorzystać.Publiczność również będzie miała okazję wypowiedzieć się w tym temacie.

 


Więcej informacji o debacie >>> KLIK!

Bieżące wydanie czasopisma

Mistrz Branży na Gwiazdkę, czyli czekolada mistrzów, ferment w cukiernictwie i siła fińskiego piekarstwa. Sprawdź receptury mistrzów z całego świata na świąteczne wypieki i desery z czekoladą. Stwórz własną tabliczkę "bean to bar", spróbuj trufli z kiszoną dynią, upiecz chleb korzenny i skosztuj fińskiego chleba...

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj nowy numer online lub pobierz pdf PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji