czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

W poszukiwaniu oszczędności – odzysk ciepła z pieców i urządzeń chłodniczych w piekarni 0

dodano ,geth, materiał promocyjny

Czy stosowanie nowoczesnych urządzeń do odzysku energii się opłaca? To pytanie najczęściej stawiane przez piekarzy. Odpowiedź jest prosta: oczywiście, nikt nie inwestuje w tę technologię z miłości do bliźniego. To musi się opłacać i możliwie szybko przynieść choćby częściowy zwrot kosztów jej instalacji.

To ważny, ale nie jedyny czynnik potwierdzający zasadność takiej inwestycji.

Dlaczego warto odzyskiwać energię?

Koszty
Energia już dzisiaj jest droga, a będzie jeszcze droższa. W piecach piekarniczych, chłodniach, mroźniach piekarz/cukiernik zużywa ogromne ilości energii. Każdy zaoszczędzony kW, każdy litr oleju i każdy kubik gazu przyniesie zysk. Zużycia energii nie można łatwo ograniczyć. Trzeba piec, chłodzić, w niektórych przypadkach mrozić, a jakość pieczywa nie może być gorsza, zatem i procesy produkcyjne nie mogą zostać uszczuplone.
Jak duży zysk można osiągnąć, wykorzystując wtórnie energię, zależy od indywidualnych warunków. Ważną rolę odgrywają: stan techniczny palników, czas eksploatacji urządzeń, paleta produktów, procesy technologiczne i organizacja pracy. Dlatego nie ma jednego gotowego rozwiązania.

Ochrona środowiska
Nie trzeba być zaangażowanym ekologicznie, by mieć świadomość, że rozrzutne korzystanie z zasobów energii niesie ryzyko zużycia jej naturalnych źródeł, jej cena w miarę ich kurczenia się będzie coraz wyższa. Wydobycie surowców energetycznych, a później ich spalanie niszczy środowisko. Niektórym piekarzom wystarcza wprowadzenie ekologicznej produkcji, inni wykorzystują to jako reklamę, wielu konsumentów to docenia.

Normy prawne
Nawet jeśli kogoś ekologia w kontekście oszczędzania energii nie interesuje, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z obostrzeniami, które narzuci ustawodawstwo wewnątrz kraju czy w ramach Unii Europejskiej.

 

Gdzie szukać możliwości odzysku energii w piekarni?
Źródłem odzyskiwanej energii mogą być przede wszystkim piece (łącznie z kotłowniami termoolejowymi), w drugiej linii urządzenia chłodnicze (mroźnie, komory składowania etc.). Jej odbiornikami mogą być: urządzenia grzewcze, chłodnicze, podgrzewacze wody, myjki i garownie, urządzenia do zaparzania mąki, smażalniki, wytwornice pary, temperówki.
Najczęściej stosowanym nośnikiem energii jest woda, która podgrzana przez wymiennik ciepła przekazuje wytworzoną energię do urządzeń wykorzystujących ciepło z pary i spalin.

Odzysk energii i wtórne jej wykorzystanie najczęściej rozbiega się czasowo, np. myjka do koszy załączana jest w innym czasie aniżeli piece. Oznacza to, że pozyskane z pieczenia ciepło zamienione w wodę musi zostać zmagazynowane. Podobny problem jest w przypadku pór roku: w zimie duża część odzyskanego ciepła wykorzystywana jest do ogrzewania budynku, w lecie z kolei wzrasta zapotrzebowanie na chłodzenie.

Ponieważ energetyczna optymalizacja jest inwestycją długofalową, powinna być tak zaplanowana, aby piekarz miał możliwość zmian i inwestycji. Najprostszą drogą odzysku ciepła z pieców jest MIWE eco:box, który wykorzystuje ciepło ze spalin. Pozyskana w ten sposób energia przeznaczana jest do całkowitego lub częściowego podgrzania wody użytkowej. Potencjał oszczędności zależy od wydajności palnika i czasu eksploatacji pieca. Dzięki kompaktowej budowie łatwo go zamontować w każdej chwili i z każdej strony pieca.

Bardziej wydajny odzysk uzyskamy z wymiennikiem MIWE eco:nova, który odzyskuje energię z kilku pieców. MIWE eco:nova (o wydajności 320, 480, 640, 800 i 960 kW) prowadzi ukrytą w parze i spalinach energię (oddzielnymi kanałami) i po jej przetworzeniu przygotowuje do powtórnego wykorzystania. Energia, która zwykle ucieka przez komin, może być przeznaczona do ogrzania wody. Na ogół odzysk energii i jej wykorzystanie rozmijają się w czasie, dlatego instalowane są zbiorniki pośrednie.

 

W jednej z piekarni ciepła woda dzięki MIWE eco:nova podczas pracy pieców obrotowych zostaje bardzo szybko ogrzana spalinami do 70oC. Wysoki stopień skuteczności osiągany jest poprzez oddzielenie spalin i pary. System gładkich rur wewnętrznych ułatwia czyszczenie, instalacja nie wymaga przeglądów ani napraw, wystarczy raz w roku przepłukać ją wodą.
Idealnym odbiorcą odzyskanej energii może być myjka do koszy. Rozmiar oszczędności zależy od wielu czynników, ale przeciętnie jest to 1/4 energii wykorzystywanej do pieczenia. Dzięki MIWE eco:nova instalacja piecowa obsługiwana jest przez jeden komin zamiast kilku.

Jeden z klientów obliczył, iż dzięki podłączeniu MIWE eco:nova do 4 pieców obrotowych może zrezygnować z zakupu ogrzewania piekarni. Jednocześnie zauważalna jest lepsza, bardziej wydajna praca pieców. Sterowany falownikiem nawiew w systemie odzysku ciepła gwarantuje równomierną pracę palnika i związaną z tym oszczędność energii. Przekłada się to również na efekt pieczenia: idealnie równomierny i powtarzalny.

 

   
 

Wskazówki organizacyjne dotyczące oszczędności energii w piekarni
• załączanie pieca we właściwym momencie, unikanie przestojów, szybkie zasadzanie
• przełączanie pieców w tryb oszczędny opłacalne już przy 30 min przestoju
• optymalne wykorzystanie powierzchni wypiekowej
• pieczenie grupy produktów o podobnej temperaturze przygotowania w bliskim odstępie czasu
• otwieranie pieca tylko wtedy, kiedy to niezbędne i na krótko.


Wskazówki techniczne
• regularne odkamienianie systemu zaparowania
• właściwe dopasowanie ciągu komina
• regularne czyszczenie palnika
• kontrola uszczelek
• ustawienie pieców z dala od źródeł zimna, np. otwartych okien.

 

 

W MIWE eco:nova zainstalowany jest system oczyszczania: ze spalin uwalniany jest dwutlenek siarki, który osadza się na kamieniach wapiennych, natomiast para zostaje oczyszczona z resztek tłuszczu i brudu. Kamień wapienny powinien być regularnie wymieniany i utylizowany zgodnie z normami ochrony środowiska.

To nie koniec. Problemem przy odzysku ciepła z pieców jest brak stałego dopływu ciepła. Zbiornik pośredni jest tylko częściowym rozwiązaniem. W trybie ciągłym można pozyskiwać energię z urządzeń chłodniczych (mroźnie szokowe, chłodnie, komory składowania), gdyż te pracują 24 h na dobę. W urządzeniach chłodniczych w sensie fizykalnym zimno nie jest produkowane, lecz odprowadzane ciepło. Na ogół jest ono emitowane do otoczenia za pomocą kondensatora. W piekarni zmierzającej do optymalizacji energetycznej ciepło z komór chłodniczych i sprężarek przenoszone jest dzięki pomocy systemu MIWE eco recover na wodę w obiegu grzewczym. To nic nie kosztuje, a chroni środowisko.

Przykładowe wykorzystanie: ciepło odzyskane z komory mroźniczo-garowniczej MIWE GVA zostaje zamienione przez system MIWE eco:recover w ciepłą wodę, która w tym samym automacie wykorzystywana jest do ogrzania garowni. Efekt: znaczna oszczędność energii. Inny przykład z praktyki: ciepło z 14 pieców i 4 centrali grzewczych zostaje przejęte przez 4 systemy MIWE eco:nova i poprzez 3 oddzielne zbiorniki rozdzielone do różnych urządzeń odbierających energię: myjki do koszy, dwóch obiegów wody użytkowej, ogrzewania podłogowego i klimatyzacji.

Małgorzata Majdan, Geth

 

 

 

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe